Švédsko: Přebytek rozpočtu z daní? Nechceme…

Švédská vláda má neobvyklý problém. Stěžuje si na to, že do rozpočtu vybírá z daní až příliš mnoho peněz…

Ze středečních dat vyplývá, že Švédsko mělo v roce 2016 rozpočtový přebytek 85 mld. švédských korun (9,5 mld. USD). Severský stát z toho však nadšený není, právě naopak. Téměř polovina přebytku rozpočtu pocházela z daňových přeplatků. Ano, slyšíte dobře. Švédské firmy totiž platí na daních více, než by podle zákona měly. Tento netradiční jev souvisí se situací na finančních trzích a především s monetární politikou švédské centrální banky.

Švédská centrální banka před dvěma roky zavedla negativní úrokové sazby. Hlavním důvodem tohoto opatření bylo kýžené zvýšení inflace, která se ještě koncem roku 2015 pohybovala okolo nuly. To bohužel nekoresponduje se strategií, kterou prosazuje vláda. Dáňová pravidla v minulém roce umožňovala přeplatky do státní kasy s úrokem 0,56 % ročně. A právě to vedlo mnoho firem k využívání systému jako jakési náhradní banky.


Zdroj: tradingeconomics.com

Většina států by byla nadmíru spokojena, pokud by zakončila s přebytkem rozpočtu téměř dvojnásobným, než dle předpovědi, ale ve Švédsku se situace spíše vyostřuje. Vláda bude muset z osmi miliard dolarů více než polovinu vrátit firmám, které úmyslně přeplatily. Problémem je především nejistota ohledně uložených peněz.

Švédsko: Šestihodinová pracovní doba? Až příliš drahý luxus

„Úřad pro kontrolu státního dluhu neví, jak dlouho tyto peníze zůstanou na účtu,“ uvedl hlavní stratég banky SEB Olle Holmgren. „Problémem není samotné uložení peněz, ale nejistota, která figuruje v rámci této položky státního rozpočtu a celého úvěrového systému,“ dodal.

Vláda již reagovala snížením úrokové míry na daňové přeplatky na nulu, ale vzhledem k negativním úrokovým sazbám očekává, že pro mnohé bude tento způsob uložení peněz stále atraktivní. Negativní úroky se drží na švédském bankovním trhu už od března roku 2015. Naneštěstí pro tamní vládu tento problém brzy nezmizí. Při posledním jednání centrální banky totiž bylo naznačeno, že v blízké budoucnosti by sazby mohly být prohloubeny ještě více do záporu.

Jak mohou fungovat záporné sazby? Díky zrušení hotovosti

Newsletter