Rusnok: Ekonomika funguje dobře, konec intervencí nečekejte

(AKTUALIZOVÁNO) V současnosti není doba na to, aby Česká národní banka zpřísnila měnovou politiku, tedy například ukončila režim devizových intervencí. Po dnešním jmenování guvernérem ČNB to řekl novinářům Jiří Rusnok. Česká ekonomika v tuto chvíli podle něj v rámci Evropy funguje dobře.

„My budeme pokračovat v takové měnové politice, která bude podporovat českou ekonomiku. Rozhodně není podle našich analýz doba na to, abychom zpřísňovali měnové podmínky, takže zatím signály pro takový krok (pozn. ukončení režimu devizových intervencí) nejsou. V tomto smyslu by politika měla být v nejbližším období kontinuální,“ uvedl Rusnok.

Nově jmenovaný guvernér řekl, že nechystá žádné revoluční změny ve fungování a organizaci ČNB. „Zásadní změny nejsou potřeba. Banka se kontinuálně přizpůsobuje svým úkolům. Nějaké změny se ale mohou odehrát minimálně tím, že se mění legislativa,“ uvedl.

Rusnok dále zopakoval, že případné přijetí eura je politické rozhodnutí a ČNB je v tomto smyslu jen servisní organizací. „Netajím se tím, že jsme technicky schopni euro přijmout a fungovat s ním. Ale je to rozhodně politické rozhodnutí, které mně nepřísluší,“ uvedl.

Co dalšího se bude dít v radě ČNB?

Vyjma nového guvernéra a dvou členů (Benda, Nidetzký) čeká radu ČNB další změna. O té se během dneška zmínil prezident Zeman, když uvedl, že  na jaře 2017 chce jmenovat do bankovní rady Oldřicha Dědka, který v současnosti působí jako vládní zmocněnec pro zavedení eura v České republice. 

Dědek byl již od února 1999 do února 2005 viceguvernérem ČNB. Podle zákona o ČNB tak může být jmenován ještě na jedno šestileté období. Zákon totiž neupravuje, že musí být člen bankovní rady ve funkci dvě období za sebou. Národním koordinátorem zavedení eura se Dědek stal v březnu 2007.

Zeman se o Dědkovi zmínil v souvislosti s dotazem slovenského velvyslance v ČR Petera Weisse ohledně zavedení eura v ČR. Zeman zopakoval, že Česko by mělo do eurozóny vstoupit až poté, co z něj vystoupí Řecko, aby země nemusela platit za řecké dluhy.

Newsletter