Komentář: Pozor na centrální banky! Něco se dít bude, ale…

Červen je důležitým měsícem pro evropskou i americkou ekonomiku. Proč? Protože jak Fed, tak ECB představí své aktuální postoje k tolik očekávanému upravení akomodační měnové politiky. Navzdory mnoha komentářům a spekulacím o možném utažení, centrální banky možná nakonec ukážou, že jsou ve svých jednáních umírněnější, než řada lidí očekává, a znovu zdůrazní potíže, které by vznikly opuštěním extrémní akomodační politiky osm let po finanční krizi.

Fed a oportunistické zvyšování úroků

Věřím, že blížící se růst úrokových sazeb pod taktovkou Fedu bude velmi pravděpodobně tím posledním pro rok 2017. Bezstarostné finanční klima sice americkou centrální banku tento rok povzbudilo, ekonomika s ní však tu samou hru očividně nehraje. Čím dál zřetelněji slábne spotřeba, například kvůli objevujícím se problémům z negativního růstu reálných mezd v kombinaci s klesající dostupností bydlení a přísnějšími úvěrovými podmínkami. Zatímco investice se tak konečně po mnoha čtvrtletích, kdy byly vlečeny růstem, zotavují, jejich obnova je uzemněna ochabováním spotřeby.

Inflační výhled současně zůstává vyloženě „chudokrevný“ s tím, jak rostoucí ceny komodit ztrácejí rovnováhu. Zatímco jádrová inflace je v nadcházejících měsících nastavena na mírnější akceleraci, je nepravděpodobné, že to Fed jakkoliv znervózní. Napjatější pracovní trh by konečně mohl vyvinout tlak na růst mezd, ovšem relativně plochá Philipsova křivka v této fázi cyklu značí, že akcelerace bude velice pozvolná.

Je těžké odhadnout, co může způsobit odražení amerického růstu ze současných mírnějších hodnot. Na základě vyšší nejistoty pramenící z Trumpovy domácí agendy vidina daňových reforem a výdajů na infrastrukturu nyní postupně bledne. V každém případě podpora růstu díky fiskálním stimulům není – podle mého názoru – pro tento rok reálná. Mohlo by to být na pořadu dne v roce 2018, ovšem pokud celá situace vyústí ve vyšší inflaci, Fed ztratí možnost být umírněný. Je tedy možné, že tento scénář mnohem dřív ukončí současnou expanzi.

Odhad agentury Bloomberg pracuje pro příští zasedání měnového výboru, které se bude konat ve středu 14.6.2017, s 93,5% pravděpodobností zvýšení sazeb z aktuálního pásma 0,75 % až 1 %. Posun by měl proběhnout o 25 bazických bodů do rozmezí 1 % až 1,25 %. Celkově byly na letošní rok naplánovány tři kola navyšování úroků, z toho to první proběhlo letos v březnu

ECB a opatrný posun

Ekonomika eurozóny si užívá nejsilnější období růstu od krize. Charakter tohoto boomu je dobrým indikátorem jeho trvání. Stejně tak jde o dobrý základ i pro samotnou ECB, která by mohla začít s odvoláváním některých bodů své akomodační politiky. Nicméně stávající čas růstu je rovněž závislý právě na podpoře ze strany ECB. S tím, jak celosvětový cyklus směřuje ke svému vrcholu, nebude banka s utahováním své politiky podle mého názoru nikterak výrazně spěchat.

V červnu tedy zřejmě uvidíme posun od extrémně uvolněné rétoriky. Podle posledních zpráv, které přišly od některých členů rady ECB, jsou dokonce pravděpodobné nějaké změny ve výhledu úrokových sazeb. Další utahování monetární politiky ale asi přijde až koncem roku a zůstane podmíněno silou eura. Trhy by také mohly hledat záchytné body, které bude následovat kvantitativní uvolňování a růst sazeb, ale přesto si myslím, že banka není připravená o tom rozhodovat přímo teď. To je záležitost na příští rok….

Agentura Bloomberg pracuje v případě ECB s pravděpodobností 0 % ohledně množného zvýšení sazeb během zasedání, které proběhne tento čtvrtek. Aktuálně se evropská depozitní sazba nachází na -0,4 %.

 

Newsletter