Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Co se letos dělo v české ekonomice?

Co se dělo tento rok v české ekonomice? Následující výčet přináší ty nejdůležitější hospodářské události jednotlivých měsíců.

LEDEN

  1. – Česká rafinérská, která patří petrochemickému holdingu Unipetrol, se dohodla na podmínkách přepravy a úschovy ropy se státním správcem ropovodů Mero. Smlouva je vyústěním dlouhých jednání, která trvala od roku 2010.
  2. – Podle serveru Patria Online byl PX Index pražské burzy na své letošní nejvyšší úrovni 941,07 bodu.
  3. – Dozorčí rada Českých drah schválila prodej pozemků (10 tisíc metrů čtverečních za zhruba 235 milionů korun) u Masarykova nádraží v centru Prahy, na kterých chce společnost Penta postavit administrativní budovy. V květnu Penta zveřejnila plán zástavby území dle návrhu slavné britské architektky Zahy Hadidové.
  4. – Sdružení automobilového průmyslu oznámilo, že tuzemské automobilky v roce 2015 vytvořily nový rekord, když vyrobily téměř 1,3 milionu osobních aut. V roce 2014 to bylo 1,25 milionu. Rekordní byla i výroba autobusů, která dosáhla 4200 vozidel.
  5. – Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová oznámila, že ČR nevyčerpá za rok 2015 z evropských fondů osm až deset miliard korun. Předchozí odhad počítal s nedočerpáním 36 miliard korun. V červenci ministerstvo financí oznámilo, že ČR za rok 2015 nedočerpala z evropských fondů 6,8 miliardy korun.

– Německá energetická skupina RWE oznámila, že se dohodla na prodeji uhelné elektrárny v britském Lynemouth české skupině EPH.

  1. – Ministr zemědělství Marián Jurečka oznámil, že Evropská komise požaduje po Česku vrácení 810 milionů korun vyplacených zemědělcům v letech 2010 a 2013 kvůli nedostatečné kontrole dodržování dotačních pravidel.
  2. – Vláda schválila novelu zákona o DPH, která zmírňuje sankce ohledně kontrolního hlášení.
  3. – Pražská burza se propadla na nejnižší úroveň za zhruba dva a půl roku. Index PX klesl o 1,76 procenta na 898,62 bodu.
  1. – Předseda Rady Českého rozhlasu Petr Šafařík oznámil, že ke konci března odejde z funkce. Novou předsedkyní rady Českého rozhlasu byla v dubnu zvolena muzikoložka Hana Dohnálková.

– Novým generálním ředitelem Českého rozhlasu byl zvolen dosavadní náměstek pro program a vysílání René Zavoral.

– Společnost RPA Unipetrol, vlastník maloobchodní prodejní sítě Benzina, oznámila, že převezme 68 čerpacích stanic OMV v Česku. Dosud měla firma OMV v ČR celkem přes 210 stanic a bylo trojkou na trhu. Benzina je na trhu lídrem, po dokončení transakce vzroste počet jejich stanic na více než 400.

  1. – Premiér Bohuslav Sobotka řekl, že v Česku je 64 důležitých dopravních staveb, u nichž EU požaduje nové posouzení vlivu na životní prostředí. Takové posouzení by jejich výstavbu mohlo zdržet až o několik let.
  1. – MF ve své nové makroekonomické prognóze počítá s růstem české ekonomiky v roce 2016 o 2,7 procenta. Odhad růstu reálného HDP za loňský rok MF zlepšilo proti říjnové prognóze ze 4,5 procenta na 4,6 procenta.

– Oznámeno, že dosavadní ředitelka televizní skupiny Barrandov Marcela Hrdá bude bude od února výkonnou viceprezidentkou evropské části čínské skupiny CEFC.

ÚNOR

  1. – Kurz koruny k euru byl na své letošní nejnižší úrovni 26,999 Kč/EUR.
  2. – Výkonný ředitel těžební společnosti OKD Dale Ekmark řekl, že firma chce do dvou let propustit polovinu zaměstnanců. Podle Ekmarka by doly měly mít do roku 2018 zhruba 5000 lidí.
  1. – Evropská komise odhadla růst české ekonomiky v roce 2016 o 2,3 procenta.

– Česká národní banka v nové prognóze zhoršila odhad vývoje české ekonomiky v roce 2016 na 2,7 procenta. Zlepšila výhled růstu HDP na tři procenta.

– Bankovní rada ČNB konstatovala, že neukončí režim devizových intervencí dříve než v roce 2017 a že jako pravděpodobné vidí ukončení kurzového závazku v první polovině roku 2017.

