Kovanda: Ekonomika prudce roste. Kde je výběr daní?


15:07 • 1. října 2015

Tagy: rozpočet, Ekonomika, daně, Andrej Babiš

Po jednoznačně příznivém srpnovém výsledku plnění státního rozpočtu je výsledek za září jistým zklamáním. Vkrádá se totiž neodbytný pocit, že se vládě nedaří využít veškerý potenciál daňového výběru. Ministerstvo financí sice správně uvádí, že jde o nejlepší výsledek od roku 2008, ale to přece jenom bylo období poznamenané dopady světové finanční krize a z ní pramenících recesí.

Ke konci září dosáhly celkové příjmy státního rozpočtu 908,5 miliardy korun, celkové výdaje 911,3 miliardy korun a schodek hospodaření 2,8 miliardy korun. Nyní je česká ekonomika šestým nejrychleji rostoucím hospodářstvím vyspělého světa v meziročním vyjádření (zahrnujeme členské a partnerské země OECD). Pro srovnání, ještě před tím, než se krize naplno v ČR projevila, vykazovalo plnění rozpočtu v září roku 2008 kladné saldo čítající 10,5 miliardy korun. V září o rok dříve to bylo aktivní saldo ve výši dokonce přesahující 36 miliard korun. V roce 2005 zase necelých 26 miliard korun.

Současný zářný růst tuzemské ekonomiky by se měl výrazněji promítat do daňového inkasa i do plnění rozpočtu, pokud bychom opravdu měli hovořit o nepochybném zefektivňování samotných mechanismů daňového výběru.

Nezapomeňme také, že tuzemským veřejným financím výrazně pomáhají příjmy z dočerpávaných eurofondů, které jsou meziročně vyšší o takřka 53 miliard korun.

Konečný verdikt o zlepšování či nezlepšování daňového výběru bude být moci vyřčen až po skončení letošního roku, avšak zatím se zdá, že příznivé efekty v plnění rozpočtu má letos na svědomí spíše velice solidní ekonomický růst než zefektivnění daňového výběru.

Napsat autorovi RSS

Lukáš Kovanda, Ph.D., je hlavní ekonom finanční skupiny Roklen. Přednáší na Vysoké škole ekonomické a Vysoké škole ekonomie a managementu, působí jako ekonomický expert Platformy pro internetovou ekonomiku a zasedá ve správní radě think-tanku Prague Twenty, jejž dříve vedl z pozice výkonného ředitele. Je autorem řady populárních i odborných ekonomických článků. V minulosti působil jako ekonomický konzultant, dále jako hlavní analytik časopisu Týden a deníku Lidové noviny. Řídil redakci ekonomického týdeníku Profit. Publikoval víc než stovku osobních rozhovorů s předními světovými finančníky a ekonomy včetně mnoha laureátů Nobelovy ceny. V roce 2009 vyšla jeho první kniha Příběh dokonalé bouře a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o finanční krizi, v roce 2011 pak navazující Příběh dluhové smršti a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o dopadech finanční krize. V roce 2012 vydal „učebnici pop-ekonomie“ s názvem Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé, která se dočkala i slovenského překladu. O rok později mu vyšla další pop-ekonomická kniha Proč si ženy přitažlivost koupit nemohou, a muži ano. V roce 2014 na Slovensku vydal knihu Šťastie je krásna věcPřejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.