Bezvládí v Turecku sráží liru na dno

Turecká lira se dnes čtvrtým dnem v řadě propadá na rekordní minimum. Tam ji dotlačila politická nestabilita v zemi po červnových volbách, z nichž dosud nevzešla žádná koalice. Ani fakt, že je turecká měna vůči dolaru od začátku roku již o víc než 18 procent slabší, nepřiměl dnes centrální banku k úpravě měnové politiky.

Turecká lira dnes vůči dolaru oslabila o další procento až na dosah 2,90 USDTRY, což je rekordně nejslabší úroveň. Reagovala tak na rozhodnutí centrální banky ponechat úrokové sazby beze změny.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tvůrci měnové politiky, s odvoláním na inflační tlaky, uvedli, že hodlají udržovat přísnější měnovou politiku tak dlouho, dokud bude třeba. Centrální banka je přitom pod tlakem některých politiků, kteří požadují snížení sazeb. Na tento krok apeloval před volbami prezident Recep Tayyip Erdogan s tím, že nižší úroky by podpořily oslabující ekonomiku, která letos roste tempem výrazně nižším, než je vládní cíl. Ekonomové (dle Reuters) naopak míní, že Turecko potřebuje přísnější měnovou politiku (tj. politiku vyšších úroků) kvůli boji s inflací. Guvernér CB Erdem Basci minulý měsíc řekl, že chystá zjednodušení systému měnové politiky tím, že by místo koridoru založeného na třech sazbách zavedl sazbu jedinou. Dnes hovořil o zúžení koridoru blíž klíčové jednotýdenní repo sazbě.

Pomoc z východu? Turecko by prý mohlo zaplatit řecký dluh

Podle ministra hospodářství Nihata Zeybekçiho je poslední vlna poklesu liry „zcela spekulativní“. Analytici předpokládají, že lira zůstane pod tlakem, protože politické napětí se v dohledné době zřejmě nezmírní. Experti japonské Nomury včera uvedli, že pád turecké liry k 3,0 za dolar je nevyhnutelný. K tomuto názoru se dnes přidává francouzský ústav Credit Agricole, který čeká dosažení této hranice do konce září.

Turecké vládnoucí Straně spravedlnosti a rozvoje (AKP) se po červnových volbách nepodařilo získat partnera do koalice a rýsují se předčasné parlamentní volby. Premiér Ahmet Davutoglu se dnes večer podle zdrojů z AKP vzdá pověření k sestavení koalice a mandát odevzdá prezidentovi. Ten může vypsat předčasné volby, do nichž by vládl dočasný kabinet složený ze všech parlamentních stran, může ale také sestavením vlády pověřit i šéfa druhé nejúspěšnější strany.

Erdoganova strana AKP vládne v Turecku od roku 2002. Za tu dobu si vydobyla uznání za dobrou ekonomickou politiku, v červnu ale ztratila nadpoloviční většinu v parlamentu.

Istanbul, střet Východu se Západem. Co převáží?

Směr Evropa, stanice Přežít

Newsletter