Tři důvody, proč Fed zvýší sazby už v březnu

Federální rezervní systém zvýšil hlavní úrokovou sazbu jen dvakrát za posledních deset let. Dva zástupci Rady guvernérů Fedu ale prohlásili, že další zvýšení může přijít už v polovině března. Podle analytiků televize CNBC tak překvapili makléře z Wall Street.

Šéfka Fedu Janet Yellenová bude mít dnes (19:00 SEČ) v Chicagu projev. Očekává se, že by tuto možnost měla potvrdit. Stejný komentář se očekává i od místopředsedy Rady guvernérů Stanleyho Fishera, který bude mít projev o hodinu dříve. Dva zástupci Fedu během tohoto týdne už březnovou změnu naznačili.

„Pokud dva vrcholní představitelé Fedu vystupují nezávisle na sobě říkají totéž, tak to napovídá řízenou komunikaci,“ uvedl ekonom Barclays Rob Martin, který očekává, že se prohlášení Yellenové ponese ve stejném duchu.

Několik významných ekonomů přišlo s důvody, kvůli kterým se guvernéři Fedu prý cítí pod tlakem začít s trojitým zvýšením úrokových sazeb už v březnu.

Greenspan: Vítězství populismu? Víníkem produktivita

S prvním důvodem přišel makroekonomický analytik firmy Inform David Ader. Jeho argumentem je spojitost zvýšení úrokových sazeb a schválení nového stropu pro americký federální dluh. Legislativní opatření dluhového stropu vyprší 15. března, tedy přesně v den, kdy má zasedání Fed. Očekává se, že Kongres sice na podzim dospěje k dohodě o zvýšení dluhového stropu, nicméně Fed bude mít jednodušší rozhodování během klidného března, než aby riskoval zvýšení úrokových sazeb v době politických turbulencí během druhé poloviny roku.

Trump se chlubí snížením amerického dluhu. Oprávněně?

Druhý z důvodů prezentoval ekonom JPMorgan Michael Feroli. Hlavním důvodem, proč Fed chce zvýšit sazby už v březnu, je prý strach z přestřelení plné zaměstnanosti a inflace. Pokud je Fed se svými sazbami už za hranicí a stimuluje ekonomiku příliš, tak by to mohlo mít v dlouhém období velmi negativní vliv na finanční trhy.

„Poslední dobou všichni mluvčí Fedu sice tuto spekulaci zamítají, ale i přesto tyto spekulace mohou zástupcům Fedu stoupnout do hlavy,“ uvedl Feroli. I ta nejlépe ukotvená strategie by měla problémy ospravedlnit takhle nízké sazby při současném stavu ekonomiky,“ dodal. Feroli také poznamenal, že extrémní býčí trend na trzích by mohl být indikátorem, že Fed jedná příliš pomalu.

Šance na zvýšení sazeb Fedu rostou. Co by to znamenalo?

Třetím z důvodů by mohla být velmi dobrá výchozí pozice, ve které se teď centrální banka nachází.

„Rychlý růst akciového trhu není doprovázen posilováním dolaru,“ uvedl ekonom Barclays Rob Martin. Vzápětí zdůraznil, že futures rezerv komerčních bank uložených v centrální bance také signalizují brzké zvýšení sazeb. Fed má tedy velmi dobře připravenou půdu pro změnu sazeb. Pokud americká centrální banka potvrdí, že zvýšení provede během března, tak bude mít trh nové dilema – který den Fed zvýšení provede?

Newsletter