Ekonom: Vídeňská dohoda je pro ropný trh jen dočasný oddech

Mezi experty na ropu bylo prodloužení dohody OPEC jistou záležitostí již před samotným vídeňským setkáním. Investoři by však raději viděli ujištění o dalších produkčních škrtech po mnohem delší dobu, než bylo minulý týden dohodnuto. Jaké bude mít tato dohoda důsledky v kontextu let minulých a co čeká komoditní trh vysvětlil ve své analýze pro The Manila Times uznávaný ekonom a zakladatel Difference Group Dan Steinbock.

Věčný přebytek

Současný ropný přebytek se datuje až do let 2014 – 2015. K největšímu nárůstu však došlo až v roce 2016, kdy výrazně zrychlila produkce americké a kanadské břidlicové ropy. K tomu se navíc přidala slabší poptávka ze strany Číny jako důsledek zpomalení jejího růstu a také větší světový odklon od fosilních paliv.

V roce 2012 byla cena ropy více než 125 dolarů za barel, do září roku 2014 pak zůstala nad hranicí jednoho sta dolarů. V lednu 2016 však přišel propad pod 30 dolarů. Stalo se tak v situaci, kdy se měla produkce skupiny OPEC ještě zvýšit díky odvolání sankcí vůči Íránu, do toho šlo navíc o dobu, kdy na trh denně přicházelo o dva miliony barelů ropy více, než bylo poptávané množství.

První jednání ropného kartelu o možném snížení produkce tehdy selhalo, což jednak signalizovalo nebezpečí turbulencí na trhu, stejně tak to i přispělo k negativním vyhlídkám světové ekonomiky. Dnes je situace jiná. Ochota a schopnost třináctičlenné skupiny docílit takové dohody, ačkoliv na dočasné bázi, podporuje stabilitu a hospodářský růst, alespoň do té doby, kdy členské i nečlenské státy budou podmínky plnit. Jakákoliv výjimka či mírně zvýšená produkce by vše – primárně snahu o vyšší ceny – podkopala, míní Steinbock.

Těžaři si plácli. OPEC omezí těžbu ropy o devět měsíců

Od prvních škrtů k „poslední“ Vídni

Mezi srpnem 2016 a únorem letošního roku se ceny ropy posunuly vzhůru o 20 procent, a to zejména díky první verzi dohody. Po mírném oslabením na 50 dolarů na konci prvního čtvrtletí se opět dostaly na 55 dolarů těsně před setkáním OPEC v rakouské metropoli. Dnes, už po zveřejnění obměny politiky kartelu, se nacházíme opět kolem 52 dolarů v případě ropy Brent a těsně pod 50 dolary na WTI.

Samo prodloužení dohody se ale neobešlo bez překážek. V několika posledních měsících se druhý a třetí největší producent z Organizace zemí vyvážejících ropu – Írán a Irák – snažili prosadit výjimku z dalšího omezení. Nakonec se ale s Ruskem a Saúdskou Arábií dohodli. „Špatná dohoda je pro ně totiž pořád lepší než žádná dohoda,“ je přesvědčen Steinbock.

„Goldmané“ varují: V roce 2018 hrozí přebytek ropy

Rusko jakožto největší ropný producent mimo skupinu OPEC rovněž podporovalo další prodloužení. Hlavním důvodem je jeho stále neochabující závislost na příjmech z ropy. Jakmile ceny zůstanou stabilní nebo rostou, je ekonomický růst země zajištěn. V neposlední řadě z prodloužení dohody profitují i Spojené státy americké a jejich sousedi. Vyšší a stabilní ceny jim totiž pomohou udržet v provozu nákladovější těžaře, jakou jsou například ti využívající metodu frakování.

Neadekvátní prodloužení

Jak naznačují samy padající ceny ropy, kterých jsme byli svědky hned po oznámení prodloužené dohody, devět měsíců navíc je stále neadekvátních. Po tříletém růstu ropných zásob je vyvážení nabídky a poptávky na trhu vzdáleno alespoň 18 měsíců, píše Steinbock. Jak z důvodu expanze nových energetických zdrojů, například těch obnovitelných, dále pak vinou přítomnosti menších ekonomik, které si na komoditním trhu získávají větší vyjednávací sílu, a v neposlední řadě i vinou slabé poptávky bude potřeba dosažení mnohem dalekosáhlejší dohody.

Na obzoru se ale objevuje další tržní tlak, který se týká úzkého vztahu mezi americkým dolarem a cenou ropy. Obvykle když jde dolar nahoru, ropa jde dolů, píše ekonom. Proč? Komodita je totiž denominována v dolarech, které významně ovlivní především další navýšení hlavní úrokové sazby Fedu. Tento řetězec by mohl způsobit turbulence v některé z rozvojových zemí, které jsou závislé například na energeticky náročném průmyslu.

Švejkování: „America’s Disgrace“ & Demence v CNN

V krátkodobém horizontu je dohoda z Vídně podle Steinbocka nutná, ale v představené podobě stále nedostatečná. Zotavující se světová ekonomika potřebuje lepší záruku. Při uvážení dvouletého období zintenzivňujících se rozporů především v rámci OPEC, omezení produkce pravděpodobně udrží ceny spíše nízko. Pro větší klid a stabilní a udržitelný rozvoj je potřeba mnohem důraznějšího opatření.

Newsletter