– ČNB v lednu provedla největší intervence proti posilující koruně za jeden měsíc roku 2016, když nakoupila eura za 58,2 miliardy korun.

  1. – Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj snížil o stovky milionů korun dosud nejvyšší pokutu za kartel stavebních firem. Společnosti mají nakonec zaplatit přes 1,66 miliardy. Firmy (například Skanska, Strabag a Eurovia) se mezi sebou domlouvaly na veřejných zakázkách v letech 2006 až 2008. Původně měly platit přes dvě miliardy.
  1. – Sněmovna schválila kontroverzní zákon o elektronické evidenci tržeb (EET). Senát zákon schválil 10. března a prezident Miloš Zeman přidal svůj podpis 30. března. Vláda EET schválila již v červnu 2015. První podnikatelé (ubytovací služby a restaurace) se do EET zapojili 1. prosince.

– ÚOHS uvedl, že obří kartel strojírenských firem, v kterém figurovaly například Siemens, Areva nebo Alstom, skončí bez sankce. Úřad svoje řízení zastavil, uplynula totiž lhůta pro uložení pokuty. Původně přitom měly firmy platit skoro miliardu. Existenci kartelu v minulosti potvrdil i Krajský soud v Brně.

  1. – Index PX pražské burzy klesl na na 844,19 bodu, naposledy byl níž v listopadu 2011.

– ÚOHS schválil změnu většinového vlastníka jedničky českého výstavnictví – společnosti Veletrhy Brno, a.s. Majoritu ve firmě může převzít město Brno, a firmu tak ovládnout.

  1. – Jaderná elektrárna Dukovany obnovila výrobu energie na druhém bloku. O den později se do provozu vrátil i první blok. Odstávky na obou blocích kvůli opakované kontrole svárů trvaly řadu měsíců – blok číslo jedna byl mimo provoz od srpna 2015, druhý blok od září.
  1. – Oznámeno, že čínská společnost Shanghai Maling, která v Hrobčicích na Teplicku vyrábí masové konzervy, je v úpadku. Insolvenční návrh podala loni firma Grimpaner kvůli stomilionovému dluhu a také sama na sebe Shanghai Maling.
  1. – Správa státních hmotných rezerv (SSHR) oznámila, že Česko si může ze skladu zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe v německém Kraillingu odvézt zásoby nafty za více než miliardu korun, které doposud blokoval insolvenční správce. První vlak s naftou dorazil do skladů Čepra 13. října, celkem má být vypraveno na 70 vlaků.

23.- ÚOHS oznámil, že investiční skupina Rockaway může koupit největšího internetového prodejce dovolených v Česku Invia.cz. Internetového prodejce zájezdů prodává polský fond MCI Management za zhruba dvě miliardy korun.

  1. – Novým vlastníkem společnosti NWR, která ovládá těžební firmu OKD, se stala skupina Ad Hoc Group (AHG), která sdružuje tři britské investiční společnosti. Získala 60 procent hlasovacích práv.

BŘEZEN

  1. – Předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková oznámila, že připravované nové tarify za platbu elektřiny postavené na velikosti jističe, které vyvolaly vlnu kritiky, od roku 2017 nebudou platit. Původní návrh tarifních změn, který ERÚ připravil, odmítl mimo jiné premiér Sobotka.
  1. – Sněmovna schválila návrh nového zákona o zadávání veřejných zakázek.

– Vláda schválila krizovou variantu výběru mýta po roce 2016 s tím, že ministerstvo dopravy vypíše přímou zakázku. V červenci pak vláda schválila tříleté prodloužení smlouvy na provoz mýtného systému se společností Kapsch a v srpnu pak MD uzavřelo dodatek ke smlouvě se společností Kapsch za 5,27 miliardy korun.

– Vláda schválila poskytování půjček na bydlení pro lidi do 36 let pečující o dítě do šesti let.

  1. – Vláda rozhodla, že Dana Drábová zůstane předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB). Vedení státních úřadů vláda znovu vybírá kvůli novému služebnímu zákonu.
  2. – Čínská společnost CEFC oznámila, že vstupuje do největšího internetového prodejce dovolených v Česku Invia.cz. Od investiční skupiny Rockaway Capital koupí 50 až 90 procent.
  1. – České aerolinie (ČSA) oznámily, že odeberou od společnosti Airbus sedm nových letadel Airbus A320neo.

– Během návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v ČR byla podepsána řada ekonomických dohod.

