Pokles železné rudy se jen tak nezastaví. GS čeká „vyčištění“ trhu

„Kombinace dalšího zvýšení celosvětové nabídky železné rudy v letošním roce a pouze tlumený růst poptávky naznačuje, že ceny komodity budou i nadále klesat,“ zhodnotila Caroline Bainová, analytička společnosti Capital Economics. Očekává, že cena železné rudy zůstane do konce roku na 60 USD za tunu, s rizikem pohybu spíš směrem dolů. Železná ruda se v pondělí dotkla více než pětiletých minim. Pohybovala se kolem 63,30 dolaru za tunu, přičemž již nyní jsou některé forwardové kontrakty na cenách pod 60 dolarů.

Produkce železné rudy se v posledních několika letech zvedla. Byla povzbuzena hlavně očekáváním, že čínská poptávka dál silně poroste, a také nízkými výrobními náklady v Austrálii a Brazílii, poznamenala Bainová. Producenti Rio Tinto a BHP Billiton stanovili průměrné výrobní náklady v největší australské těžařské oblasti Pilbara na 25 dolarů za tunu. Pro porovnání, tržní ceny komodity se v letech 2010 – 2013 pohybovaly u 145 dolarů za tunu. I v současných cenách jsou tito výrobci stále ještě ziskoví. Austrálie je po Číně druhým největším producentem železné rudy na světě. 

I přes zhruba 50procentní propad cen železné rudy v roce 2014, rozšířili čtyři velcí výrobci – Vale, Rio Tinto, BHP Billiton a Fortescue –  výrobu a s novými projekty nezaostaly ani další společnosti. V letošním roce očekává analytička 6procentní růst australské produkce, ačkoli se jedná o slabší odhad po 20procentním růstu z roku 2014.

Nespoléhejte na Čínu

Ani v Číně, navzdory vyšším nákladům těžby a nižší kvalitě rudy, není omezení těžby příliš pravděpodobné. Zvláště proto, že mnoho oceláren vlastní ve svém okolí doly, řekl Bainová. Zavřené ocelárny na pevnině se pravděpodobně zaměří na méně efektivní provoz, což povede k zeštíhlení a k úpadku průmyslu v této oblasti. „Nadnárodní výrobci budou jen částečně úspěšní ve snaze vytlačit producenty s vyššími náklady a převis nabídky bude i nadále působit na ceny,“ očekává analytička. Poptávka v Číně bude mezitím přinejlepším stagnovat, vzhledem ke kombinaci vysokých zásob a nižší poptávky po využití kovu jako prostředku financování obchodů, dodala.

Goldman Sachs také očekává, že se producenti železné rudy v oblasti růstu již na Čínu nebudou moci spolehnout. „Desetiletí trvající vztah mezi Čínou a železnou rudou se ochlazuje. Čínská spotřeba oceli se zvýšila na neudržitelnou úroveň a musí klesnout,“ napsali analytici banky. „Nadměrné investice způsobily, že trh je značně zásobený.“ Očekávají, že k vyvážení trhu bude zapotřebí „dlouhá vyhlazovací válka „, s poklesem dlouhodobé ceny o 25 procent na 60 USD za tunu.

Vliv ropy

Klesající cena ropy má také vliv na cenu železné rudy. Následkem je hlavně „podstatné snížení nákladů“, které pravděpodobně stlačí ceny komodity ještě níž, uvedla včera Citigroup. Upozorňuje také na ropou vyvolané deflační tlaky, které ovlivňují poptávku po ostatních komoditách. „Klesající ceny zvyšují skutečné náklady na splácení dluhů… To ovlivňuje nejen přímou poptávku po komoditách, ale také má za následek nižší zásoby a ohrožuje komoditami financované obchody,“ dodali analytici Citigroup.

Newsletter