Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

Dr. Doom a El-Erian. Nová krize na obzoru?

Fed nafoukl bublinu aktiv, která bude mít vliv na trhy velký vliv, tvrdí „medvěd“ Marc Faber, vydavatel Gloom, Boom & Doom Report. K Faberovu hodnocení se přidávají také další, například bývalý představitel Pimca – Mohamed El-Erian nebo laureát Nobelovy ceny za ekonomii Robert Shiller.

„Řekněme, že jste mladý člověk a právě začínáte pracovat. V roce 1970 by v USA mladému člověku se středním příjmem stačilo na zainvestování S&P 500 celkem 20 hodin práce, nyní je třeba více než 90 hodin práce,“ řekl Faber v rozhovoru pro CNBC. „Fed se svými kolegy z japonské, evropské a britské centrální banky vytvořili kolosální bublinu aktiv. Výnos v budoucnu bude zklamáním,“ tvrdí Faber. Centrální banky podle něj vytvořily na trzích prostřednictvím politiky nulové úrokové sazby (někdy i záporné) či prostřednictvím nákupu aktiv snadnou likviditu a to vyhnalo nahoru ceny celé řady aktiv.

I přes pondělní zisky Wall Street Faber poznamenal, že nejsou mezi akciemi rovnoměrně rozděleny. „Složení indexu je kapitálově vyvážené. Jde-li jeden titul nahoru, mohl by teoreticky vytáhnout index a 99 procent zbylých akcií maxima nezaznamená,“ řekl Faber. „Na Wall Street jsme měli silný den, ale na New York Stock Exchange z více než 3000 titulů zaznamenalo méně než sto 12měsíční maxima.“ Stejnou paralelu vnímá také v oblasti techniky a na trzích s nemovitostmi.

El-Erian: Nová krize 2017? Pravděpodobnost tu je

„Některé trhy jsou stále silné, ale převážná část z nich neroste,“ řekl Faber, známý jako Dr. Doom kvůli svým pesimistickým výhledům. Tentokrát není úplně sám. „Cesta trhů, po které momentálně kráčí, se pomalu blíží ke konci. Už nemůžeme spoléhat na centrální banky, stejně jako ony nemohou být do nekonečna jedinými hráči na trhu,“ řekl El-Erian, který je v současné době hlavním ekonomickým poradcem německé Allianz.

V září řekl CNBC Robert Shiller, profesor z Yale, že sentiment investorů vypadá podobně, jako tomu bylo těsně před dot-com bublinou. Přidávají si i další analytici, kteří období nazývají podle různých tříd aktiv – podle nemovitostí, dluhopisů s vysokým výnosem či podle technologických akcií.

Věčný pesimista Faber: Devalvace jüanu? Bezvýznamná

„Americké akcie spadnou o 40 %.“ Dočká se Faber?

Newsletter