Kdy ukončí ČNB intervence? Zde je názor analytiků ČS

AKTUALIZOVÁNO – Česká národní banky ukončí režim devizových intervencí nejdříve až na konci roku 2017. Vyplývá z odhadů analytiků České spořitelny. Analytik banky Jiří Polanský upozornil, že někteří spekulanti na trhu sázejí na konec intervencí již na počátku roku 2017. Vývoj ekonomiky, mezd a inflace ovšem podle něj takový názor nepodporuje. Investoři si tak spíše špatně vyložili předchozí komentáře členů bankovní rady.

„Část spekulantů již sází na to, že ČNB udělá exit počátkem roku 2017. Náš pohled je opačný. My očekáváme exit později, až na konci roku 2017,“ uvedl Polanský. Bankovní rada ČNB přitom na počátku srpna uvedla, že jako pravděpodobný konec intervencí vidí polovinu roku 2017.

Hlavní ekonom spořitelny David Navrátil k spekulacím na trhu uvedl, že část investorů si zřejmě špatně vyložila dřívější slova představitelů ČNB. „Trh tak ve slovech centrálních bankéřů slyšel, že konec intervencí může být dříve, než bude inflace na dvou procentech,“ uvedl Navrátil. Minulý týden pak guvernér ČNB Jiří Rusnok uvedl, že prognóza ČNB ukazuje, že čas na ukončení devizových intervencí by mohl nastat ve druhé polovině 2017. Podle analytiků bylo vyjádření slovní intervenci proti tlakům na posilování koruny a proti odhadům investorů na rychlejší posilování měny po konci intervencí.

Důvodem pozdějšího konce kurzového závazku bude podle analytiků ČS bude očekávané posunutí termínu na ukončení programu výkupu cenných papírů Evropskou centrální bankou (ECB), pomalejší růst mezd a proti očekáváním pomaleji rostoucí inflace. „Inflace sice bude na dvouprocentním cíli, ale nebude pevná,“ uvedl Navrátil. Navíc s blížícím se koncem intervencí bude podle něj řada podniků méně ochotná významně zvyšovat mzdy. Jejich růst by přitom měl podle Navrátila výrazně převážit nad vlivem ekonomického vývoje v eurozóně.

Podobný názor mají i další analytici. Například analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák se domnívá, že ukončení intervenčního režimu v polovině příštího roku je nepravděpodobné právě kvůli politice ECB. Jako nejbližší termín tak podle svého dřívějšího vyjádření vidí závěr roku 2017 nebo až rok 2018.

„V případě dalšího uvolnění měnových podmínek ze strany ECB vzroste pravděpodobnost, že ČNB bude nakonec nucena odsunout termín ukončení intervenčního režimu do druhé poloviny roku 2017, nebo dokonce až za jeho horizont,“ uvedl také hlavní ekonom Roklen Lukáš Kovanda.

Naopak podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera chvíli není potřeba kurzový závazek prodlužovat.

Newsletter