Evropské výnosy klesají, americké rostou. Dolar zůstává ve ztrátě, část dnešního oslabení ale smazal. Koruna obrátila do zisku. Kurz je pod 25,30 za euro.

Jediný řecký investor, který dokázal přeprat krizi

Řecký akciový trh letos rozhodně nepatřil mezi ty nejatraktivnější. Vidina možného bankrotu, který by byl pravděpodobně následován odchodem Helénské republiky z eurozóny, vystrašil investory natolik, že se rozhodli hromadně stáhnout veškeré své zdroje z řeckého trhu. Řecká vláda na tuto situaci v okamžiku zareagovala zavedením kapitálových kontrol a pětitýdenním uzavřením burzy.

Poté, co se situace relativně uklidnila, díky přijetí reforem navrhovaných zahraničními věřiteli, došlo alespoň na částečnou „normalizaci“. Začátkem srpna byla aténská burza opět otevřena, přičemž při té příležitosti následoval hluboký propady hlavního indexu o desítky procent. Obchodníci se začali co nejrychleji zbavovat držených akcií, obzvláště pak těch, které patřily řeckým bankám.

I přesto, že aténský index za letošní rok odepsal více jak 16 %, je možné mezi řeckými investory najít jednoho, který jako jediný dokázal na současném vývoji vydělat. Vasileios Antoniadis, manažer investičního fondu MetLife Alico M&S Domestic Equity, se nezalekl pokračujících ale stále nejistých jednání vlády se zahraničními věřiteli a začal investovat. Ve výsledku to byl pouze on, kdo si na svůj účet připsal plusové body, a to o velikosti +4,8 % jen za letošní rok. Dle dat agentury Bloomberg byl tak jediný, kdo mezi 35 obdobně zaměřenými fondy dosáhl na zelená čísla. Ostatní v průměru odepsaly minimálně 15 %.

Antoniadisova strategie byla naprosto jednoduchá. Sám ji popisuje jako něco logického a zřejmého. V rámci palety řeckých akciových titulů se širokým obloukem vyhnul těm společnostem, u kterých bylo jasné, že budou trpět nejvíc. Šlo především o spotřebitelské podniky a banky. Naopak se zaměřil na akcie, které se zdály být podhodnocené na základě zisků a kvalitě managementu. Jako jasní vítězové vyšly například firmy Hellenic Petroleum, Hellenic Exchanges a Mytilineos Holdings, ty si letos k dobru v průměru připsaly 9 %.

„V Řecku je stále dost zdravých společností, do kterých se dá investovat,“ řekl pro Bloomberg Antoniadis. „Hovořím teď o ziskových firmách s potenciálem růstu, slušnou cash flow a minimálním či nulovým zapákováním, které se obchodují s diskontem vzhledem k jejich čisté hodnotě,“ dodal.

Jakmile se věci začaly přiostřovat, například tím, že byla zavřena aténská burza a protestanti se v ulicích střetávali s policií, manažer fondu si zachoval chladnou hlavu a své expozice se nevzdal. „Je to neustále pokračující proces získávání zkušeností. Oproti roku 1994, kdy jsem začínal svou kariéru, je to ale naprosto odlišné. Tehdy trhy nebyly tak „hluboké“, ani na nich nefigurovalo tolik účastníků a moderních technologií,“ popisuje vývoj v čase Antoniadis.

Zlatá vs. zkažená vejce

Co se týče řeckých sektorů, které si za letošní rok nejvíce pohoršily, šlo především o zmiňované banky a spotřebitelské společnosti. První segment odepsal, především vinou uvalených kapitálových kontrol, zhruba 69 %, zatímco ten druhý více jak 10 %. Fondy, jejichž expozice se zaměřovala právě na tyto segmenty, logicky trpěly nejvíce.

Antoniadisovým tajným tipem byly vždy akcie samotné aténské burzy. Dle jeho vlastních slov je tato společnost „dojnou krávou“, která přináší dividendový výnos o velikosti 4,4 % a do toho drží hotovost o velikosti 151 milionů euro, což dle Blombergu odpovídá zhruba 45 % její tržní hodnoty.

Dalším žhavým železem v ohni byla těžařská firma Hellenic Petroleum. Ta si za letošní rok prošla 13% růstem, přičemž do zisků se přehoupla na začátku roku, když měla za sebou již pět po sobě jdoucích ztrátových čtvrtletí. V jejím případě počítal Antoniadis s tím, že se prodává s 30% diskontem oproti její čisté hodnotě. Do budoucna pak sází na další růst s tím, jak pravděpodobně dojde na vylepšení jedné z jejích těžařských jednotek.

Posledním tipem je průmyslový holding Mytilineos, který se angažuje především v metalurgii a energetice. Akcie této firmy si letos připsaly 11 %, manažer ji nakupuje především díky její ziskovosti a nízkému poměru dluhu vůči ziskům.

Antoniadis spravuje fond, jehož hodnota dosahuje 19,3 miliony eur. Dlouhodobě se angažuje především v komoditních společnostech a technologických akciích, které spadají pod Hellenic Mid & Small Cap index. I přesto, že letos je jediným ziskovým manažerem, minulý rok si jeho fond prošel více jak 30% propadem.

Newsletter