Trump vypálil Hillary rybník. Stejně tak i investorům – optimistům


07:51 • 9. listopadu 2016

Tagy: Trump, americké akcie, Akcie, dluhopisy, komodity, Zlato, fx

Scénář z konce letošního června, kdy Spojené království hlasovalo o své budoucnosti v EU, se zopakoval. Prvotní klid a přesvědčení, že „vše dobře dopadne“, jsou ta tam. Trump Hillary doslova vypálil rybník a strhl s sebou všechny investory, kteří vsadili na její vítězství.

Jako první zareagovaly na Trumpovu postupně narůstající převahu asijské akcie. Japonský index Nikkei odepsal -5,36 %, čínský Shanghai -0,31 %, Hang Seng -2,74 a jihokorejský Kospi -2,46 %.

Stejný trend je možné pozorovat i v americkém premarketu. Futures indexu Dow Jones v jednu chvíli dokonce spadly o 700 bodů. Druhý největší propad pak byl pozorován v případě technologického benchmarku Nasdaq, a to o více jak 230 bodů. S&P 500 klesl o bezmála 94 bodů.

Nejhlasitější „býk“: Akcie porostou, i když Trump vyhraje

Souběžně s akciemi padá i americký dolar. Na párů s eurem si připisuje ztrátu o velikosti téměř 2 %, což odpovídá 1,124 EURUSD. Obdobně je na tom i mexické peso, které vůči americké měně oslabilo o více jak 11 %.

Trumpova převaha má ale i své vítěze. Jedná se například o zlato, které jakožto neoblíbenější bezpečný přístav roste o více jak 3,4 % až nad 1318 dolarů za unci. Obdobně je na tom i stříbro, jež si připisuje více jak 2,2 %, čemuž odpovídá cena 18,75 dolarů.

Odliv z rizikových aktiv se projevil v rostoucímu zájmu o ta méně riziková, především o dluhopisy vyspělých zemí. Příkladem mohou být americké státní bondy, kde byl v případě těch krátkodobých pozorován nárůst cen a tedy pokles výnosů na více jak měsíční minima. U těch dlouhodobých je evidován mnohem menší pokles, a to především vinou nejistoty ohledně budoucí politiky Trumpovy administrativy. Analytici čekají, že možné daňové škrty, které pravděpodobně nebudou doplněny snížením výdajů, by mohly vést k růstu schodku rozpočtu a tedy celkového zadlužení.

Trump vyhrál ve třech klíčových státech, je blíž Bílému domu

Z měn se do kurzu dostal například japonský jen a švýcarský frank. V prvním případě – vztaženo vůči dolaru – pozorujeme zpevnění o více jak 2,6 %, ve druhém o více jak 1,7 %. Zisky si připisuje i britská libra, a to o velikosti bezmála 0,9 %. V neposlední řadě roste i cena digitální měny bitcoin, která se v poslední době začíná pozvolna řadit mezi bezpečná aktiva. Aktuálně si krytpoměna připisuje zisky o více jak 3,5 %, což odpovídá bezmála 735 dolarům.

V případě koruny se projevuje aktuálně sílící euro. Eurokoruna se tak posunula na 27,031 EURCZK. Oproti dolaru pak posílila až k 24,02 USDCZK.

Co udělá Fed?

Se zvyšující se pravděpodobností Trumpova vítězství se rozjíždí spekulace o dalším kroku Federálního rezervního systému. I přesto, že většina ekonomických fundamentů nahrává prosincovému zvýšení sazeb, někteří analytici předpovídají mnohem silnější „holubičí“ přístup, než pokud by zvítězila Hillary.

Aktuální odhady agentury Bloomberg vidí prosincový „hike“ (zatím) s 84% pravděpodobností. Během včerejška to samé číslo dosahovalo 86 %. Některé jiné odhady jsou mnohem razantnější. Z pravděpodobnosti nad 80 % jsme se podle serveru Zero Hedge posunuli mírně nad 50 %.

 

Napsat autorovi RSS

Absolvent Vysoké školy ekonomické, Národohospodářské fakulty. Dříve studoval na Gymnáziu Voděradská. Když se rozhodoval o zaměstnání, Roklen pro něj byla jasná volba. Mezi jeho záliby patří ekonomie, finanční trhy, rybaření a vaření.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.