  1. – Dozorčí rada odvolala předsedu představenstva provozovatele přenosové soustavy ČEPS Vladimíra Tošovského. Nahradil ho člen představenstva společnosti Jan Kalina.

– Čínská CEFC podepsala s J&T smlouvu o strategickém partnerství a oznámila, že získá 50procentní podíl ve finanční skupině J&T Finance Group (JTFG). CEFC již drží deset procent ve skupině.

– Státní úřad pro jadernou bezpečnost vydal nové povolení k provozování prvního bloku Jaderné elektrárny Dukovany, a to na dobu neurčitou.

  1. – Norská skupina Orkla převzala kunovického výrobce potravin Hamé. Díky této akvizici zdvojnásobí svůj obrat ve střední Evropě.

– Slovenský provozovatel mýtného systému Skytoll prodal skupině J&T svou českou dceřinou firmu, prostřednictvím které se uchází o výběr mýtného v Česku.

DUBEN

  1. – Alternativní dodavatel elektřiny a plynu Bohemia Energy dostal od ÚOHS pokutu 5,4 milionu korun za pozdě nahlášenou fúzi se společností České Energetické Centrum.
  1. – Místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk řekl, že díky intervencím ČNB se za poslední dva roky zvýšil český export o 400 až 450 miliard korun. Tuzemský export by podle něj letos mohl dosáhnout nového rekordu přes čtyři biliony korun.
  1. – Dozorčí rada Českých drah schválila prodej nádraží Správě železniční dopravní cesty (SŽDC) za 3,31 miliardy korun. V květnu schválil převod nádraží i řídící výbor ČD. Transakce se týká zhruba 1500 nádražních budov. Fyzicky nabyl převod účinnosti k 1. červenci.

– Česká rafinérská, která patří holdingu Unipetrol, a státní správce ropovodů Mero se dohodly na přepravních tarifech. Roční hodnota kontraktů převyšuje jednu miliardu korun.

  1. – Německý obchodní řetězec Tchibo oznámil, že postaví v chebské průmyslové zóně distribuční centrum, které zaměstná stovky lidí.
  1. – Vláda podpořila výstavbu strategické průmyslové zóny v areálu bývalé vrtulníkové základny v Bochoři u Přerova s tím, že bude zachováno letiště.

– Podle aktualizované verze Konvergenčního programu ministerstva financí by deficit veřejných financí měl z letos plánovaných 0,6 procenta příští rok klesnout na 0,5 procenta HDP a na této hodnotě by měl setrvat i v letech 2018 a 2019.

  1. – Sněmovna schválila nový zákon o hazardních hrách a rozhodla, že zdanění hazardu bude od roku 2017 podléhat dvěma sazbám – automaty 35 procent, ostatní druhy hazardu 23 procent.
  1. – Konsorcium tvořené EPH a jeho finančním partnerem, společností PPF Investments, koupilo německé hnědouhelné doly a elektrárny, které prodávala švédská společnost Vattenfall. Švédská vláda schválila prodej v červenci. EPH dokončil nákup dolů v září.
  2. – Část vydavatelství Mladá fronta Františka Savova, především ekonomický deník E15 a některé časopisy, získala společnost Serafico investment. Po květnovém souhlasu ÚOHS se vlastníkem stala společnost Czech Media Invest (CMI) kontrolovaná Danielem Křetínským a Patrikem Tkáčem.
  1. – Automobilku Avia koupila od indické firmy Ashok Leyland zbrojařská skupina Czechoslovak Group.
  1. – Společnost ČEZ informovala, že její dcera Inven Capital investuje do německého prodejce chytrých termostatů. S podílem desítek procent se stane druhým největším akcionářem mnichovské firmy tado° a získá i místo v představenstvu.
  2. – Krajský soud v Brně zrušil zatím největší pokutu za zneužití zákona o významné tržní síle. Týká se Kauflandu, který měl podle rozhodnutí ÚOHS z roku 2013 zaplatit 22,13 milionu korun. Případ se vrátil na antimonopolní úřad.
  1. – Ostravský krajský soud zahájil insolvenční řízení s firmami Vítkovice Power Engineering (VPE) a Vítkovice Mechanika ze skupiny Vítkovice Holding. Návrh podaly brněnské společnosti Wetag Invest a PRH Estate ze skupiny Wetag. Wetag skoupila pohledávky za oběma firmami. V květnu soud návrh společnosti PHR Estate na Vítkovice Mechanika zamítl.

