Evrpské i americké výnosy rostou. Dolar ve ztrátě nad 1,0660 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna navýšila zisky k 25,25 za euro.

Stratégové na Wall Street vyhlížejí korekci a odepisují frakování

Americké akciové trhy dostanou po prudkých výprodejích úvodu roku nový motiv ke svému směřování. Hliníkárenský gigant Alcoa v pondělí nabídl pomyslný start výsledkové sezóny za poslední čtvrtletí loňského roku. Stejně jako dnes celá Wall Street, nemastně a neslaně. Trhem otřásá výhled na nový normál na ropě i korekci akcií.

Alcoa nabídla investorů kvartální zisk na akcii 4 centy při očekávání 2 centy dle průměrného odhadu analytiků v anketě Reuters. Celkové tržby ale objemem 5,25 miliardy za očekáváním 5,29 miliardy zaostaly. Akcie bezprostředně reagovaly 2% růstem.

Alcou později v letošním roce čeká rozdělení do dvou společností: zastřešující tradiční byznys kolem hliníku a naopak rychle rostoucí segment. K rozhodnutí firmu přiměla právě zásadní odlišnost ve vývoji obou typů podnikání, kdy na tradiční část tvrdě dopadl propad cen komodit a poptávky po nich a investoři to pocítili loňským 50% propadem hodnoty akcií.

Indexy na Wall Street dnes, na prahu výsledkové sezóny, skončily váhavě: S&P 500 se ziskem jedné a DJIA pak tří desetin procenta, Nasdaq naopak s odpisem desetiny procenta při osmé ztrátové seanci v řadě.

Podporou Wall Street byl 1,5% růst akcií Apple po zprávě, že Apple Music má víc než 10 milionů uživatelů a nákupním doporučení akcií od Mizuho. Dolů trh ale tlačily energie s 2% poklesem, reagujíc na pád cen ropy o více jak 5 procent na nové 12leté dno. Na pokračující obavy o Čínu, kde akcie opět klesly o více jak 5 %, reagovaly mohutným dvouciferným propadem akcie těžaře mědi Freeport-McMoRan. Měď obchoduje nejníže od dubna roku 2009. Dalším a mohutným spouštěčem k tomu ale bylo rozhodnutí těžaře uhlí Arch Coal požádat o ochranu před věřiteli v rámci restrukturalizace firmy.

Propad cen komodit a slabý růst Číny přiměl stratégy „Buffettovy“ banky Wells Fargo k analogiím s korekcí trhů z roku 1998. Tehdy jsme byli svědky rozpuku asijské či ruské finanční krize. Banka upozornila na tehdejší mix propadu cen ropy, sílícího amerického dolaru a křečí na rozvíjejících se trzích, který vedl  k propadu amerických akcií o pětinu za šest týdnů.

Americký těžař uhlí Arch Coal požádal o ochranu před věřiteli

Vývoji ropy, která nahlédla pod 32 dolarů, podle stratéga domu Oppenheimer Fadela Gheita dovede polovinu z amerických těžařů ropy cestou frakování k bankrotu. Nový normál na trhu s ropou podle něj bude znamenat ceny, které jsou pouze o polovinu až jednonásobek nad těmi současnými. Polovina ze současných producentů dle Gheita potřebuje k přežití 70 dolarů za barel, kterých cena ropy v dohledných letech nedosáhne.

 

Newsletter