Unipetrol doufá v plné pokrytí dalších ztrát z požáru (komentář)


16:44 • 22. října 2015

Tagy: Unipetrol, výsledky

Unipetrol dnešními výsledky za 3. čtvrtletí připravil akcionářům příjemné i nepříjemné překvapení. Výsledky sice překonaly očekávání trhu, pozitivní je zlepšující se provozní i celková ziskovost firmy z pohledu meziročního srovnání. Negativní jsou však zprávy ohledně obnovení provozu etylénové jednotky v Záluží, kterou 13. srpna poškodil požár a odstavil jednotku z provozu. Společnost dnes uvedla, že očekává uvedení jednotky do plného provozu až v říjnu příštího roku. Dosavadní odhady přitom počítaly s obnovením provozu nejpozději během 1. čtvrtletí 2016.

Unipetrol vykázal zisk 1,6 miliardy korun. Kolik mu vzal výbuch v Záluží?

Právě očekávané ztráty vyplývající z této události se staly jedním z hlavních témat na následném konferenčním hovoru Unipetrolu. Pro rekapitulaci: za 3. čtvrtletí odhaduje společnost ušlý zisk ve výši 1,6 miliardy Kč, na provozní úrovni EBITDA jde po očištění vlivu změny zásob o zhruba 1,2 miliardy Kč. Tyto ztráty vznikly za polovinu čtvrtletí a nebudou kryty pojištěním přerušení provozu. V rámci tohoto pojištění je stanovena určitá lhůta, po kterou musí být provoz přerušen, standardně tato lhůta pohybuje mezi 1-3 měsíci. Pojistné podmínky Unipetrolu se údajně vyskytují v tomto intervalu, což znamená, že v nejhorším scénáři by se pojištění mělo vztahovat na náhradu ušlého zisku od poloviny listopadu.

Otázkou samozřejmě zůstává, jaký podíl škod pojišťovny Unipetrolu uhradí. Finanční ředitel Unipetrolu Miroslaw Kastelik uvedl, že doufá v plné pokrytí dalších ztrát, to se ale může ve finále ukázat jako přehnaně optimistické. Podstatnou část škod by však společnost získat měla.

Tím, že se etylénová jednotka dostane do plného provozu až v říjnu 2016, přičemž k obnovení částečného provozu (na úrovni 65 %) dosáhne v červenci 2016, se navyšují celkové ztráty. Náš předpoklad, pokud by byla jednotka spuštěna do konce roku, odhadoval ztrátu na úrovni EBITDA převyšující jednu miliardu korun. V tuto chvíli očekáváme, že se celkové provozní ztráty budou pohybovat v rozmezí 8 – 10 miliard Kč – samozřejmě z těchto ztrát předpokládáme, že Unipetrol získá podstatnou část zpět díky svému pojištění.

Akcie dnešní den zahájily poklesem o necelé procento, nakonec však ztráty umazaly a otočily o 0,6 % výš. Společnosti se tak podařilo akcionáře uklidnit, že výsledný efekt nehody by snad neměl být tak zásadní.

Napsat autorovi RSS

Vystudovala Institut ekonomických studií při Univerzitě Karlově, obor finance a bankovnictví. Během studií absolvovala i roční pobyt na švédské Jonkoping International Business School a semestr na americké Robins School of Business. Různorodé pracovní zkušenosti získala v PricewaterhouseCoopers, jako ekonomická redaktorka v televizi Z1 a především během svého čtyřletého působení v investiční skupině Patria. Ve finanční skupině Roklen působí od června 2014, v současnosti na pozici Head of Research.Přejít na diskusi

Top zprávyKurzy k článku
UNIPETROL

;


Diskuze k článku
comments powered by Disqus

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.