Rusnok: Intervence můžou být delší, než počítá hlavní scénář

AKTUALIZOVÁNO – Pokud nebudou splněny podmínky pro ukončení devizových intervencí, bude Česká národní banka muset v režimu setrvat déle. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to dnes řekl budoucí guvernér ČNB Jiří Rusnok. Hlavní scénář je podle něj takový, že koncem roku nastane obrat cen zpátky k jednomu až 1,5 % a v průběhu roku 2017 postupně ke dvěma procentům domácí inflace.

„Pak nastanou podmínky, abychom mohli režim intervencí rozumně opouštět. Jestliže se měnová situace během roku, jak ji odhadujeme, víceméně normalizuje a dostaneme se k inflaci, která se bude blížit koridoru našeho cíle mezi jedním a třemi procenty, tak nastanou vhodné podmínky režim opustit,“ dodal Rusnok. 

ČNB zahájila intervence v listopadu 2013. Pokud by se je však nedařilo ukončit a hrozila by v ČR deflace, spíše se Rusnok přiklání k eventuální změně cílení kurzu měny než k záporným úrokovým sazbám. To je ale velmi málo pravděpodobné, uvedl budoucí šéf ČNB.

Podle něj jsou centrální bankéři mezi dvěma mlýnskými kameny. „Neustále nás přetlačují klesající ceny z vnějšku a generuje se poptávková inflace z domácí ekonomiky. Věřím ale, že domácí poptávka je stále robustní a konečně se nám k tomu přidává i růst mezd a vůbec příjmů díky zvýšené zaměstnanosti. Víc lidí má práci a mzdy dokonce rostou,“ uvedl budoucí guvernér s tím, že se tak potlačuje riziko deflace z Evropy.

 

 

Ohledně opuštění devizových intervencí má být ČNB dle Rusnoka transparentní. Sám by spíše preferoval by jejich předvídatelný konec. „A říct ano, tehdy a tehdy přestaneme intervenovat. Ale pozor, vyhrazujeme si právo zasáhnout v případě extrémní volatility nějakých nesmyslných skoků,“ dodal Rusnok. 

Rusnok ve funkci od července nahradí Miroslava Singera, kterému končí druhý šestiletý mandát a nemůže být znovu jmenován. Zároveň Rusnok kvůli jmenování guvernérem zkrátil své první funkční období člena bankovní rady. 

Rusnok dnes řekl, že pojetí nové rady ČNB bude méně euroskeptické. Česko podle něj do eurozóny patří, čas zatím ale politicky nedozrál a Češi můžou žít s korunou. „Naše posunutí bude většinově méně euroskeptické, byť kritický pohled na současné fungování měnové unie a eurozóny si určitě zachováme,“ naznačil bývalý premiér úřednické vlády Rusnok. 

Newsletter