Průmysl pod tlakem dovolených. Meziměsíční propad o 23 procent

AKTUALIZOVÁNO – Češi si dali v červenci oraz. V oblasti průmyslu se to projevilo meziměsíčním poklesem o -22,6 %, po vyloučení sezónních vlivů pak o -9,8 %. Meziročně jsme však byli svědky růstu, a to o velikosti 3,3 %, přičemž očekáváno bylo 6,7 %. Červnová data pak byla revidována z 2,2 % meziročně na 3 %.

„Červencová data průmyslové produkce ukazují meziroční zrychlení o více než tři procenta.  Jde ale především o efekt nízké základny růstu z minulého roku, kdy vinou celozávodních dovolených zaznamenal průmysl těžký propad,“ okomentoval dnešní data ekonom skupiny Roklen  Michal Šoltés. „V meziměsíčním srovnání červencová data ukazují propad o více než 22 procent, po sezónním očistění propad o bezmála 10 procent. Spolehlivost dat z prázdninových měsíců však není vinou dovolených příliš vysoká, je proto potřeba takové výsledky hodnotit s rezervou,“ upozornil ekonom.

„Významný byl opět kladný příspěvek automobilového průmyslu, kde i přes červencové dovolené v mladoboleslavské Škodě výroba meziročně vzrostla o 17,1 % a k celkovému růstu přispěla 2,5 procentními body,“ pokračuje Šoltés. „Průmysl je jako celek tažen automobilovou výrobou celý letošní rok. Za prvních osm měsíců vzrostl prodej nových osobních aut o 7,3 procenta.“

„Ačkoli červencový růst průmyslu skončil za odhady analytiků, není potřeba slabší číslo vnímat negativně,“ míní hlavní ekonom ING Jakub Seidler. „Letní měsíce bývají výrazněji rozkolísané díky čerpání celozávodních dovolených a tento efekt nelze jednoduše dopředu odhadnout. Pokud se celozávodní dovolené v jednom roce více koncentrují do jiného prázdninového měsíce než v roce předchozím, může dojít k výrazným výkyvům v meziročním srovnání. Například v srpnu předminulého roku poklesla produkce meziročně o 5,7 %, v červenci minulého roku pak o téměř 14 %,“ dodal.

“Průměrný dosavadním růst průmyslu v letošním roce činí 5,5 %, což je nejvyšší hodnota od roku 2011,“ pokračuje Seidler. „Dle dosavadních předstihových indikátorů by měla solidní dynamika průmyslu pokračovat i nadále, ačkoli v mírně slabším tempu než v první polovině letošního roku. Za celý letošní rok by tak měla průmyslová výroba růst o zhruba 5 %, což je ve srovnání s její dynamikou v minulém roce (2,9 % po očištění vlivu pracovních dní) příznivé zrychlení.“

V návaznosti na dnešní data (vedle průmyslu byla zveřejněna bilance zahraničního obchodu, která skončila v červenci v deficitu -2,1 mld. korun, a stavebnictví, které rostlo o 1,8 %) koruna oslabila k 26,11 za euro.

Jednotlivé segmenty z hlediska růstu a poklesu

K meziročnímu růstu průmyslové produkce nejvíce přispěla odvětví výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů (příspěvek +2,5 procentního bodu, růst o 17,1 %), výroba strojů a zařízení (příspěvek +0,8 p.b., růst o 9,4 %) a výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků (příspěvek +0,5 p.b., růst o 5,3 %).

 Průmyslová produkce klesla v odvětvích výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu (příspěvek -0,9 p.b., pokles o 8,0 %), výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení (příspěvek -0,6 p.b., pokles o 28,1 %) a těžba a dobývání (příspěvek -0,4 p.b., pokles o 14,3 %).

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách v červenci 2017 meziročně vzrostly o 7,0 %. Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se zvýšily v běžných cenách o 7,1 %. Domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, v běžných cenách vzrostly o 6,9 %.

Hodnota nových zakázek v červenci 2017 ve vybraných odvětvích meziročně vzrostla o 7,6 %. Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 8,5 %, zatímco tuzemské nové zakázky vzrostly o 5,8 %. K meziročnímu růstu nových zakázek celkem přispěla nejvíce odvětví výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů (příspěvek +1,9 p.b., růst o 5,4 %), výroba základních kovů, hutní zpracování; slévárenství (příspěvek +1,5 p.b., růst o 26,1 %) a výroba elektrických zařízení (příspěvek +1,3 p.b., růst o 13,2 %). 

Nové zakázky klesly v odvětvích výroba základních farmaceutických výrobků a farmaceutických přípravků  (příspěvek -0,4 p.b., pokles o 27,3 %), výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení (příspěvek -0,2 p.b., pokles o 9,9 %) a výroba oděvů (příspěvek -0,1 p.b., pokles o 9,4 %).

 

Newsletter