Na koruně klid, dolar kvůli inflaci zisky neudržel

Úroky šly po téměř deseti letech nahoru. Devizové intervence skončily na počátku dubna a na koruně je relativní klid. Červencová inflace českou měnu nijak výrazněji neovlivnila, stejně tak zápis z posledního jednání České národní banky. Tento týden se obchodovala v pásmu 11 haléřů od 26,08 do 26,19 EURCZK, aktuálně je kurz na 26,15 EURCZK.

Statistici ve středu oznámili, že spotřebitelské ceny vzrostly v červenci meziročně o 2,5 procenta. To je o 0,2 procentního bodu více než v červnu. Číslo tak překonalo odhad analytiků, kteří dle Bloomberg čekali růst o 2,3 procenta. 

„Za červencovými daty stojí především vysoké ceny potravin, které do celkové inflace přispěly jedním procentním bodem. Podobně jako každý měsíc od zavedení EET rostly v meziročním srovnání ceny v sektoru stravování a ubytování, v červenci dokonce šestiprocentním tempem,“ uvedl ekonom Roklen Michal Šoltés.

„Vliv tradičně kolísavých položek na celkovou inflaci (tj. cen potravin a pohonných hmot), byl v posledních období poměrně významný. Tyto položky však nejsou z pohledu ČNB až natolik podstatné, jelikož jde o tzv. nabídkové položky, významnější jsou spíš ceny služeb,“ zdůrazňuje hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

K nedávno vzniklé hysterii kolem ceny másla je nutné dodat, že zastoupení čerstvého másla ve spotřebním koši je menší než například vodky, Karlovarské Becherovky nebo Fernetu, podotkl Šoltés.

Inflace se tak nadále nachází v horní polovině tolerančního pásma dvouprocentního cíle ČNB. Data potvrzují vyznění aktuální prognózy ČNB. Podle ní inflace setrvá v horní polovině tolerančního pásma cíle ČNB i ve druhé polovině letošního roku. Inflační tlaky v současnosti kulminují, když odrážejí zrychlující růst mezd i ekonomické aktivity. V následujícím období růst domácích nákladů zvolní díky zvyšování dynamiky produktivity práce.

Dnes zveřejněný zápis z posledního jednání ČNB ukázal, že časování dalších kroků při zvyšování úrokových sazeb bude podmíněno vývojem všech klíčových makroekonomických veličin, včetně kurzu koruny.

Bilance rizik stávající prognózy je mírně vychýlena proinflačním směrem. Významným rizikem je nadále vývoj kurzu koruny. Vlivem uzavírání korunových pozic finančních investorů v podmínkách chybějící protistrany pro tyto obchody se kurz může v příštích čtvrtletích nacházet na slabších hodnotách oproti prognóze.

K dolaru koruna končí týden na 22,16 USDCZK, když ve středu dolar zpevnil až na 22,35 USDCZK.

Dolar vůči euru během týdne posiloval, a to až na 1,1712 EURUSD. Americkou měnu dnes ale nad hranici 1,18 EURUSD vrátila čísla o vývoji indexu spotřebitelských cen ve Spojených státech, index meziročně rostl o 1,7 %, když trh čekal zvýšení o 1,8 procenta. Také meziměsíčně byl růst horší, a to jen o 0,1 procenta pod očekáváním 0,2 procenta.

Zpomalující inflace je hlavním důvodem pro odkládání zvyšování sazeb americkou centrální bankou (Fed), poznamenal analytik Komerční banky Viktor Zeisel. Podle plánu Fedu by letos mělo dojít na celkem tři kola navyšování sazeb. Dvě již máme za sebou, zatímco to třetí investoři očekávají až později, a to v prosinci.

Koncem týdne také eskaluje napětí mezi KLDR a USA. Slovní přestřelky jsou čím dál častější a ostřejší. Americký prezident Donald Trump opět pohrozil KLDR vojenským řešením vzájemného sporu, pokud Pchjongjang nebude jednat rozumně. Ministr obrany James Mattis označil možnou válku za katastrofu. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl, že riziko války mezi USA a KLDR je vysoké.

 

Newsletter