Průmysl pod tlakem dovolených. Meziměsíční propad o 23 procent


AKTUALIZOVÁNO 09:37 09:00 • 6. září 2017

Tagy: průmysl ČR, ČR, Ekonomika

AKTUALIZOVÁNO – Češi si dali v červenci oraz. V oblasti průmyslu se to projevilo meziměsíčním poklesem o -22,6 %, po vyloučení sezónních vlivů pak o -9,8 %. Meziročně jsme však byli svědky růstu, a to o velikosti 3,3 %, přičemž očekáváno bylo 6,7 %. Červnová data pak byla revidována z 2,2 % meziročně na 3 %.

„Červencová data průmyslové produkce ukazují meziroční zrychlení o více než tři procenta.  Jde ale především o efekt nízké základny růstu z minulého roku, kdy vinou celozávodních dovolených zaznamenal průmysl těžký propad,“ okomentoval dnešní data ekonom skupiny Roklen  Michal Šoltés. „V meziměsíčním srovnání červencová data ukazují propad o více než 22 procent, po sezónním očistění propad o bezmála 10 procent. Spolehlivost dat z prázdninových měsíců však není vinou dovolených příliš vysoká, je proto potřeba takové výsledky hodnotit s rezervou,“ upozornil ekonom.

„Významný byl opět kladný příspěvek automobilového průmyslu, kde i přes červencové dovolené v mladoboleslavské Škodě výroba meziročně vzrostla o 17,1 % a k celkovému růstu přispěla 2,5 procentními body,“ pokračuje Šoltés. „Průmysl je jako celek tažen automobilovou výrobou celý letošní rok. Za prvních osm měsíců vzrostl prodej nových osobních aut o 7,3 procenta.“

„Ačkoli červencový růst průmyslu skončil za odhady analytiků, není potřeba slabší číslo vnímat negativně,“ míní hlavní ekonom ING Jakub Seidler. „Letní měsíce bývají výrazněji rozkolísané díky čerpání celozávodních dovolených a tento efekt nelze jednoduše dopředu odhadnout. Pokud se celozávodní dovolené v jednom roce více koncentrují do jiného prázdninového měsíce než v roce předchozím, může dojít k výrazným výkyvům v meziročním srovnání. Například v srpnu předminulého roku poklesla produkce meziročně o 5,7 %, v červenci minulého roku pak o téměř 14 %,“ dodal.

“Průměrný dosavadním růst průmyslu v letošním roce činí 5,5 %, což je nejvyšší hodnota od roku 2011,“ pokračuje Seidler. „Dle dosavadních předstihových indikátorů by měla solidní dynamika průmyslu pokračovat i nadále, ačkoli v mírně slabším tempu než v první polovině letošního roku. Za celý letošní rok by tak měla průmyslová výroba růst o zhruba 5 %, což je ve srovnání s její dynamikou v minulém roce (2,9 % po očištění vlivu pracovních dní) příznivé zrychlení.“

V návaznosti na dnešní data (vedle průmyslu byla zveřejněna bilance zahraničního obchodu, která skončila v červenci v deficitu -2,1 mld. korun, a stavebnictví, které rostlo o 1,8 %) koruna oslabila k 26,11 za euro.

Jednotlivé segmenty z hlediska růstu a poklesu

K meziročnímu růstu průmyslové produkce nejvíce přispěla odvětví výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů (příspěvek +2,5 procentního bodu, růst o 17,1 %), výroba strojů a zařízení (příspěvek +0,8 p.b., růst o 9,4 %) a výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků (příspěvek +0,5 p.b., růst o 5,3 %).

 Průmyslová produkce klesla v odvětvích výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu (příspěvek -0,9 p.b., pokles o 8,0 %), výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení (příspěvek -0,6 p.b., pokles o 28,1 %) a těžba a dobývání (příspěvek -0,4 p.b., pokles o 14,3 %).

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách v červenci 2017 meziročně vzrostly o 7,0 %. Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se zvýšily v běžných cenách o 7,1 %. Domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, v běžných cenách vzrostly o 6,9 %.

Hodnota nových zakázek v červenci 2017 ve vybraných odvětvích meziročně vzrostla o 7,6 %. Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 8,5 %, zatímco tuzemské nové zakázky vzrostly o 5,8 %. K meziročnímu růstu nových zakázek celkem přispěla nejvíce odvětví výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů (příspěvek +1,9 p.b., růst o 5,4 %), výroba základních kovů, hutní zpracování; slévárenství (příspěvek +1,5 p.b., růst o 26,1 %) a výroba elektrických zařízení (příspěvek +1,3 p.b., růst o 13,2 %). 

Nové zakázky klesly v odvětvích výroba základních farmaceutických výrobků a farmaceutických přípravků  (příspěvek -0,4 p.b., pokles o 27,3 %), výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení (příspěvek -0,2 p.b., pokles o 9,9 %) a výroba oděvů (příspěvek -0,1 p.b., pokles o 9,4 %).

 

Napsat autorovi RSS

Absolvent Vysoké školy ekonomické, Národohospodářské fakulty. Dříve studoval na Gymnáziu Voděradská. Když se rozhodoval o zaměstnání, Roklen pro něho byla jasná volba. Mezi jeho záliby patří ekonomie, finanční trhy, rybaření a vaření.Přejít na diskusi

Top zprávy
Diskuze k článku
comments powered by Disqus

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.