KVĚTEN

  1. – GE Money Bank se přejmenovala na Moneta Money Bank. Podobně mění názvy dceřiné firmy GE Money Auto na Moneta Auto a GE Money Leasing na Moneta Leasing.
  2. – Podle serveru Patria Online byl kurz koruny k dolaru na své letošní nejnižší úrovni 23,45 Kč/USD.
  3. – Společnost Aero Vodochody Aerospace podala insolvenční návrh na kunovického výrobce letadel Aircraft Industries. K návrhu přihlásilo pohledávky několik věřitelů, kterým AI poté uhradila celkem přes 60 milionů Kč. Soud ukončil insolvenční řízení v říjnu.
  1. – ČNB v nové prognóze zhoršila odhad vývoje české ekonomiky v letošním roce na 2,3 procenta. Naopak zlepšila výhled růstu HDP pro rok 2017 na 3,4 procenta.
  2. – ÚOHS uložil 12 stavebním firmám za kartel ve stavebních zakázkách pokutu v souhrnné výši 278 milionů korun.

– Na hlavním trhu pražské burzy bylo zahájeno obchodování s emisí akcií Moneta Money Bank.

  1. – Krajský soud v Ostravě poslal těžební společnost OKD do úpadku. Insolvenčním správcem jmenoval Leeho Loudu.
  1. – Podnikatel Pavel Tykač získá prostřednictvím lucemburské firmy Haltixar výlučnou kontrolu nad těžařskou firmou Severní energetická. Spojení obou společností povolil ÚOHS.
  1. – Prezident Miloš Zeman jmenoval novými členy bankovní rady ČNB Vojtěcha Bendu a Tomáše Nidetzkého. V bankovní radě nahradili od Miroslava Singera a Kamila Janáčka.
  1. – Prezident Zeman jmenoval bývalého premiéra Jiřího Rusnoka guvernérem ČNB. Ve funkci od července nahradil Miroslava Singera.

– Novým majitelem zkrachovalé nižborské sklárny Rückl Crystal se stala společnost BVY podnikatele Martina Wichterleho.

  1. – Předsedou dozorčí rady státní České exportní banky (ČEB) byl zvolen bývalý viceguvernér ČNB Pavel Kysilka.

– Prezidentem Potravinářské komory ČR vyl znovu zvolen Miroslav Toman.

  1. – Sněmovna schválila nový atomový zákon.
  1. – Společnost Czechoslovak Group zbrojaře Jaroslava Strnada koupila většinový podíl ve společnosti Elton hodinářská z Nového Města nad Metují, která je výrobcem hodinek značky Prim.

ČERVEN

  1. – Soud zahájil insolvenční řízení se strojírenskou společností ČKD Praha DIZ. Návrh soudu podala firma INEL-Market, která vůči ČKD Praha DIZ uplatňuje pohledávku za dodávky pro spalovnu komunálního odpadu Chotíkov na Plzeňsku. Sama ČKD Praha DIZ se koncem srpna k insolvenčnímu řízení připojila a v září poslal soud firmu do úpadku.
  2. – Sněmovna schválila vládní návrh zákona o úvěru pro spotřebitele, který má posílit postavení spotřebitelů.
  1. – Státní organizace Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) podaly žalobu na majitele lomu Dobkovičky. Lom je podle státu hlavním viníkem sesuvu půdy, který v roce 2013 poničil rozestavěnou dálnici D8 na Litoměřicku. Škodu stát vyčíslil na zhruba miliardu Kč.
  1. – Výkonem funkce generálního ředitele pražského dopravního podniku (DPP) byl pověřen předseda představenstva Martin Gillar. V čele podniku nahradil odvolaného ředitele Jaroslava Ďuriše.
  1. – Podle ČNB zátěžové testy bank provedené potvrdily schopnost bank vypořádat se i s velmi silnou recesí a propadem ekonomiky do deflace.
  1. – Odboráři v kolínské automobilce TPCA vyhlásili stávkovou pohotovost, požadovali zvýšení tarifních mezd. V červencovém referendu se většina zaměstnanců vyslovila pro vyhlášení stávky. V srpnu odbory vyjednaly postupný růst mezd o 1700 korun.
  1. – Pražská burza se dostala na nejnižší úroveň roku, index PX klesl na 790,09 bodu.

– Kurz koruny k euru byl na své letošní nejvyšší úrovni 27,16 Kč/EUR.

  1. – Sněmovna schválila návrh zákona, podle kterého velké obchody budou muset mít zavřeno o sedmi státních svátcích.

