Fed příští týden zvýší sazby. Už teď je to stoprocentní

Příští středu proběhne zasedání americké centrální banky. Silně se spekuluje, zda Fed už v tu dobu přistoupí k prvnímu letošnímu kroku tzv. úrokové normalizace. Jak se zdá, a nasvědčují tomu nejen odhady, ale i ekonomický vývoj, tak to tak opravdu bude, a to na 100 %.

Odhady agentury Bloomberg jsou poměrně jasné. Pravděpodobnost toho, že Fed přistoupí ke zvýšení sazeb již v březnu, se dostala na 100 %, a to z aktuálního pásma 0,5 % až 0,75 % do 0,75 % až 1 %. Druhé kolo zvýšení o dalších 25 bazických bodů, tedy do rozpětí 1 % až 1,25 %, by pak mělo proběhnout v červnu s téměř 51% pravděpodobností.

Proč si to analytici myslí? Významnou roli hrají především vyjádření samotných členů Fedu, a to včetně guvernérky Yellenové. Ta minulý pátek během svého proslovu v Chicagu řekla, že pokud se bude americká ekonomika vyvíjet dle očekávání, nic nebrání tomu, aby byly sazby zvýšeny.

„Nyní soudíme, že bude vhodné zvyšovat úrokové sazby postupně, pokud se budou ekonomická data i nadále vyvíjet podle našich očekávání,“ řekla šéfka Fedu. Dodala, že na nadcházejícím zasedání měnový výbor vyhodnotí, zda se zaměstnanost a inflace nadále vyvíjí dle očekávání centrálních bankéřů. Pokud ano, další růst úroků se zdá být pravděpodobně vhodný.

Další „hike“ se blíží, naznačila Yellenová v Chicagu

Jako první do tohoto rozhodování promluvila data z trhu práce. Ve středu byl zveřejněn Národní report zaměstnanosti agentury ADP. Únorový výsledek výrazně předčil očekávání na 190 tisících, když se data zastavila na 298 tisících.

Druhá vlna dat pak přišla dnes, když americké ministerstvo zveřejnilo únorovou tvorbu nových pracovních míst soukromého sektoru vyjma zemědělství. Čísla se zastavila na 235 tisících, zatímco predikce pracovala s 200 tisíci. Lednový výsledek pak byl revidován z 227 tisíc na 238 tisíc. Míra nezaměstnanosti klesla z 4,8 % na 4,7 %, rostla i průměrná hodinová mzda (byť ne tak, jak bylo očekáváno, aktuálně 0,2 %, predikce 0,3 %), u níž byl navíc revidován lednový výsledek 0,1 % směrem nahoru na 0,2 %.

Dobrá data z trhu práce tak potvrzena byla. Co se týče inflace, únorová statistika bude zveřejněna až příští středu. Již teď však lze říci, že za poslední dva měsíce se tempo růstu cen drželo nad 2% cílem Fedu. Pokud by bylo opětovně dosaženo stejného výsledku i za únor, jednalo by se v podstatě o další signál naznačující vyšší sazby.

Americký trh práce je ve skvělé formě, ve všech směrech

V ceně dolaru už je tento scénář vesměs započten. Americká měna během tohoto týdne zpevnila až pod 1,054 EURUSD. Poté se však její vývoj zvrátil, což byla vina především zasedání Evropské centrální banky.

I přesto, že ECB ponechala sazby i program QE beze změny, stačila jedna věta z úst guvernéra Draghiho, aby euro zpevnilo až nad 1,060 EURUSD. O jakou šlo? Podle šéfa banky již neexistuje žádný vážný důvod pro další podpůrným opatřením.

Dnešní oslabení dolaru pak, i přes všeobecně dobrá čísla z trhu práce, má na svědomí nedosažení očekávaného tempa růstu průměrné hodinové mzdy.

Draghi: Nevidím důvod k dalším podpůrným opatřením

Podíváme-li se na vývoj koruny vůči dolaru, nejprve jsme se dostali až k 25,65 USDCZK, poté však přišel pád až pod 25,40.

Spotový kurz koruny vůči euru se i nadále drží lehce nad hranicí 27,02 EURCZK.

V rámci domácích dat bylo klíčovou událostí zveřejnění výsledku únorové inflace. Data ukázala meziroční nárůst o 2,5 %, přičemž největší podíl na tomto číslu měly pohonné hmoty a potraviny. Od prosince 2016 se jedná o celkem druhé přestřelení 2% inflačního cíle ČNB. Potvrdilo se tak, že si česká ekonomika prochází robustním inflačním vývojem, který si centrální banka dala jako podmínku k ukončení intervencí.

I přes lepší čísla však stále platí, že tzv. exit proběhne pravděpodobně v polovině roku 2017, ovšem rozhodně ne dříve než ve druhém čtvrtletí.

Ještě před inflací byl reportován lednový objem intervencí. Vzhledem k tehdejší aktivitě spekulantů sázejících na dřívější ukončení závazku se objem prostředků použitých na obranu koruny před posílením pod 27,00 EURCZK dostal na téměř 391 miliard. Jde o vůbec nejvyšší číslo od začátku intervencí z listopadu 2013.

Jak ČNB bojovala se spekulanty? V lednu rekord 391 miliard korun

Co nás čeká příští týden?

Hlavní světové události příštího týdne zobrazuje týdenní kalendář serveru Investing.com. Stačí si pouze v pravém horním rohu nastavit v kalendáři datum o 13. do 17. března.

Real Time Economic Calendar provided by Investing.com.

 

Newsletter