Jak zobchodovat řeckou krizi?

Světové trhy jsou zmítány vahou řecké krize. Obchodování ovládla silná nejistota, která se již projevuje, a dále projevovat bude, přímo na chování jednotlivých investorů. Server CNBC proto připravil souhrn několik investičních tipů, jež by vzhledem k současné situaci měly být silně v kurzu.

Evropské i americké akciové trhy se propadají, výnosy španělských, italských, portugalských a samozřejmě i řeckých dluhopisů poskočily na horu s tím, jak se jich investoři hromadně zbavují. To vše v důsledku vypršení lhůty splátky záchranné pomoci Mezinárodnímu měnovému fondu, kterou Řekové nakonec nesplatí, bankovních prázdnin, kapitálových kontrol a referenda o přijetí navrhované podoby záchrany mezinárodními věřiteli. Řecko je jednoduše v tuto chvíli pro většinu světových trhů fundamentem číslo jedna. Jak ho ale zobchodovat?

Příprava na nejhorší

„Myslím se, že z hlediska investičních pozic je potřeba se připravit na mnohem horší situaci,“ míní Richard Kelly, vedoucí stratég společnosti TD Securities. Obdobně jako on smýšlejí i ostatní stratégové dotázaní serverem CNBC. Dle jejich názoru se obchodování příštích dní ponese ve znamení silné nejistoty. Většina z nich proto radí vsadit na pokles eura a naopak věřit v tzv. bezpečné přístavy, mezi které patří například zlato. K zamyšlení stojí i investice do „poražených“ dluhopisů periferních zemí eurozóny, jako je Španělsko a Portugalsko.

„Nejvíce bude záležet na tom, jaké budou přicházet výsledky referenda. Obecně se dá čekat, že ať už z dlouhodobého, tak i krátkodobého hlediska se většina investorů zaměří na oslabení eura,“ je přesvědčen Kelly. „V rámci instrumentů s fixními příjmy vypadají zajímavě evropské periférie, kde se díky výprodeji uchovala alespoň nějaká vidina pozitivního vývoje,“ dodal.

Příkladem může být 10letý španělský státní dluhopis. Ten se momentálně obchoduje na úrovni bezmála 2,3 %, přičemž minulý týden jeho výnos vzrostl vinou výprodeje až na 2,41 %, nejvyšší level od srpna minulého roku.

Španělsko, Itálie a Portugalsko jsou považovány za nejzranitelnější země silně reagující na dění v Helénské republice. I tak je ale jejich situace mnohem lepší, než byla před několika lety. Svůj podíl na tom nese nejen posílení vlastního bankovního systému, ale zároveň i euro-bilionový stimul ze strany Evropské centrální banky.

„Nemyslím si, že dnes jen ten pravý čas, kdy se z trhu stáhnout. Pokud se během týdne ukáže, že se postupně dostáváme z nervozity a zmatení směrem k výsledku blížícího se referenda v podobě „ano návrhu zahraničních věřitelů“, zajímavou příležitostí mohou být španělské a italské bondy se vstupním výnosem na úrovni zhruba 2,5 %,“ řekl pro CNBC Patrick Armstrong, CIO ve společnosti Plurimi Investment Managers.

Sázka proti euru?

Nejvíce skloňovaným tipem je krátká pozice na euru, tedy sázka na jeho oslabení. Nicméně během dneška se ukázalo, že společná evropská měna je proti řecké krizi poměrně odolná. Ztráta z otevíracího gapu byla totiž již umazána a měna vystoupala až do blízkosti 1,118 dolaru za euro.

„Chystám se prodat euro,“ řekl jasně v rozhovoru pro CNBC Boris Schlossberg, vedoucí ředitel newyorské BK Asset Management. Jeho hlavním argumentem je domněnka, že veškeré následky řecké krize se doposud ještě zcela neprojevily.

Bezpečné přístavy? Dluhopisy? Zlato?

V případě bezpečných přístavů, kam se běžně řadí jak státní dluhopisy, tak i žlutý kov, má jasno Tim Condon, vedoucí výzkumného asijského oddělení ve společnosti ING Financial Markets. Z jeho pohledu na věc favorizuje zlato před, například, americkými Treasuries.

Zlatu by se mělo vést poměrně dobře, jelikož je jedním z nejvyužívanějších bezpečných přístavů. V případě amerických bondů totiž hraje roli i otázka avizovaného zvýšení krátkodobých sazeb, které by dle očekávání mohlo přijít během několika málo měsíců,“ řekl Condon.

Zlato dnešní seanci otevřelo pozitivním gapem na úrovni zhruba 1186 dolarů za unci, avšak za celý den část původních zisků odepsalo, aby se momentálně obchodovalo za 1179 dolarů za trojskou unci.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Řecko na cestě k bankrotu? Sledujeme ONLINE

Newsletter