– Veterináři uložili firmě Kovář plus z Podolí na Uherskohradišťsku rekordní pokutu 2,5 milionu korun. Společnost prodala nejméně 106 tun náhražky sýra označené jako sýr eidam.

  1. – Premiér Sobotka informoval o dohodě s EU, podle které Česko bude moci už v příštím roce začít s budováním některých z desítky významných dopravních staveb, které dosud blokovaly staré posudky vlivu na životní prostředí (EIA).

– ÚOHS schválil prodej druhého největšího e-shopu v Česku Mall.cz investiční skupině Rockaway Capital.

ČERVENEC

  1. – Oznámeno, že český výrobce bezpečnostního softwaru Avast Software se dohodl na převzetí nizozemského konkurenta AVG Technologies za 1,3 miliardy dolarů (téměř 32 miliard Kč).

– Vláda schválila vyšší daňové slevy na druhé a další dítě.

  1. – Energetická skupina ČEZ zahájila mezinárodní investiční arbitráž proti Bulharsku. Podle ČEZ k tomuto kroku vedla řada zásahů bulharských institucí poškozujících podnikání společností ČEZ a dlouhodobě se nezlepšující kritické situace na tamním trhu. Výše nároku se pohybuje v řádu stovek milionů eur.
  1. – Ministr financí Babiš pověřil Milana Poulíčka funkcí generálního ředitele Celní správy ČR. Předchozí ředitel Petr Kašpar ke konci června rezignoval.
  1. – Vláda rozhodla, že stát půjčí OKD 700 milionů Kč.

– Vláda schválila investiční smlouvu se společností General Electric, která v Česku plánuje stavbu závodu pro vývoj, testování a výrobu turbovrtulových motorů. GE se ve smlouvě oproti původnímu návrhu, jehož projednávání vláda opakovaně přerušila, více zavázalo, že v Česku bude skutečně investici realizovat. Hodnota investice je odhadována na více než 9,5 miliardy korun (350 milionů eur). Investiční smlouvu s GE vláda podepsala 20. října.

  1. – MF oznámilo, že ČR v pololetí získala z rozpočtu EU o 66,6 miliardy korun více, než do něj odvedla. Takzvaná čistá pozice je tak za první pololetí druhou nejvyšší od vstupu Česka do EU v roce 2004.

– MF v nové prognóze zhoršilo odhad růstu ekonomiky v roce 2016 na 2,2 procenta z dubnových 2,5 procenta.

SRPEN

  1. – Předseda ÚOHS Petr Rafaj mírně zvýšil pokutu za kartel stavebních firem. Celkem 12 společností má zaplatit dohromady 300,7 milionu korun. Pokutu Rafaj zvýšil firmě Swietelsky, vedle Hochtiefu jde podle informací ČTK o největšího hříšníka.
  1. – ČNB v nové prognóze zlepšila odhad vývoje české ekonomiky v roce 2016 na 2,4 procenta a zhoršila výhled růstu HDP pro rok 2017 na tři procenta.
  1. – Společnost ČEZ oznámila, že dopad odstávek jaderných elektráren do celoročního provozního zisku EBITDA v roce 2016 bude přes tři miliardy korun proti tomu, kdyby bloky vyráběly na plný výkon.

– Největší polská cestovní kancelář Itaka koupila od americké Odien Group CK Čedok. Hodnotu transakce firmy nezveřejnily.

  1. – Čínská společnost CEFC dokončila převzetí strojírenského a metalurgického podniku Žďas ve Žďáru nad Sázavou. Zároveň získala dceřinou firmu podniku TS Plzeň a majoritní podíl ve firmě Žďas SGS se sídlem v Německu.
  2. – Věřitelé OKD rozhodli o tom, že firma půjde do reorganizace. OKD tak bude dál těžit.
  1. – Skupiny KKCG a EMMA Capital založily společnou loterijní firmu Sazka Group, do které vložily svá aktiva v oblasti loterií. Sazka Group bude vedle 100 procent v největší české loterijní firmě Sazka vlastnit podíly v největší řecké herní společnosti OPAP, italské firmě LOTTOITALIA nebo rakouských společnostech Casinos Austria a Österreichische Lotterien.
  1. – Společnost Vítkovice Envi z vítkovického holdingu Jana Světlíka na sebe podala návrh na insolvenci.
  1. – Soud poslal společnost Vítkovice Power Engineering do úpadku. Firma, která je součástí strojírenského holdingu podnikatele Jana Světlíka, dluží přes dvě miliardy korun, z toho zhruba 500 milionů korun jsou dluhy po splatnosti. Vítkovice Power Engineering (VPE) podaly insolvenční návrh samy na sebe 18. srpna a spojily ho s návrhem na povolení reorganizace.
  2. – Jaderná elektrárna Temelín zahájila plánovanou odstávku prvního bloku a několik dní nevyráběla elektřinu. Stále totiž zároveň trvala odstávka druhého bloku.
  1. – Ministerstvo dopravy uzavřelo dodatek ke smlouvě se společností Kapsch o pokračování správy mýtného systému na maximálně tři roky za 5,27 miliardy korun. Původně ministerstvo dopravy předpokládalo, že stát za zmíněné služby zaplatí zhruba šest miliard korun.
  1. – Společnost Kovosvit MAS ze Sezimova Ústí vyplatila svým zaměstnancům červencovou mzdu.

