Který z amerických prezidentů měl nejnižší IQ?


15:01 • 7. listopadu 2016

Tagy: USA, prezident, průzkum

Jak na tom byli s IQ američtí prezidenti? O srovnání se pokusil profesor Dean Simonton, který ve své studii ukázal 25 šéfů Bílého domu s nejnižším IQ. Ze srovnání nejhůře vyšel 18. americký prezident Ulysses S. Grant. Následoval James Monroe a Warren G. Harding. Ze novodobých prezidentů skončil na pomyslné čtvrté příčce Georg Bush mladší. Uvedl to server InsideGov.com.

Grant byl na rozdíl od svého soka z dob občanské války, kterým byl Robert E. Lee, jen průměrným studentem vojenské akademie West Point a byl nevýrazným prezidentem. Historici si také všimli jeho drsného stylu konverzace a sklonů k alkoholu.

Co se týče prezidentů z 20. století, tak desátá příčka patří Geraldu Fordovi, dvanáctý skončil Harry Truman, třináctý Lyndon B. Johnson, čtrnáctý Herber Hoover a patnáctý Ronald Reagan s IQ 130. Na šestnáctém místě figuruje George Bush starší. Do žebříčku se ještě z prezidentů 20. století dostali Richard Nixon, Dwight D. Eisenhower, První americký prezident George Washington obsadil 23. příčku, měl IQ 132,5.

Ve studii z roku 2006 profesor Simonton použil historiometrické metody pro odhad IQ. Analyzoval informace z jednotlivých prezidentských biografií, řeči a spisy, které by naznačovaly inteligenci. Odhadoval čtyři různé hodnoty IQ pro každého prezidenta. Barack Obama, který byl zvolen v roce 2008, tak v žebříčku nefiguruje.

S průměrným IQ 128,5 jsou na tom prezidenti slušně, laťku ale poměrně vysoko zvedají nejchytřejší nejvyšší velitelé vojsk. Průměrné IQ je přitom 100.

Inteligenční kvocient, zkráceně IQ, je standardizované skóre používané jako výstup standardizovaných inteligenčních (a jiných výkonových) psychologických testů k vyčíslení inteligence člověka v poměru k ostatní populaci (respektive k dané skupině). V dnešní době se nejčastěji používá deviační skóre s průměrem 100 a směrodatnou odchylkou 15.

Napsat autorovi RSS

Vystudoval mediální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Pracoval v ekonomické a centrální redakci ČTK jako subeditor, později jako zpravodaj se zaměřením na energetiku. Jako šéfredaktor vedl zpravodajský server iUHLI.cz, který se zaměřoval na hnědouhelný sektor a energetiku. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.