Evropské akcie padají, futures amerických rostou. Výnosy rostou na obou stranách Atlanitku, Dolar po krátkém zpevnění k 1,600 za euro obrátil do ztráty. Koruna v zisku pod 25,30 za euro.

Jak moc hluboko jsme klesli?

Jak moc hluboko jsme klesli? To je otázka, kterou si klade většina investorů, kdy se podívá na světový dluhopisový trh. Státní dluhová aktiva se v prostoru s mínusem pohybují už nějakou dobu. Poměrně nově se do této oblasti dostaly i cenné papíry soukromého sektoru, například největšího německého železničního dopravce Deutsche Bahn. Kolik bondů je v té samé situaci? Na to se zaměřila britská Barclays.

Banka v tomto směru vytváří index, který sleduje světové dluhopisy s investičním ratingem o hodnotě 47,3 bilionů dolarů a denominovaných ve 24 měnách. V pomyslném koši Barclays agreguje jak státní bondy, tak i firemní a dokonce i hypotékou kryté cenné papíry.

Ukázalo se, že více jak čtvrtina těchto aktiv nese záporný výnos. Více jak polovina se pak nachází pod 1 %.

Tato čísla se postupem času navyšují s tím, jak si centrální banky stále udržují svou silně expanzivní měnovou politiku. V případě státních bondů se první záporná čísla objevila už v roce 2012, ovšem s nástupem programu kvantitativního uvolňování Evropské centrální banky v roce 2014 se počet razantně zvýšil. Posledním případem je německý 10letý státní dluhopis, který se pod nulu dostal vůbec poprvé v historii. Svou trochou přispěl i úprk k bezpečnějším aktivům před hlasováním o brexitu.

Newsletter