Dolar je podhodnocený. Vsadíte proti hedgeovým fondům?


08:39 • 31. srpna 2017

Tagy: RoklenFx, fx, forex, euro, koruna, dolar, EURCZK, EURUSD, USDCZK

Nervozita na trzích polevuje. Projevilo se to nejen na dolaru, ale rovněž i na koruně, která vedle toho profituje i z vidiny dost možná brzkého dalšího zvýšení úrokových sazeb.

Už v předvčerejším rozhovoru pro agenturu Reuters se viceguvernér ČNB Mojmír Hampl vyjádřil o možné a ne příliš vzdálené možnosti dalšího navyšování úrokových sazeb. Opírajíc se o poslední data ohledně vývoje české ekonomiky pak Hampl vůbec nevylučuje, že na příštím zasedání ČNB, které se bude konat 27.září, by svým hlasem mohl přispět k vyšším sazbám.

Hampl (ČNB): Ještě vyšší sazby? Svůj hlas již v září nevylučuji

Včera se k jeho názoru přidal další člen bankovní rady ČNB Marek Mora. Ten v exkluzivním rozhovoru pro Roklen24 řekl, že možnost navyšování úrokových sazeb do konce roku tu opravdu je, přetrvá-li současná výkonnost české ekonomiky a nic zásadního se nezmění ani v zahraničí. Sám by se toho prý moc nebál. Zároveň Mora uvedl, že současné korunové pozice především zahraničních investorů působí jako „vestavěné stabilizátory“ zabraňující posílení koruny.

Mora (ČNB): Prostor tu je, dalšího zvyšování sazeb bych se nebál

V návaznosti na to česká měna ve středu posílila až k úrovni 26,02 EURCZK. Poté se však opět lehce odrazila, aby den nakonec zakončila kolem hranice 26,05 za euro. Momentálně se obchoduje na 26,055 EURCZK a její dnešní vývoj vidíme v rozmezí 26,00 až 26,10 EURCZK.

Ze zámoří včera dorazila velmi pozitivní data ohledně výsledků amerického Národního reportu zaměstnanosti agentury ADP, který oproti očekávanému nárůstu o 185 tis. pracovních míst vykázal výsledek 237 tis., což byl nejvyšší nárůst za posledních 5 měsíců. Společně s tím byla zveřejněna revize HDP za 2. kvartál, která hravě překonala predikci na 2,7 %, a to hned o 0,3 procentního bodu. Hlavním motorem lepších čísel byla revize směrem nahoru v případě spotřeby a investic. Naopak u oblasti zahraničního obchodu a vládních výdajů byl pozorován přesný opak.

V neposlední řadě se na dolaru projevil i včerejší proslov prezidenta Trump. Ten ve své řeči, kterou pronesl ve městě Springfield ve státě Missouri, apeloval na členy Kongresu, aby podpořili jeho snahu snížit americké daně. V tomto směru blonďatý státník uvedl, že chce snížit firemní daň z 35 % na 15 %, aby tím podpořil konkurenceschopnost firem, které by byly schopny pracovní místa nejen udržet, ale především i vytvářet. Souběžně s tím pak Trump navrhuje i daňové úlevy pro střední třídu.

Nejen díky uklidnění nervozity na trzích a dobrým datům si tak dolar postupně připisoval zisky. Zajímavý názor na toto téma přinesl manažer fondů Goldman Sachs Michael Swell. Ten tvrdí, že pokud si odmyslíme některé aspekty, jako například geopolitická rizika, a podíváme se pouze na fundamenty a ekonomickou perspektivu USA, dolar je podhodnocenou měnou a představuje tak zajímavou investiční příležitost. Zajímavostí v tomto směru je, že short pozice na USD jsou momentálně druhým nejoblíbenějším obchodem hedgeových fondů.

Dolar se dnes pohybuje na hodnotách 1,187 EURUSD a 21,93 USDCZK. Jeho dnešní vývoj vidíme v rozmezí 1,184 až 1,190 EURUSD a 21,89 až 22,00 USDCZK.

 

RSS

Absolvent VÚT v Brně a několika certifikací z oblasti investičního bankovnictví na Yale University. Zajímá se o finanční trhy, a jejich technickou a fundamentální analýzu.

 

 Přejít na diskusi

Top zprávyKurzy k článku
EUR/USD

;

EUR/CZK

;

EUR/USD

;

USD/CZK

;


Diskuze k článku
comments powered by Disqus

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.