Adrenalin, týrání, byznys. Trh s africkými zvířaty prochází krizí

Jen málo témat vzbuzuje tolik emocí jako lov divokých afrických zvířat. Někteří lov trofejí považují za zábavu, jiní naopak za kruté týrání. Pravdou je, že ještě donedávna šlo o velice lukrativní byznys, který se teď však potýká s hlubokou krizí.

Chovatelé, kteří pěstují divoká africká zvířata určená ke sportovnímu lovu, zažívají historicky nejhorší období. Ceny zvířat se rapidně propadají s tím, jak zabití oblíbeného lva Cecila v roce 2015 vyvolalo všeobecnou vlnu nevole, po které následovala doslova smršť nových regulací. Cíl je jasný – omezit tento byznys na minimum, případně ho naprosto vymýtit.

A výsledek? Podle dat aukčního domu Vleissentraal se průměrná cena buvola v roce 2016 propadla o 71 % až na 95 704 randů (7336 USD), což je pouhý zlomek maxima z 2013 dosahujícího 2,1 milionů randů. Cena pakoně, impaly a býka kudu se pak propadla o 60 až 80 %.

„Byznys afrických loveckých trofejí čelí obrovskému útoku, který se bolestně projevil na propadu cen,“ řekl pro agenturu Bloomberg Peet van der Merve, který působí jako profesor specializující se na divokou přírodu a cestovní ruch na jihoafrické North West University. „Tento vývoj ale nezasáhl pouze chovatele, ale rovněž i některé farmáře, kteří tak byli nuceni prodat svá stáda dobytka.“

Utopeni v dluhu, zaplaveni cashem

Boom, pád a kritika z vlastních řad

Nástup tvrdých regulací tak ukončil čtyři roky trvající rally cen afrických zvířat, která byla chována především v Jižní Africe. Právě ta patřila mezi ty nejoblíbenější, jelikož doslova vyčnívala nad ostatními, a to například velikostí rohů či kvalitou kůže.

Na druhou stranu, právě tyto aspekty stály za obviněním z týrání zvířat, ke kterému se přidali nejen environmentalisté, ale i někteří lovci. Kritika se snesla především na pochybné praktiky upravování genofondu zvířat, díky kterému ta jihoafrická vypadala lépe než ostatní.

Zimbabwe má novou měnu, dolarové dluhopisy

Největší boom loveckého byznysu byl pozorován v letech 2011 až 2014. Nejednalo se však o zábavu „běžných“ lidí. Vzhledem k cenám byli klienty především velmi bohatí lidé, a to od podnikatelů až po politiky. Rostoucí zájem o lov trofejí pak vedl mnohé africké farmářek tomu, že upozadili chod dobytka a vrhli se právě na divoká zvířata.

Vše se však změnilo v roce 2015. Tehdy Jižní Afriku zasáhla extrémní sucha, která výrazně zdražila především krmivo pro zvířata. Poslední kapkou pak bylo zastřelení známého lva Cecila, kterého měl na svědomí americký zubař Walter Palmer. Tato událost automaticky vyvolala doslova hysterii, a to nejen v odborných kruzích (Cecil byl dlouhodobě pozorován například vědci z Oxfordské univerzity), ale i laické sféry.

A výsledek? Spojené státy, Francie, Nizozemí a Austrálie uvalily ještě silnější restrikce na import mrtvých zvířat. Pozadu nezůstaly ani soukromé firmy. Aerolinky United Airlines a Delta Airlines rovnou zakázaly jakékoliv převážení zvířecích trofejí.

Fond, který drtí většinu ostatních, sází na nejchudší

Hrátky s přírodou, které už nevydělávají

Velmi oblíbenou trofejí byla zvířata vypěstovaná se speciálními barevnými odchylkami, za kterými stála již zmiňovaná genetická manipulace.

Příkladem budiž zlatá verze býka pakoně. Jeho cena se však po nájezdu na trofejní byznys propadla o 61 % na 395 363 randů. Obdobně je na tom i černá impala, jejíž cena spadla o 78 %, či kudu s poklesem o 64 %. Pravdou je, že k cenovému pádu nepřispěly pouze regulace, ale rovněž narůstající nabídka ze strany farmářů, kteří (hlavně v letech 2012 – 2014) vyměnili chov dobytka za divoká zvířata.

Africký způsob investování. Jde to bez banky

Někde však ceny nepadají…

Existují však výjimky, kterých se cenový propad netýkal. Příkladem budiž nejdražší buvol na světě jménem Horizon. Jihoafrický podnikatel Peter Bellingham za čtvrtinový „podíl“ na tomto zvířeti loni zaplatil 44 milionů randů, což Horizonovo hodnotu dostalo až na 176 milionů randů.

Proč je toto zvíře tak ceněné? V tomto směru je potřeba se zaměřit na jeho nadprůměrnou velikost rohů (55 palců), tělesnou stavbu a poté především na geny a plodnost. Právě poslední dvě zmiňované charakteristiky zaručují kvalitní potomky, a to nejen z pohledu masa, ale především z pohledu opravdu výjimečných trofejí.

Další finanční krize? Možná stojí na vaší příjezdové cestě

Newsletter