ZÁŘÍ

  1. – Odbory souhlasily s přeřazením šoférů linkových autobusů do vyšší platové skupiny. Šoféři linkových autobusů proti nízkým mzdám protestují od roku 2015.
  1. – Odboráři Aircraft Industries (AI) vyhlásili stávkovou pohotovost. Důvodem byla obava z přesunu továrny do Ruska a také dluh společnosti vůči zaměstnancům v podobě neuhrazených benefitů. Pohotovost skončila po několika dnech poté, co společnost uhradila zaměstnancům benefity. Majitelé společnosti z ruské UGMK Holding poté slíbili, že výroba letadel L-410 zůstane v Kunovicích.
  2. – Americký gigant v oblasti počítačových technologií Mirantis koupil za téměř miliardu korun firmu tcp cloud, start-upovou společnost Technologického centra Písek (TCP).
  3. – Věřitelé zadlužené jihlavské společnosti Motorpal přijali reorganizační plán navržený firmou. Motorpal je v insolvenčním řízení od ledna, soud mu povolil reorganizaci.

– Server IHNED.cz uvedl, že společnost Industry Innovation zbrojaře Jaroslava Strnada získala firmu Kovosvit MAS ze Sezimova Ústí, která má finanční problémy.

  1. – Vítězem tendru státního podniku Lesy České republiky na lesnické práce a prodej dřeva pro léta 2017 až 2021 se stala skupina PETRA z Ratíškovic u Hodonína. Firma PETRA a s ní propojená společnost T.E.P. HOLZ v tendru podaly nejlepší cenovou nabídku na 15 z 48 soutěžených jednotek. V říjnu ÚOHS zakázal společnosti LČR uzavírat smlouvy z tendru kvůli porušení zásady transparentnosti, rovného zacházení a zákazu diskriminace. Lesy ČR podaly rozklad, v listopadu ÚOHS správní řízení zastavil.
  2. – Vláda schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 60 miliard korun.

– Společnost Agrofert neuspěla s dovoláním v dlouholetém sporu s polskou firmou PKN Orlen o 20 miliard korun. Agrofert se peněz domáhal jako odškodnění za údajné porušení dohod při privatizaci Unipetrolu.

  1. – Jihoafrická společnost Naspers prodala největší český obchodní portál Aukro.cz českým investorům. Novými vlastníky jsou zakladatel portálu Václav Liška a společnosti Agora Development a BDO Advisory. Cenu transakce strany neuvedly.
  1. – MF oznámilo, že novým náměstkem ministerstva financí pro rozpočet se od října stane Petr Pavelek. Funkci do jara zastával Jan Gregor, který odešel k Evropskému účetnímu dvoru.
  2. – Česká spořitelna oznámila, že ČS nemovitostní fond koupil od společnosti PPF Real Estate Holding budovu City Tower v Praze na Pankráci. Hodnota transakce je 4,4 miliardy korun.

