Cena uhlí na termínovém trhu vystoupila na dvouleté maximum

Cena uhlí na termínovém trhu se dnes vyšplhala na nejvyšší úroveň za více než dva roky. Vliv má zejména vysoká poptávka, výpadky v dodávkách a slabší kurz dolaru. Cena termínového kontraktu na termální uhlí s dodáním do přístavů v severozápadní Evropě v příštím roce dnes vzrostla o šest procent na 75 dolarů (zhruba 1830 Kč) za tunu. To je nejvyšší cena od září 2014.

„(Ceny) uhlí podporuje vysoká sezonní poptávka, navíc tady pořád máme určité výpadky v dodávkách,“ uvedl analytik Wayne Bryan ze společnosti Alfa Energy. „V Indonésii brzy začne období dešťů, což bude znamenat další narušení dodávek. A je tady i zvýšená poptávka po uhlí k výrobě elektřiny v Evropě,“ citovala jej agentura Reuters.

K růstu poptávky po uhlí v Evropě přispěly obavy z nedostatku elektřiny ve Francii během zimního období v důsledku odstávek jaderných reaktorů. Cena termínového kontraktu na elektřinu s dodávkou v příštím roce se dnes ve Francii vyšplhala na nový rekord, neboť elektrárenská společnost EDF odložila obnovení provozu dvou jaderných reaktorů.

Teploty v Evropě by se navíc ve čtvrtém čtvrtletí mohly pohybovat pod dlouhodobým průměrem, což by rovněž podpořilo poptávku po uhlí.

Podle makléřské společnost Marex Spectron tlačí poptávku po uhlí vzhůru také příznivé makroekonomické podmínky. „Celková ekonomická aktivita je silná,“ uvedl Georgi Slavov, který má ve společnosti Marex Spectron na starosti analýzu energetického sektoru. „Výroba v klíčových zpracovatelských odvětvích, v nichž se využívá uhlí, nabírá na tempu,“ dodal.

Pokles cen uhlí v uplynulých letech tvrdě zasáhl těžařské společnosti po celém světě. Dolehl také na českou černouhelnou společnost OKD, která je od počátku letošního května v insolvenci.

Newsletter