Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

VAROVÁNÍ: Do roku 2050 bude na důchodech chybět přes 400 bilionů

Světové ekonomické fórum přišlo s šokujícím varováním: V roce 2050 bude v penzijních systémech chybět přes 400 bilionů dolarů. Toto číslo je přitom vyšší než ekvivalent pětinásobku velikosti světové ekonomiky měřené prostřednictvím HDP. Vyplývá to z výsledků nejnovější studie zpracované na základě dat 8 států, ve které WEF analyzuje také důvody a rizika nastalé situace.

Z agregovaného dluhu 400 bilionů dolarů, který by se měl v penzijních systémech analyzovaných 8 států v následujících třech desetiletích objevit, budou mít zhruba 224 bilionů dolarů na svědomí penzijní systémy ve vyspělých zemích (USA, Velká Británie, Japonsko, Nizozemsko, Kanada a Austrálie). Zbytek pak představuje očekávaný penzijní dluh Číny a Indie. S největší mezerou se budou muset poprat Spojené státy, dále pak Čína a Indie.

Nová éra penzijních fondů. Dluhopisy? Teď frčí sex shopy či sázky

Ve všech sledovaných zemích je penzijní systém podfinancovaný již v současné době, avšak do roku 2050 by měl dluh dynamicky růst. Nejrychleji přitom v analyzovaných rozvojových zemích – v Číně o 7 % ročně a v Indii dokonce o 10 %. V USA a dalších zahrnutých vyspělých ekonomikách očekává WEF do roku 2050 růst dluhu penzijního systému o 4 až 5 % ročně.

„Jsme v opravdu kritickém bodě,“ citoval Bloomberg Michaela Drexlera z WEF. „Současné nedostatečné financování důchodů je klíčovým okamžikem. Co se týče možných změn sociálních systémů, nyní je ještě čas s tím něco udělat. Pokud s tím ale nic neuděláme, za 20 nebo 30 let budou všichni říkat, že máme obrovský problém,“ dodal jeden z autorů studie.

Na vině jsou přitom hlavně současné demografické trendy, zvláště pak stárnutí populace. To v posledních desetiletích tradičně trápí vyspělé země, avšak v poslední době začíná obyvatelstvo stárnout i v Číně a v Indii. Očekávaná délka dožití se stále zvyšuje a jak ukazuje následující graf, od poloviny minulého století poměrně rychlým tempem (zhruba 3 roky za desetiletí).

Bojíte se stáří bez peněz? Jak chce důchody řešit ČSSD?

U rozvojových zemích lze navíc v souvislosti s rychlým ekonomickým růstem očekávat zvyšující se úroveň důchodového zabezpečení a s ním také růst požadovaných výdajů. WEF však poukazuje i na další faktory, které se podepsaly na vzniku této alarmující situace. Zahrnuje mezi ně především nízkou míru úspor jak na straně vlád, tak na straně jednotlivců, která je spojena také s politikou nízkých úrokových sazeb, které činí jakékoliv spoření méně zajímavé. WEF také upozorňuje na nedostatečnou finanční gramotnost, která je podle něj patrná ve všech zemích.

„V co opravdu doufám, že se stane, je, že budou v této oblasti podniknuty radikální kroky,“ řekl Jacques Goulet z poradenské společnosti Mercer, která na této zprávě spolupracovala. „Jsou tady tři klíčové zainteresované strany – vlády, zaměstnavatelé a jednotlivci. A upřímně řečeno, problém je tak velký, že potřebujeme zapojení všech tří, abychom jej vyřešili,“ dodal.

Postrach důchodový systém: Hroutící se Ponziho schéma?

 

 

Newsletter