Muskův Hyperloop: Z Bratislavy do Vídně za osm minut

,
23:34 • 11. března 2016

Tagy: Musk, doprava

Futuristický dopravní projekt z dílny miliardáře Elona Muska by mohl propojit Bratislavu s Vídní, možná i s Prahou. Kalifornská společnost Hyperloop Transportation Technologies, která je jednou ze tří firem, jež Muskův koncept ultrarychlé přepravy v tubusech rozvíjejí, podepsala dohodu o spolupráci se slovenskou vládou. S odkazem na technologický server The Verge to napsaly Hospodářské noviny.  

„Start-up uvedl, že v úvahu přicházejí tratě z Bratislavy do rakouské Vídně, což by trvalo osm minut, a do Budapešti v Maďarsku,“ zmiňuje server, co američtí byznysmeni ve střední Evropě plánují.

Šéf Hyperloop Transportation Technologies Dirk Alhborn v poslední době intenzivně cestuje po světě a snaží se najít vhodná místa, kde by se dala technologie ozkoušet. Alhborn má navíc ke střední Evropě blízko, protože sám pochází z Německa.

Slovenský ministr průmyslu Vazil Hudák k dohodě uvedl, že takovýto koncept dopravy by mohl předefinovat způsob osobní dopravy a posílit přeshraniční spolupráci v Evropě. Kdy dojde ke konkrétnějším krokům, ale zatím není známo, dodal.

Takzvaný hyperloop, který představil Elon Musk, zakladatel firem jako Tesla Motors či SpaceX, v roce 2013, spočívá v přepravě lidí nebo zboží uvnitř speciálního tubusu, kde je menší hustota vzduchu, a tak je v něm možné dosáhnout s dopravní kapslí rychlosti až 1200 kilometrů v hodině. Musk navíc tvrdí, že stavba těchto systémů bude levnější než budování železnic.

Musk: Apple může být opravdu dobrý výrobce aut

Hyperloop se do života snaží uvést už několik firem, Musk jim dal k dispozici know-how. Jednou je právě Hyperloop Transportation Technologies, která už má v Nevadě osmikilometrovou testovací trať.

O totéž usiluje i Muskova SpaceX a také firma Hyperloop Technologies, do jejíhož čela loni nastoupil dlouholetý vysoký manažer IT gigantu Cisco Rob Lloyd.

Předčasný Ježíšek Elona MuskaPřejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.