Na volné pracovní místo připadá nejméně uchazečů od roku 2008


10:06 • 8. června 2015

Tagy: nezaměstnanost, trh práce

V květnu celkový počet uchazečů o zaměstnání poklesl o 5,3 procenta na 465 689, počet hlášených volných pracovních míst vzrostl o 10,8 procenta na 92 701 a podíl nezaměstnaných osob poklesl na 6,4 procenta.

Květnová míra nezaměstnanosti potvrzuje razantní zlepšování situace na trhu práce. To je patrné i z údaje za počet uchazečů na jedno pracovní místo, který v květnu dosáhl své vůbec nejnižší hodnoty (5,0) od roku 2008, tedy od doby, než se na českém pracovním trhu začala projevovat světová finanční krize a její dopady.

V příznivém vývoji trhu práce se pochopitelně částečně odráží také probíhající sezóna a s ní spojené pracovní příležitosti. Navzdory citelnému poklesu míry nezaměstnanosti zatím nedochází k odpovídajícímu tlaku na růst mezd. To je ovšem pouze přechodná záležitost, daná také tím, že pracovníci, kteří získávají zaměstnání v současné době, se mnohdy řadí spíše k těm s podprůměrnou mzdou. Vyšší tlak na růst mezd lze čekat v druhé polovině roku a hlavně pak v roce 2016, až míra nezaměstnanosti trvaleji klesne pod úroveň šesti procent. Za celý letošní rok vykáže míra nezaměstnanosti rovněž hodnotu 6,4 procenta.

Napsat autorovi RSS

Lukáš Kovanda, Ph.D., je hlavní ekonom finanční skupiny Roklen. Přednáší na Vysoké škole ekonomické a Vysoké škole ekonomie a managementu, působí jako ekonomický expert Platformy pro internetovou ekonomiku a zasedá ve správní radě think-tanku Prague Twenty, jejž dříve vedl z pozice výkonného ředitele. Je autorem řady populárních i odborných ekonomických článků. V minulosti působil jako ekonomický konzultant, dále jako hlavní analytik časopisu Týden a deníku Lidové noviny. Řídil redakci ekonomického týdeníku Profit. Publikoval víc než stovku osobních rozhovorů s předními světovými finančníky a ekonomy včetně mnoha laureátů Nobelovy ceny. V roce 2009 vyšla jeho první kniha Příběh dokonalé bouře a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o finanční krizi, v roce 2011 pak navazující Příběh dluhové smršti a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o dopadech finanční krize. V roce 2012 vydal „učebnici pop-ekonomie“ s názvem Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé, která se dočkala i slovenského překladu. O rok později mu vyšla další pop-ekonomická kniha Proč si ženy přitažlivost koupit nemohou, a muži ano. V roce 2014 na Slovensku vydal knihu Šťastie je krásna věcPřejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.