Co by mohlo vykolejit OPEC? Kontroverzní referendum

Relativní klid okolo ropného kartelu OPEC by již koncem září mohl být minulostí. Druhý největší producent ropy v organizaci, Irák, by mohl zapříčinit rozruch, a to kvůli politickým změnám. Referendum o oddělení Kurdistánu od státu Irák by totiž mohlo zažehnout podnět k ropné válce, píše server CNBC.

Kurdistán je na ropu bohatá provincie, která se vedle jiných států rozkládá částečně i na severu Iráku. Na konci září budou Kurdové v referendu rozhodovat o tom, jestli se chtějí od Iráku oddělit. Tato událost tak vzbuzuje v regionu určitou nervozitu, protože velká část těžby by se pak v podstatě „přesunula“ na území mimo Irák.

V posledních dvou letech bojovaly kurdské ozbrojené síly a irácká vláda za to, aby vyhnaly ISIS ze země. Několikrát odložené referendum se tak po znovudobytí Mosulu v červenci tohoto roku opět stalo aktuálním tématem. Pravdou je, že toto lidové hlasování, které se nakonec uskuteční 25. září, je však výrazně kritizováno Bagdádem.

Kritizující Bagdád

Premiér Iráku Hajdar Abádí označil referendum za protiústavní a nelegitimní. Vláda minulý týden v úterý udělila premiérovi moc, aby učinil „vše, co bude moci“, pro zachování jednoty země. Schyluje se tedy ke komplikované geopolitické situaci, která by mohla ovlivnit OPEC a ropný trh.

Geopolitická rizika? Nadhodnocené trhy je ignorují

„Zejména v Kirkuku, provincii Kurdistánu, nepřijme irácká vláda scénář, kdy by veškerá okolní území byla anektována“ uvedl ředitel segmentu pro Střední východ a severní Afriku v konzultanstké společnosti Eurasia Group Ayham Kamel.

Z celkového počtu obyvatel Iráku je dvacet procent kurdského původu. Tendence k osamostatnění existují už od konce první světové války.

Co se týče mezinárodního přístupu, západní státy včetně Německa a Spojených států referendum nepodpořily. Německo pak navíc uvedlo, že by rozkol v jednotě Iráku mohl oslabit boj proti ISIS. Zemí, která se naopak vyjádřila pro podporu referenda, je Izrael. Izraelský premiér Netanjahu doslova řekl, že „podporuje legitimní snahu kurdských lidí dosáhnout svého vlastního státu“, citoval jeho slova server The Telegraph.

Z rekordmana na kolena: Smutný příběh Venezuely

Vztah mezi Bagdádem a hlavní městem nesuverénního Kurdistánu Erbilem je aktuálně největší výzva pro trh s ropou. Kurdové se snaží využít chystaného referenda jako vyjednávacího prostředku,“ řekl pro CNBC Renad Mansour z think tanku Chatham House.

Nejasná čísla a stále levná ropa

Irák je druhým největším producentem v rámci skupiny OPEC. Podle posledních zpráv od ministra pro ropu Jabara Al-Luaibiho produkuje 4,32 milionu barelů ropy denně. Ministr však zároveň uvedl, že vláda nemá úplně spolehlivá data o ropném exportu z kurdského regionu. Podle některých odhadů by však tamní produkce mohla představovat zhruba jednu desetinu celkové těžby Iráku.

Makro výhled pro 3Q: Evropa se vrací zpět do kondice

Objem těžby je tak jedna věc, zatímco cena ropy druhá. Právě v tomto směru mnozí experti podotýkají, že aktuální ocenění černého zlata možnému osamostatnění zrovna moc nenahrává.

„Výnos z exportu ropy z Kurdistánu by byl nedostatečný na pokrytí nákladů rozsáhlého a drahého veřejného sektoru. Vzhledem k aktuálnímu stavu ropného trhu vypadají ekonomické podmínky pro osamostatnění nevalně,“ uvedl analytik konzultační firmy Verisk Maplecroft Torbjorn Soltvedt.

Newsletter