27.297 korun. Růst mezd je solidní, přesto zaostal za očekáváním


10:08 • 5. září 2016

Tagy: Mzdy

Tuzemská průměrná hrubá měsíční nominální mzda vzrostla ve druhém letošním čtvrtletí na přepočtené počty zaměstnanců v národním hospodářství proti stejnému období předchozího roku o 3,9 procenta na 27 297 Kč. Reálně se zvýšila o 3,7 procenta. Medián mezd činil 23 047 Kč.

Růst mezd ve druhém čtvrtletí je solidní, ale mírně zaostal za očekáváním. Dynamika meziročního růstu reálných mezd v porovnání s prvním čtvrtletím zpomalila o dvě desetiny procentního bodu.

Ačkoli stále roste počet volných pracovních pozic, míra nezaměstnanosti spíše stagnuje. Zaměstnavatelům se tedy zjevně nedaří nalézat vhodné uchazeče v odpovídající míře. Přesto si stále dokážou „poradit“ i jinak, aniž by museli opravdu citelně se mzdami nahoru, nad čtyřprocentní úroveň růstu v meziročním srovnání.

Připomeňme, že na přelomu let 2006 a 2007, během tehdejší konjunktury, reálné mzdy v meziročním vyjádření několik kvartálů po sobě rostly právě tempem převyšujícím čtyři procenta. 

Mzdy nadále porostou solidně jak v podnikatelské, tak nepodnikatelské sféře. Kromě reálné produktivity se v růstu mezd příznivě odráží dobrý výkon trhu práce a nízká nezaměstnanost. Díky nízké inflaci vykáže za celý letošní rok růst reálných mezd solidní hodnotu 3,9 procenta.

Napsat autorovi RSS

Lukáš Kovanda, Ph.D., je hlavní ekonom finanční skupiny Roklen. Přednáší na Vysoké škole ekonomické a Vysoké škole ekonomie a managementu, působí jako ekonomický expert Platformy pro internetovou ekonomiku a zasedá ve správní radě think-tanku Prague Twenty, jejž dříve vedl z pozice výkonného ředitele. Je autorem řady populárních i odborných ekonomických článků. V minulosti působil jako ekonomický konzultant, dále jako hlavní analytik časopisu Týden a deníku Lidové noviny. Řídil redakci ekonomického týdeníku Profit. Publikoval víc než stovku osobních rozhovorů s předními světovými finančníky a ekonomy včetně mnoha laureátů Nobelovy ceny. V roce 2009 vyšla jeho první kniha Příběh dokonalé bouře a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o finanční krizi, v roce 2011 pak navazující Příběh dluhové smršti a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o dopadech finanční krize. V roce 2012 vydal „učebnici pop-ekonomie“ s názvem Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé, která se dočkala i slovenského překladu. O rok později mu vyšla další pop-ekonomická kniha Proč si ženy přitažlivost koupit nemohou, a muži ano. V roce 2014 na Slovensku vydal knihu Šťastie je krásna věcPřejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.