Trumpovo vládnutí: Pozitivně jej hodnotí pouze Rusko a Izrael


12:36 • 7. července 2017

Tagy: Trump, USA, Rusko, politika, průzkum, prezident, Izrael

Už je to téměř půl roku od okamžiku, kdy Donald Trump převzal pomyslné žezlo od Baracka Obamy a stal 45. americkým prezidentem. Není tedy na škodu jeho fungování v úřadu zhodnotit. Zajímavé ovšem není jen to, jak na Trumpovu vládu nahlíží sami obyvatelé Spojených států, ale také to, co si o ní myslí v ostatních zemích. A právě na tuto otázku se zaměřil nový výzkum Pew Research Center.

Dotazníkové studie se zúčastnilo více než 40 tisíc lidí ze 37 zemí. Obrázek o nejdůležitějších zjištěních může poskytnout následující graf od Statista, který publikoval server Zero Hedge. Červeně je vyznačen podíl obyvatel v dané zemi, kteří si myslí, že vliv vlády Donalda Trumpa na globální vývoj světa je pozitivní. Více než polovina obyvatel hodnotí Trumpovu vládu kladně pouze v Izraeli (56 %) a v Rusku (53 %). Velký počet lidí vnímá Trumpovu vládu jako dobrou také v Indii (40 %).

Švejkování: Proč Scalise? Jak utopit Donalda Trumpa

Nicméně s Trumpovou vládou nejsou spokojeni obyvatelé takřka všech ostatních důležitých zemí vyspělého světa. V Austrálii ji hodnotí kladně 29 % obyvatel, v Japonsku 24 %, v Kanadě a Velké Británii 22 %, v Jižní Koreji 17 %, ve Francii 14 % a v Německu pak pouhých 11 procent.

Pro srovnání jsou v grafu zaneseny (vyznačeny modře) podíly obyvatel, které s ohledem na globální vývoj hodnotili kladně vládu Baracka Obamy (data pocházejí z let 2014 až 2016). Výsledky ukázaly, že tu obyvatelé vybraných zemí, které jsou nyní nespokojení s vládou Trumpa, hodnotili výrazně kladně (podíl spokojených obyvatel se pohyboval kolem 80 %). Naopak v Rusku bylo s vládou Baracka Obamy spokojeno pouze 11 % lidí.

A proč je Trump tak nepopulární? Napovědět může to, jak lidé vnímají jeho politické kroky. Hodnocení vybraných rozhodnutí účastníky výzkumu ukazuje následující graf. Jen 32 % souhlasí s restrikcemi vůči muslimům, pouze 19 % se shoduje s Trumpovým postojem ohledně dohody o ochraně klimatu, necelá pětina podporuje Trumpovy názory ohledně mezinárodního obchodu a pouhých 16 % souhlasí s postavením zdi mezi Mexikem a USA.

Trump pohřbil pařížskou klimatickou dohodu

Následující graf pak ukazuje, jak účastníci výzkumu hodnotili osobu samotného Donalda Trumpa. Podle tří čtvrtin je arogantní, podle 65 procent netolerantní a podle 62 procent nebezpečný. Jako silného vůdce ho vnímá 55 %, jako charismatického 39 % a jako dobře kvalifikovaného pro prezidentský úřad 26 %. Pouze 23 % dotázaných si myslí, že se Donald Trump stará o obyčejné lidi.

Co jako první napadne Američany při slovu „Trump“?

RSS

Je absolventkou Národohospodářské fakulty a Fakulty financí a účetnictví Vysoké školy ekonomické v Praze. Zajímá se o behaviorální ekonomii a finance.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.