ŘÍJEN

  1. – Energetická skupina RWE v Česku se přejmenovala na innogy a stala se součástí této nové dceřiné společnosti koncernu RWE.
  1. – Zuno Bank oznámila, že v ČR a na Slovensku končí. Mateřská Raiffeisen Bank International Group (RBI) se rozhodla postupně ukončit její činnost. Bankovní aktivity převede na českou Raiffeisenbank, respektive slovenskou Tatra banku.
  1. – Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) oznámila, že ukončí spolupráci s italskou společností Grandi Stazioni, která má v nájmu pražské hlavní nádraží. Grandi Stazioni zažalovala SŽDC o náhradu škody. V listopadu SŽDC oznámila, že zaplatí firmě Grandi Stazioni 565 milionů korun, tedy náklady, které společnost prokazatelně proinvestovala na hlavním nádraží. Italská firma si podle SŽDC nárokuje více než 770 milionů korun.
  2. – ČNB oznámila, že v srpnu investovala do intervencí proti posilující koruně letos druhý nejvyšší objem za jeden měsíc, když utratila 28,6 miliardy korun za nákup eur.
  1. – Ministr financí Andrej Babiš získal cenu mezinárodního časopisu Emerging Markets za nejlepšího ministra financí rozvíjejících se evropských zemí za rok 2016.
  1. – ČNB oznámila, že ERB bank není schopna dostát svým závazkům a že Garanční systém finančního trhu musí do sedmi dnů začít s výplatou náhrad vkladů. Již v březnu ČNB bance s ruským kapitálem zakázala poskytovat úvěry a přijímat vklady od veřejnosti. V říjnu ČNB odejmula ERB bank povolení k činnosti.
  1. – Soud vyhlásil úpadek brněnské stavební společnosti SDS Exmost. Dluží přes čtvrt miliardy korun. Stavební firma, která má dělat například obchvat Znojma, požádala soud o reorganizaci.
  1. – Investiční fond australské banky Macquarie oznámil, že kupuje 30procentní podíl ve skupině EP Infrastructure (EPIF), která sdružuje infrastrukturní aktiva EPH. Cena nebyla sdělena. Majoritním vlastníkem EPH se po definitivním vstupu fondu banky Macquarie do společnosti EP Infrastructure stane Daniel Křetínský. Bude mu patřit 94 procent akcií. Zbylých šest procent budou mít vybraní členové managementu holdingu. Současný spolumajitel EPH Patrik Tkáč a investoři spojení s J&T holding opustí.
  2. – Dozorčí rada České pošty rozhodla, že státní společnost bude o poskytování finančních služeb po roce 2017 jednat se skupinou ČSOB. Banku, která finanční služby na poštách zajišťuje i v současnosti, podnik vybral z 15 uchazečů.
  3. – Sdružení automobilového průmyslu oznámilo, že výroba osobních aut v ČR překročí 1,3 milionu vozů a překoná tak loňský rekord, který byl těsně pod touto hranicí. Růst výroby potvrdily TPCA, Škoda Auto i Hyundai.
  4. – Společnost ČEZ oznámila dohodu se Sokolovskou uhelnou a ukončení dlouhodobých obchodních sporů. Firmy uzavřou novou kupní smlouvu na dodávku sokolovského hnědého uhlí a ČEZ zároveň prodá Sokolovské uhelné elektrárnu v Tisové u Sokolova.
  5. – Skupina Arca Capital slovenského finančníka Pavola Krúpy, které patří výrobce minerálek Ondrášovka, koupila od společnosti Alphaduct stoprocentní podíl ve společnosti Karlovarská Korunní. Akvizicí vznikne subjekt s pozicí dvojky na trhu balených minerálních vod v ČR se zhruba čtvrtinovým tržním podílem. Cenu transakce společnosti nezveřejněly.

– Sněmovna schválila novelu zákona o spotřebních daních, podle které vratku části spotřební daně z nafty (tzv. zelená nafta) budou nově dostávat i zemědělci v živočišné výrobě.

– Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka oznámila, že kupuje hotelového operátora CPI Hotels, který pro skupinu provozuje hotely, jež CPI Property Group vlastní. Dosavadní vlastníkem CPI Hotels byla společnost Marc Gilbert International.

  1. – Ministr financí Babiš oznámil, že státní rozpočet letos skončí v přebytku. Jeho výsledek bude nejlepší za dobu existence ČR a zároveň poklesne státní dluh. Důvodem je především lepší výběr daní. Letos měl rozpočet schválený schodek 70 miliard korun, ke konci října měl přebytek 98,3 miliardy korun.

LISTOPAD

  1. – Ministerstvo zemědělství oznámilo, že dlouholetý ředitel (od roku 1991) pivovaru Budvar Jiří Boček ke konci roku rezignuje na svou funkci. Důvodem je jeho zdravotní stav.
  1. – ČNB v nové prognóze zlepšila odhad vývoje české ekonomiky v letošním roce na 2,8 procenta, výhled růstu HDP pro rok 2017 zhoršila na 2,9 procenta.
  2. – Úřad pro civilní letectví vytvořil okolo letiště ve středočeských Vodochodech ochranné hlukové pásmo, ve kterém se už nebudou moci stavět obytné domy. Dotčené obce, které většinou nesouhlasí s plánovaným rozšířením letiště, musí pásmo zapracovat do územních plánů.
  1. – Nezaměstnanost v ČR v říjnu klesla na pět procent ze zářijových 5,2 procenta. Bez práce bylo 366.244 lidí, nejméně od prosince 2008.
  2. – Evropská komise ve své pravidelné podzimní makroekonomické předpovědi odhadla, že české hospodářství letos poroste o 2,2 procenta. Pro příští rok čeká růst HDP o 2,6 procenta.

