Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna testuje 25,30 za euro.

Boháči pod lupou: Milionáři jsou opět bohatší, miliardáři chudší

Není překvapením, že dolaroví milionáři minulý rok opět výrazně zbohatli. Mezi nimi však byla jedna skupina, která zažila významný nárůst počtu bohatých. Kde přišla k největšímu bohatství a proč naopak miliardáři zchudli?

Podle průzkumu konzultantské firmy Wealth-X v minulém roce nade všemi vyčnívala skupina milionářů s majetkem 30 milionů dolarů a více. V roce 2016 vzrostlo pomyslné členství v tomto klubu o 3,5 procenta lidí poté, co byl v roce 2015 evidován jejich pokles. Podle přibližných součtů bylo v minulém roce na světě 226 450 lidí, kteří vlastnili minimálně tuto částku, firmou jsou nazýváni jako „ultra wealthy“. Jejich společné bohatství potom meziročně vzrostlo o jeden a půl procenta na 27 bilionů dolarů.

Podle konzultantské firmy se loni objevily i výrazné regionální fluktuace v bohatství, když významný regionální nárůst zažila pouze Severní Amerika (5,1 %) a Asie, kde vzrostlo bohatství této skupiny o 3,5 procenta.

Ví něco, co my ne? Miliardáři začínají kupovat zlato

Růst v Evropě byl spíše tlumený. Počet lidí s významným majetkem i jejich společné bohatství mírně kleslo. Na Blízkém východě zůstala čísla oproti roku 2015 téměř nezměněná,“ stojí ve zprávě. Posíleni silnějším dolarem a růstem akciových trhů si američtí milionáři zachovali ve světovém měřítku dominantní pozici. Výkyvy měn naopak uškodili bohatým z Británie, Ruska, Mexika a Brazílie.

Běžní zaměstnanci ale na rozdíl od boháčů ve Spojených státech takový nárůst nezažili. Průměrný pracující měl třikrát menší růst mzdy než průměrný ředitel firmy zapsané v indexu S&P 500. Průměrně stouply mzdy amerických CEO o 8,5 procenta, což je podle agentury AP nejvyšší meziroční růst od roku 2013.

Nejbohatší je stále Gates. ČR má šest dolarových miliardářů

Na rozdíl od dolarových multimilionářů se moc nedařilo miliardářům. Poprvé od Velké hospodářské krize se jejich majetek snížil, uvedla ve zprávě firma Wealth-X. Jejich počet se snížil o tři procenta na 2397. Konkrétněji 283 lidí přišlo o titul dolarového miliardáře a 207 jej získalo. Jejich celkový majetek se snížil o čtyři procenta na 7,4 bilionu dolarů.

Významný pokles miliardářů zažila Čína, o 4,2 procenta, ve Spojených státech jejich počet naopak vzrostl o šest procent. Největší nárůst tam zaznamenalo bohatství z technologického sektoru, uvedla ve pro Market Watch Maya Imberg z Wealth-X. Dodala však, že volatilita takto velkého majetku je vysoká. Zajímavou korelaci s bohatstvím lze pozorovat především na akciových trzích. V Evropě a Asii byly trhy spíše stagnující a bohatých v těchto oblastech ubylo nejvíce.

Buffett: Skutečným problémem americké ekonomiky jsme my boháči

Konzultantská firma Wealth-X dále uvedla pár zajímavých statistik o miliardářích. Například polovina ze 115 technologických miliardářů je mladší 50 let, stejně tak jako třetina všech čínských miliardářů. Ze všech miliardářů bylo loni 272 žen a 2125 mužů. Skupina multimilionářů s bohatstvím nad 30 milionů dolarů pak převede do roku 2026 další generaci majetek 3,9 bilionu dolarů.

 

Newsletter