Chcete vědět, kdo ovládá trh s pivem?


09:04 • 7. srpna 2016

Tagy: pivo, Heineken ČR

Světový trh s pivem ovládá pět firem. Dohromady vlastní stovky nejznámějších značek zlatého moku z celého světa. Ať už je to ležák, světlé pivo, tmavé pivo, stout nebo jakékoli jiné pivo, tento nadnárodní oligopol poptávku určitě pokryje. V infografice serveru Visual Capitalist jsou i tři čeští zástupci – Plzeňský Prazdroj, Krušovice a Staropramen.

Až do nedávna světový pivní trh ovládalo šest značek – AB InBev, SABMiller, Molson Coors, Heineken, Diageo a Carlsberg. Za několik týdnů to ale nebude pravda. Dvě největší firmy, AB InBev a SAB Miller, se sloučí do jedné pivní megafirmy. Obchod, jehož hodnota je kolem 107 miliardy dolarů, má být uzavřen letos v říjnu.

Až bude vše černé na bílém, bude mít sloučený podnik portfolio značek, které mu budou ostatní závidět. Namátkou je to třeba Budweiser, Corona, Stella Artois, Hoegaarden, Pilsner Urquell, Foster´s, Shock Top, Elysian, a Beck. To jsou jen některé ze značek, které budu tvořit vlajkovou loď nové firmy.

V Berlíně začal pivní festival, nabízí 2400 druhů piv

Největší světový pivovar AB InBev se na převzetí svého hlavního rivala SABMiller dohodl již loni. Transakci v květnu schválila Evropská komise. Podmínkou jejího souhlasu je ale prodej pivovarnických aktivit SABMilleru v Evropě, mezi které patří i Plzeňský Prazdroj.

 

Courtesy of: Visual Capitalist
Napsat autorovi RSS

Vystudoval mediální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Pracoval v ekonomické a centrální redakci ČTK jako subeditor, později jako zpravodaj se zaměřením na energetiku. Jako šéfredaktor vedl zpravodajský server iUHLI.cz, který se zaměřoval na hnědouhelný sektor a energetiku. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.