– Investiční skupina Penta podepsala dohodu o prodeji svého pražského administrativního komplexu Florentinum čínské skupině CEFC. Hodnotu transakce firmy nezveřejnily, ale podle informací ČTK je cena kolem 283 milionů eur, tedy přes 7,6 miliardy korun.

– Obchodní řetězec Tesco prodal pražské Obchodní centrum Letňany německé společnosti Union Institutional Investment GmbH. Hodnotu miliardové transakce firmy nezveřejnily.

– Sněmovna schválila návrh poslanců KSČM na přeřazení novin a časopisů z patnáctiprocentní sazby DPH do sazby desetiprocentní.

  1. – Těžební OKD podala u Krajského soudu v Ostravě společnou žalobu na firmu New World Resources NV (NWR) a podnikatele Zdeňka Bakalu. Žádá po nich více než 24,5 miliardy korun.
  1. – MF v nové prognóze zlepšilo odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 2,4 procenta a pro příští rok na 2,5 procenta.
  2. – Česká skupina Alexandria Group podnikatele Alexandra Pavlova koupila sedmou největší polskou cestovní kancelář Net Holiday. Hodnota transakce je podle informací ČTK kolem sta milionů korun.

– Budovu Enterprise Office Centre v Praze na Pankráci od developerské společnosti Erste Group Immorent společně koupili RSJ Investments a zakladatelé Avastu Eduard Kučera a Pavel Baudiš. Kupní cena je tři miliardy korun.

  1. – Průměrná úroková sazba hypoték se dle údajů Fincentrum Hypoindexu v říjnu propadla na dosavadní minimum 1,80 procenta.
  1. – ÚOHS oznámil, že zamítl stížnost slovenské společnosti SkyToll na tříleté prodloužení smlouvy s Kapschem na výběr mýta.
  1. – Věřitelský výbor OKD schválil návrh na ukončení těžby v Dole Paskov 31. března 2017.

– Podle serveru Patria Online byl kurz koruny k dolaru na své letošní nejvyšší úrovni 25,62 Kč/USD.

– Internetová jednička Seznam.cz zrušil funkci generálního ředitele, kterou zastával Pavel Zima. Ten bude místopředsedou představenstva. Každodenní chod firmy bude z obnovené funkce výkonného ředitele řídit dosavadní zástupce generálního ředitele Michal Feix.

  1. – Společnost ČEZ podala na Škodu JS žalobu o náhradu škody 611 milionů korun kvůli chybným kontrolám potrubí v Dukovanech.
  1. – Největší česká síť obchodů s potřebami pro zvířata Pet Center odkoupila všech osm poboček konkurenčního řetězce Lucky Pet. Cenu transakce nezveřejnila.
  2. – Sněmovna potvrdila v senátní verzi novelu zákona o střetu zájmů, podle které se například členové vlády nebudou moci ucházet o nenárokové dotace, veřejné zakázky a investiční pobídky a budoucí členové vlády a mnoho dalších funkcionářů navíc nebudou moci provozovat některá média. Novela přezívaná „lex Babiš“ zjevně míří na ministra financí Babiše, jenž vlastní jednu z největších firem v zemi Agrofert, vydavatelství a rozhlasovou i televizní stanici.
  3. – Pražská burza dosáhla rekordního objemu obchodů přes 4,1 miliardy korun. Je to největší denní objem od konce roku 2012, kdy burza zavedla nový obchodní systém. Na vysokém objemu se podílely hlavně akcie Moneta Money Bank s obchody za 2,8 miliardy.

– Věřitelé rozhodli, že společnost Vítkovice Power Engineering (VPE) ze strojírenského holdingu Vítkovice Machinery Group (VMG) podnikatele Jana Světlíka půjde do reorganizace.

PROSINEC

  1. – MF informovalo, že přebytek státního rozpočtu klesl ke konci listopadu na 55,5 miliardy korun z říjnových 98,3 miliardy korun. Jde o nejlepší listopadový výsledek od vzniku ČR. Ministr Babiš řekl, že již není pochyb, že na konci roku bude mít ČR nejlepší výsledek státního rozpočtu za posledních dvacet let.

Newsletter