Čínská skupina CEFC kupuje od Penty Florentinum

AKTUALIZOVÁNO – Investiční skupina Penta dnes podepsala dohodu o prodeji svého pražského administrativního komplexu Florentinum čínské skupině CEFC, která podala nejvyšší nabídku. Uvedla to v tiskové zprávě. Hodnotu transakce firmy nezveřejnily, ale podle informací ČTK se cena pohybuje kolem 283 milionů eur, tedy přes 7,6 miliardy korun. CEFC ve finálovém rozstřelu porazila německou Allianz.

„Zájem o Florentinum překročil hranice Evropy. Z řady nabídek zůstalo v užším výběru pět, ve finále skončili dva zájemci. Renomovaného německého investora překonala až v posledních týdnech nabídka skupiny CEFC,“ uvedl partner Penty Marek Dospiva.

Penta představila svůj první realitní projekt administrativního paláce s obchodní pasáží, nádvořím a zahradou v lednu 2012, do provozu bylo uvedené po 20 měsících stavby ke konci roku 2013. Celková investice se pohybovala kolem 200 milionů eur, tedy asi 5,5 miliardy Kč.

„Florentinum je pro nás více než jen vynikající obchodní příležitostí. Je součástí naší strategie vybudovat v České republice evropskou centrálu. Areál Florentina chceme dál rozvíjet a vytvářet co nejlepší podmínky jak pro vlastní zázemí CEFC, tak pro všechny jeho nájemce,“ uvedl prezident CEFC China Čchan Čchao-tuo.

V současné době je Florentinum plně obsazené, největšími nájemci jsou EY, advokátní kanceláře Havel, Holásek&Partners, dále společnosti Renomia, Veolia, BlueLink nebo Bank of China, ale v budově sídlí také Dr.Max a Fortuna ze skupiny Penta i centrála Penty. Všech 70 nájemníků má dlouhodobé smlouvy.

„Od okamžiku, kdy Penta koupila pozemek, jsme Florentinum dokončili za čtyři roky. Během té doby bylo zapotřebí vybrat nejlepší architektonický návrh, zpracovat projekt, odstranit původní budovy tiskáren Rudého Práva. A po získání všech potřebných povolení celý objekt, nabitý moderními technologiemi, postavit a pronajmout. To by bylo v dnešních podmínkách nemyslitelné,“ podotkl David Musil, který je za projekt Florentina v Pentě odpovědný.

Babiš: Čínskou CEFC vylobovali lidé spjatí s ČSSD

Umístění Florentina v centru Prahy bude dále jen nabývat na svém významu. V jeho těsné blízkosti, v místě současného brownfieldu u Masarykova nádraží, plánuje Penta oživit dnešní zapomenuté území moderními administrativními budovami s obchody a restauracemi, ale také parkem, podle projektu architektky Zahy Hadid.

Penta je středoevropská investiční skupina, založená v roce 1994. Působí zejména ve zdravotnictví, finančních službách, výrobě, maloobchodu a v realitním developmentu. Spravuje jediný fond svých partnerů, akcionářů společnosti. Její portfoliové společnosti zaměstnávají více než 37.000 lidí a hodnota aktiv skupiny dosáhla v roce 2015 výše sedm miliard eur. Penta působí ve více než deseti zemích Evropy a má svoje zastoupení v Praze, Bratislavě, Varšavě a Mnichově.

Čínská investiční skupina CEFC byla loni ve ztrátě 120 milionů Kč

Přehled akvizic čínské společnosti CEFC resp. CEFC Group (Europe) Company v ČR: České republice:
J&T Finance Group – CEFC drží deset procent akcií v česko-slovenské finanční skupině J&T Finance Group, její podíl má narůst na 50 procent. Celkem zaplatí za poloviční podíl v JTFG 980 milionů eur (26,5 miliardy Kč).
Žďas Žďár nad Sázavou – čínská společnost CEFC tento významný strojírenský a metalurgický podnik ovládla letos v létě. Zároveň získala dceřinou firmu žďárského podniku TS Plzeň a majoritní podíl ve firmě Žďas SGS se sídlem v Německu.
Pivovary Lobkowicz Group (PLG) – pátá největší pivovarská skupina na českém trhu, která ovládá několik středně velkých pivovarů (Protivín, Uherský Brod, Jihlava, Hlinsko, Klášter nad Jizerou, Vysoký Chlumec, Černá Hora). CEFC patří většinový podíl ve společnosti Lapasan, která vlastní akcie PLG.
Empresa Media – mediální společnosti, do jejíhož portfolia patří televizní stanice TV Barrandov, Kino Barrandov, Barrandov Plus a Muzika Barrandov, časopisy (Týden, Sedmička, Instinkt, Exkluziv, Interview, Popcorn, Top Dívky) a weby. CEFC je strategickým partnerem společnosti.
Médea Group – komunikační a mediální společnost. CEFC je strategickým partnerem společnosti.
Travel Service – letecký dopravce, který působí především v ČR, na Slovensku, v Maďarsku a Polsku a mimo jiné je spolumajitelem Českých aerolinií. CEFD drží téměř poloviční podíl ve společnosti, která patří do skupiny Unimex Group.
Invia.cz – internetový prodejce zájezdů. CEFC již oznámila koupi podílu ve společnosti, podle dostupných informací však podíl zatím nekoupila a vlastníkem je stále investiční skupina Rockaway.
SK Slavia Praha – fotbalový klub, CEFC drží většinový podíl v klubu od loňského podzimu.
Hotely a další reality – CEFC mimo jiné patří pražské hotely Mandarin Oriental Prague na Malé Straně a Le Palais Art Hotel Prague na Vinohradech. CEFC je vlastníkem renesančního Martinického paláce a budovy bývalé Živnobanky v centru Prahy. Dnes podepsala dohodu o koupi kancelářského komplexu Florentinum v Praze za asi 7,6 miliardy korun.

Newsletter