Klid před bouří aneb opravdu můžeme být klidní?

Již dnes začne první den zasedání měnového výboru Federálního rezervního systému (FOMC), který rozhodne o podobě americké úrokové politiky. Ta zůstává bezmála sedmým rokem beze změny, a to na úrovni tzv. technické nuly, jež odpovídá rozmezí 0 až 0,25 %.

Smyslem této extrémní verze měnové politiky byla podpora obnovy americké ekonomiky po finanční krizi z roku 2008. Faktem je, že proces rekonvalescence se poměrně protáhl. Letos se však objevily první náznaky toho, že se ekonomický stav Spojených států dostává do situace, kdy se o možné úrokové normalizaci dá již uvažovat. Dle posledních oficiálních vyjádření povolaných mírný růst USA nadále potrvá, stejně pozitivně by se měl vyvíjet i trh práce. Jedinou zaostávající složkou zůstává tempo růstu cenové hladiny.

Očekávání investičního publika jsou pak nastavena jasně. Dle agentury Bloomberg přiřazují obchodníci s futures, navázanými na hlavní úrokovou sazbu, více jak 30% pravděpodobnost toho, že FOMC během zítřka úroky opravdu zvýší. Byť toto číslo není nikterak vysoké, stále není zárukou, že se Fed nezachová přesně opačně.

Jiným možným ukazatel může i být tzv. index strachu, VIX. Ten reflektuje volatilitu trhu nejen na základě aktuálního obchodování, ale bere v potaz i veškerá očekávání. I přes všechny naděje ohledně pravděpodobnosti (ne)zvýšení sazeb, se index od konce srpna propadá. Znamená to snad, že veškerý strach z (ne)možné akce Fedu je ten tam? Nikoliv, znamená to pouze, že jsou obchodníci přesvědčeni o minimální síle dopadu eventuálního zvýšení, tak i nezvýšení.

Momentálně se VIX nachází na úrovni něco málo přes 22 bodů. Vzhledem k dlouhodobému průměru, nacházejícím se v rozmezí 13 až 16 bodů, jde stále o relativně vyšší hodnotu, která má z krátkodobého hlediska otevřený prostor k možnému 2% růstu, či propadu. Někteří analytici však vzhledem k nejistotě ohledně zítřejšího kroku centrální banky považují aktuální úroveň za nízkou, přičemž mnohem reálnější by dle nich byly hodnoty kolem 30 bodů.

Jak je tedy možné, že investoři a tradeři nepanikaří? Tuto otázku položil server CNBC několika obchodníkům, kteří se zaměřují právě na obchodování během vysoce volatilních období. Výstupem jsou celkem tři možná vysvětlení.

Prvním z nich je fakt, že investoři mají paniku již dávno za sebou. Potvrzují to úrovně VIXu za posledních několik týdnů, kdy se v podstatě necelého jednoho měsíce index vyšplhal až nad 40 bodů, k čemuž přispěl nejen Fed, ale především i situace v Číně. Tehdy se  tak investoři, pod vahou nejistoty, hromadně vrhli na nákup zajišťovacích instrumentů.

Druhá skupina traderů je naopak přesvědčena, že reportovaná očekávání, v naprosté většina vylučující zářijové navýšení, se skutečně vyplní. Proto zůstávají v klidu a nehrnou se ani na trh zajištění, kde se ceny díky předešlé skupině vyšplhaly na poměrně vysoká čísla.

Poslední převažující názor počítá s tím, že i když Fed sazby zvýší, bude to krok „jednou a dost“, alespoň na nějaký čas. Samotné navýšení by pak nemělo být nikterak razantní, tudíž by i reakce trhů mohla být poměrně klidná.

Poslední indícií budoucího vývoje trhů mohou být futures indexu VIX. Ty naznačují, že i v dohledných měsících by měl převažovat klid. V říjnu, listopadu i prosinci se čeká, že hodnoty indexu strachu nepřevýší 21,6 bodů, přičemž ani první měsíce roku 2016 pravděpodobně nebudou vyšší jak 22 bodů.

To, zda je aktuální úroveň VIXu pouze klid před bouří, nebo naopak důkaz důvěry a sebevědomí trhů, se dozvíme až zítra. Faktem ale je, že to není pouze Fed, který by měl upoutat pozornost investorů. Mnohem důležitější je vývoj globální ekonomiky, do kterého intenzivně zasahuje například vývoj na ropě. Švýcarská banka Credit Suisse ukázala, že volatilia amerických akcií je silně způsobena právě děním na ropných trzích. 70 % všech denních výkyvů černého zlata je totiž přeneseno přímo do totulů amerických společností.

Newsletter