Stratégové: Trump pošle euro na paritu s dolarem. A koruna?


15:04 • 15. listopadu 2016

Tagy: EURUSD, dolar, euro, Trump, prognóza, měny, forex

Zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem je podle měnových stratégů faktorem, který poprvé od roku 2002 nasměruje hlavní měnový pár světa: euro vůči americkému dolaru, na paritu. Kdy? Co dopady na českou korunu?

Sázka zní: Trump zvýší výdaje rozpočtu, sníží daně, růst americké ekonomiky zrychlí a Fed bude muset reagovat růstem sazeb. Ne ale hned. V úvodu tohoto týdne euro klesá k 1,07 s dolarem. Na úrovni 1,00 do konce roku 2017 měnový pár vidí 45 % stratégů, kteří přispívají do ankety Bloomberg. Procento se ale průběžně zvyšuje.

Deutsche Bank, čtvrtý nejsilnější měnový obchodník světa, očekává pokles eurodolaru pod hladinu 1,00 v průběhu roku 2017. Konkrétně: 1,05 do konce letoška, 0,95 na konci roku 2017. Mediánem očekávání analytiků a ekonomů dle Bloomberg je přitom stále 1,11 EURUSD na konci příštího roku.

Seidler (ING): Po konci intervencí koruna zpevní o 4 procenta

„Fed zvýší sazby, rychlostí a počtem takových kroků se ale bude držet zpět. Vítězství Trumpa obrátilo stav věcí, divergence je zpět,“ říká stratég Deutsche Bank George Saravelos na adresu vývoje americké a evropské ekonomiky a vynucených reakcí měnové politiky.

Obchodníci na trhu posílají pravděpodobnost zvýšení sazeb Fedu v prosinci takřka k jistotě: od 80 % před prezidentskou volbou v USA na aktuálních 92 %. Pokud se tak stane, dolar bude podle Deutsche Bank v desítce nejvýnosnějších měn světa. Podle dat komoditní burzy CTFC také rostou dlouhé, tedy důvěřující sázky na dolar, ze strany hedgeových a dalších fondů.

„Trump vnese vzestup státních výdajů do ekonomiky, které se pohybuje blízko plné zaměstnanosti, a vynutí si růst sazeb Fedu. Paritu čekáme už v první čtvrtletí příštího roku,“ říká pro Bloomberg Enrique Diaz-Alvarez z neworského měnového obchodníka Ebury.

Září přineslo třetí nejvyšší intervence ČNB na koruně

Existují nějaká očekávání pro dopad odhadovaných kroků Donalda Trumpa na českou korunu? Jeden z nich dle Bloomberg nabízejí Medley Global Advisors. Podle názoru jejich stratéga pro EMEA trhy, Nigela Rendella, bude pokračovat pád koruny, forintu i zlotého proti švýcarskému franku. Další oslabování měn rozvíjejících se trhů čeká také ABN Amro, ne ale dramatické. „Aktivněji reagují na situaci v eurozóně a lokální zprávy,“ soudí Georgette Boele z Amsterodamu. Sázka ABN Amro zní: oslabení mexického pesa a zřejmě také kanadského dolaru, ohrožení měn, které se nejvíce podílejí na mezinárodním obchodě. 

Miron Zelina: Nebál bych se investovat do české koruny

Napsat autorovi RSS

Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze se zaměřením na finanční trhy, bankovnictví a hospodářskou politiku. Specializoval se na analýzu dat z ekonomiky finančními trhy. Při studiích nejprve spoluutvářel zpravodajství z finančních trhů v rámci Hospodářských novin. Několik let vedl public relations a propagaci v oblasti vládní podpory tuzemského exportu. Následně zodpovídal za Business Development v přední tuzemské poradenské skupině. Věnoval se vlastním projektům v oblasti PR. Pět let se podílel na chodu a rozvoji investičního portálu Patria.cz, kde zodpovídal zejména za zpravodajství z finančních trhů. Od května roku 2014 se podílí na startu finanční skupiny Roklen Fin. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.