Skupina vedená Číňany koupí majitele zemědělské půdy v Austrálii


11:09 • 19. dubna 2016

Tagy: Austrálie, Čína, zemědělství

Čínsko-australská skupina se dohodla na koupi největšího australského soukromého majitele zemědělské půdy Kidman & Co. za 370,7 milionu australských dolarů (6,9 miliardy Kč). Dohodu ještě musí schválit australské a čínské regulační úřady. Informovala o tom BBC na svých internetových stránkách.

Austrálie loni prodej zablokovala kvůli otázce národní bezpečnosti. Největší farma skupiny, Anna Creek, která je současně i největším dobytčím rančem na světě, se částečně nachází v zakázané oblasti Woomera, kde je vojenská raketové střelnice. Farma Anna Creek byla nově z prodeje vyjmuta. Podle šéfa společnosti Kidman Johna Crosbyho by dohoda nyní měla být v souladu s požadavky úřadů.

Ve skupině, která farmu získá, vlastní 80 procent firma Dakang Australia, jejíž mateřskou společnosti je soukromá čínská firma Hunan Dakang Pasture Farming, která má také podíly v mlékárenském průmyslu na Novém Zélandu. Zbývajících 20 procent vlastní australská Australian Rural Capital (ARC).

Součástí prodeje jsou pozemky o rozloze 77.300 kilometrů čtverečných, což odpovídá zhruba jednomu procentu rozlohy Austrálie a téměř celé rozloze České republiky.

RSS


Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.