Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Apple chce zničit hotovost

Boj proti hotovosti pokračuje. Mezi klasické „odpůrce“ mincí a bankovek patří především státní, resp. mezinárodní instituce jako například ECB (viz zrušení 500eurové bankovky). V poslední době se k nim však začínají přidávat i některé soukromé, případně jejich konkrétní zástupci. Příkladem může být šéf německé Deutsche Bank John Cryan, podle kterého hotovost nepřežije rok 2026. Jako poslední se pak k tomuto tématu vyjádřil CEO společnosti Apple Tim Cook. Podle něj by právě jeho firma mohla přispět k celkové eliminaci hotovosti a hotovostních kontraktů.

Cook ve svém posledním rozhovoru pro server Nikkei uvedl, že platební služba Apple Pay by mohla být „katalyzátorem“ transformace světa od hotovosti směrem k digitálním platbám.

Bankéř Kysilka: Doba bezhotovostní nese riziko ztráty svobody

„Chtěli bychom být katalyzátorem, který by dostal hotovost ze systému,“ přepisuje Cookova slova server Fortune. „Nemyslíme si, že by spotřebitelé hotovostní platby kdovíjak milovali.“

Aplikace Apple Pay byla „vypuštěna“ v roce 2014 jakožto služba umožňující digitální platby. Její uživatelé tak mohou na jednom „místě“ shromáždit veškeré své debetní i kreditní karty a poté jednoduše platit za zboží přiložením svého iPhonu k platebnímu terminálu.

Cílem Applu (ale i dalších) je nashromáždit do své aplikace co nejvíce bank a obchodů , aby tak její uživatelé mohli platit ze svých účtů u svých bank v co nejvíce obchodech po celém světě. Nakousnutému jablku se tato snaha poměrně daří. Potvrzuje to například nedávno oznámená spolupráce s japonským platebním systémem FeliCa, za kterým stojí firma Sony. Mezi další destinace, kam chce Apple s Apple Pay expandovat je vyjma Japonska i Nový Zéland či Rusko.

Který národ miluje hotovost: Odpověď překvapí?

Pravdou je, že Cookovo přání se v dohledné době určitě nesplní. Byť je možnost platby prostřednictvím Apple Pay poměrně běžná ve Spojených státech, v ostatních zemích její přítomnost zcela chybí. Stejně tak hraje roli i fakt, že zmiňovaná služba je kompatibilní pouze s výrobky od Applu, což mimo „hru“ dostává více jak miliardu uživatelů Androidu a ještě větší množství lidí s jinými operačními systémy.

Na druhou stranu, z komentáře šéfa nakousnutého jablka se dá vyčíst jeho víra v potenciál bezhotovostních plateb. Byť Apple Pay pro firmu dosud negeneruje žádné významné příjmy, Cook doufá v budoucí změnu. S nástupem nových technologií a bezhotovostního světa, ve který věří, by se právě digitální platby mohly stát jednou z hlavních částí byznysu celého Applu.

Newsletter