Evropské i americké výnosy klesají. Dolar oslabil nad 1,0660 za euro. Koruna včera oslabila zpět nad 25,20 za euro.

Největší světový těžař uhlí neunesl dluh a vyhlásil bankrot

AKTUALIZOVÁNO: Americký gigant Peabody Energy, který je největším soukromým těžařem uhlí nejen ve Spojených státech, ale na celém světě, vyhlásil bankrot podle Chapter 11. Kvůli prudkému propadu cen uhlí není Peabody nadále schopna plně obsluhovat svůj dluh. Jde o dosud nejvážnější úpadek v odvětví, tvrdě zmítaném propadem cen komodit a poptávky.

Peabody se uchýlila pod bankrotovou ochranu před věřiteli. Celkový dluh firmy na konci loňského roku dosahoval 6,3 miliardy dolarů, v přepočtu řádově 150 miliard korun.

V bankrotu se uzdravit

Situaci firmy nemálo zhoršila její expanze do Austrálie. Už v březnu firma musela odložit uhrazení splatných úroků z dluhopisů a varovala, že zřejmě bude muset přistoupit k režimu bankrotu.

Vstup Peabody do režimu soudní ochrany patří mezi největší bankroty v komoditním sektoru od poloviny roku 2014, kdy začaly pod tlakem oslabování ekonomik Číny a Brazílie prudce klesat ceny většiny surovin. Ještě v říjnu roku 2014 přitom vedení Peabody hovořilo optimisticky o tom, že „nejhorší je za námi“ a „ceny uhlí dosáhly svého dna“. Nestalo se a Peabody naopak začalo propouštět a postupně prodávat aktiva. 

Světová poptávka po uhlí loni poprvé od 90. let nerostla

Pod soudní ochranou v bankrotovém režimu dle Chapter 11 chce Peabody ozdravit své finance a snížit zadluženost. Měla by tím „položit základy dlouhodobé stability a budoucího úspěchu“, uvedl šéf podniku Glenn Kellow. Peabody si již pro bankrotový režim zajistila od věřitelů financování v celkové sumě 800 milionů dolarů.

Všechny doly i kanceláře Peabody zůstanou v průběhu režimu bankrotu plně v provozu. 

Polibek smrti z Austrálie

Finanční potíže Peabody se odvíjejí od převzetí australského těžaře Macarthur z roku 2011, za něhož Peabody zaplatila 5,1 miliardy dolarů. V tehdejších podmínkách na trhu i ve výhledu pro budoucí vývoj se to jevilo jako racionální krok další expanze firmy. Ta se měla dostat do lukrativní pozice dodavatele koksovatelného uhlí pro asijské ocelárny. Pak ale začala padat čínská poptávka v souvislosti útlumu tempa růstu čínské ekonomiky a jejího vnitřního přerodu. Za rok 2015 Peabody z hodnoty australského majetku přeceněním odepsala 700 milionů dolarů.

Od stovky dolarů k největšímu těžaři světa a dolů…

Peabody založil v roce 1883 tehdy 24letý Francis Peabody se vstupním „kapitálem“ stovky dolarů, jednoho vagónu a dvou tažných zvířat. Dnes je Peabody celosvětově největším soukromým těžařem se zhruba osmi tisícovkami zaměstnanců ve 25 zemích světa. Na newyorské burze její akcie obchodují od roku 1949. Na propad v odvětví postupně zadělaly vedle vývoje v Číně jako největším odběrateli také levný plyn, následně globální převis nabídky nad poptávkou metalurgického uhlí a následně propad cen v ocelářství na minima za posledních deset let. Ceny metalurgického uhlí padly ze svým maxim v roce 2011 o plné tři čtvrtiny. 

OKD varuje: Neřízená insolvence je časovanou bombou

Uhelný průmysl již delší dobu čelí poklesu poptávky, přísnější ekologické regulaci a ve Spojených státech zejména konkurenci ze strany levného zemního plynu. V posledních letech zkrachoval značný počet amerických těžařů uhlí, včetně tamní dvojky Arch Coal. Zůstaneme-li na domácím trhu, propad cen uhlí na světových trzích dostal na hranu další existence těžební společnost New World Resources, majitele černouhelných dolů OKD.

Babiš: Lepší je neřízená insolvence OKD než poskytnutí 17 miliard

Newsletter