Inflace v Číně je na letošním maximu, ceny výrobců ale klesají


19:39 • 9. srpna 2015

Tagy: USDCNY

Míra inflace spotřebitelských cen v Číně zrychlila v červenci růst na 1,6 procenta po tempu 1,4 procenta v červnu. Dosáhla tak nejvyšší úrovně od začátku roku, ukázaly dnešní údaje čínského statistického úřadu. K nárůstu přispělo zejména zdražení vepřového. Naopak ceny výrobců jsou na téměř šestiletém minimu.

Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že spotřebitelské ceny v červenci porostou pomaleji a meziročně se zvýší pouze o 1,5 procenta. Data ukázala, že největší nárůst nastal u vepřového masa, kde se ceny kvůli prudkému propadu v zásobování zvýšily o více než 16 procent.

Spotřebitelská inflace však nadále zůstává hluboko pod oficiálním cílem, který je stanoven v blízkosti tří procent.

V propadu přitom pokračují ceny výrobců. V červenci klesly ve srovnání se stejným obdobím loňského roku o 5,4 procenta, což je téměř šestileté minimum. Navázaly tak na dlouhou řadu poklesů, za kterou stojí nadměrná výrobní kapacita v mnoha odvětvích.

Dnešní data podle analytiků naznačují, že druhá největší ekonomika světa nadále čelí tlaku na pokles cenové hladiny. Peking má podle nich pořád ještě prostor k další podpoře ekonomiky.

Čínská centrální banka od loňského listopadu čtyřikrát snížila základní úrokové sazby, aby se pokusila podpořit hospodářskou aktivitu. Podle části analytiků k tomu bude pravděpodobně muset přistoupit znovu.

 

RSS


Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.