ECB překvapivě sráží sazby, v říjnu spustí nákupy aktiv


13:53 • 4. září 2014

(Doplněno 14:54) Evropská centrální banka ve 13:45 překvapila trhy, když snížila sazby, ačkoli se v tomto směru žádná změna nečekala. Hlavní úroková sazba klesá o 10 bazických bodů na 0,05 %, hlouběji do záporu míří sazba depozitní a to z -0,1 % na -0,2 %. Do třetice, o desetinu procenta klesla i sazba zápůjční a to na 0,3 %.

Hned v úvodu následné tiskové konference zahájené ve 14:30 šéf ECB Mario Draghi oznámil rozhodnutí o zahájení nákupů aktivy krytých cenných papírů (ABS) a zajištěných dluhopisů. Ke spuštění programu by mělo dojít v říjnu. Draghi uvedl, že dnešní rozhodnutí, zaměřené na uvolnění úvěrového trhu, nebylo jednomyslné. Objem prostředků vyčleněných na program nespecifikoval. „Dosáhli jsme spodní hranice,“ uvedl Draghi k dnešnímu snížení sazeb.

Evropská měna reagovala v úvodu tiskové konference dalším poklesem vůči dolaru, po dosažení nejnižší úrovně od července loňského roku v návaznosti na pokles sazeb eurodolar krátce propadl z 1,3020 až k 1,3000. Evropské burzy si připisují zisky, Euro Stoxx +1,5 %, německý DAX +0,8 %.

Oznámení o zásadním uvolňování měnové politiky v podobě bezprecedentního nákupu aktiv potvrzuje dnešní zprávu citující zdroje Reuters. Agentura krátce před měnově-politickým rozhodnutím informovala, že šéf ECB by měl již dnes oznámit spuštění nákupů aktivy krytých cenných papírů (ABS) a zajištěných dluhopisů v celkovém objemu až 500 miliard eur. 

Reuters: ECB má na stole kryté odkupy aktiv, Draghi je asi představí

Euforii trhů spustil Draghi na konferenci v Jackson Hole, kde před dvěma týdny zmínil připravenost dál jednat a pokračující přípravy na program nákupů aktiv. Jedná se o další krok po spuštění programu TLTRO, resp. dodávek levné likvidity do bankovního sektoru. Podle Draghiho by kombinace úvěrů bankám a nákupů aktiv měla mít značný účinek v podobě posílení finančního zdraví bankovního sektoru a posílení úvěrové aktivity. Šéf ECB nicméně zopakoval formulku, že v případě potřeby je centrální banka připravena nekonvenční podpůrná opatření zesílit a její členové jsou v tomto přístupu jednotní.

Co se týče diskutovaného kvantitativního uvolňování ve smyslu nákupů vládních dluhopisů po vzoru Fedu, Draghi uvedl, že QE bylo dnes diskutováno a někteří členové měnového výboru se vyslovovali pro razantnější než právě oznámená opatření.

Eurozónu trápí dlouhodobě nízká inflace, která je téměř na 5letém dně. Index spotřebitelských cen v regionu v srpnu rostl pouze 0,3% tempem, o desetinu procenta slabším oproti červenci. Míra inflace dlouhodobě s výrazným odstupem zaostává za cílem ECB na úrovni 2 %.

Draghi oznámil snížení odhadu pro míru inflace v eurozóně pro letošní rok na 0,6 % (dříve 0,7 %). Prognózu pro 2015 a 2016 na úrovni 1,1 % a 1,4 % ECB ponechala.

ECB drží sazby na minimu, stupňuje přípravy nákupů aktiv

Čas na objednávky u ECB. Italské banky by rády 27 miliard eur

Šéf Deutsche Bank krotí nadšení: ECB může střílet už jen slepými

Napsat autorovi RSS

Vystudovala Institut ekonomických studií při Univerzitě Karlově, obor finance a bankovnictví. V rámci studia strávila semestr na nizozemské Maastricht University a po návratu získala první redaktorskou zkušenost v online deníku Týden.cz. V roce 2010 nastoupila jako redaktorka zpravodajského investičního webu Patria.cz, kde působila čtyři roky. Od května 2014 se podílí na tvorbě ekonomického portálu v rámci nově vzniklé finanční skupiny Roklen Fin. Je zástupkyní šéfredaktora Roklen24.cz.



Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?




Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.



Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?




Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.