Stratégové na Wall Street vyhlížejí korekci a odepisují frakování


22:32 • 11. ledna 2016

Tagy: Wall Street, americké akcie, ropa, komodity

Americké akciové trhy dostanou po prudkých výprodejích úvodu roku nový motiv ke svému směřování. Hliníkárenský gigant Alcoa v pondělí nabídl pomyslný start výsledkové sezóny za poslední čtvrtletí loňského roku. Stejně jako dnes celá Wall Street, nemastně a neslaně. Trhem otřásá výhled na nový normál na ropě i korekci akcií.

Alcoa nabídla investorů kvartální zisk na akcii 4 centy při očekávání 2 centy dle průměrného odhadu analytiků v anketě Reuters. Celkové tržby ale objemem 5,25 miliardy za očekáváním 5,29 miliardy zaostaly. Akcie bezprostředně reagovaly 2% růstem.

Alcou později v letošním roce čeká rozdělení do dvou společností: zastřešující tradiční byznys kolem hliníku a naopak rychle rostoucí segment. K rozhodnutí firmu přiměla právě zásadní odlišnost ve vývoji obou typů podnikání, kdy na tradiční část tvrdě dopadl propad cen komodit a poptávky po nich a investoři to pocítili loňským 50% propadem hodnoty akcií.

Indexy na Wall Street dnes, na prahu výsledkové sezóny, skončily váhavě: S&P 500 se ziskem jedné a DJIA pak tří desetin procenta, Nasdaq naopak s odpisem desetiny procenta při osmé ztrátové seanci v řadě.

Podporou Wall Street byl 1,5% růst akcií Apple po zprávě, že Apple Music má víc než 10 milionů uživatelů a nákupním doporučení akcií od Mizuho. Dolů trh ale tlačily energie s 2% poklesem, reagujíc na pád cen ropy o více jak 5 procent na nové 12leté dno. Na pokračující obavy o Čínu, kde akcie opět klesly o více jak 5 %, reagovaly mohutným dvouciferným propadem akcie těžaře mědi Freeport-McMoRan. Měď obchoduje nejníže od dubna roku 2009. Dalším a mohutným spouštěčem k tomu ale bylo rozhodnutí těžaře uhlí Arch Coal požádat o ochranu před věřiteli v rámci restrukturalizace firmy.

Propad cen komodit a slabý růst Číny přiměl stratégy „Buffettovy“ banky Wells Fargo k analogiím s korekcí trhů z roku 1998. Tehdy jsme byli svědky rozpuku asijské či ruské finanční krize. Banka upozornila na tehdejší mix propadu cen ropy, sílícího amerického dolaru a křečí na rozvíjejících se trzích, který vedl  k propadu amerických akcií o pětinu za šest týdnů.

Americký těžař uhlí Arch Coal požádal o ochranu před věřiteli

Vývoji ropy, která nahlédla pod 32 dolarů, podle stratéga domu Oppenheimer Fadela Gheita dovede polovinu z amerických těžařů ropy cestou frakování k bankrotu. Nový normál na trhu s ropou podle něj bude znamenat ceny, které jsou pouze o polovinu až jednonásobek nad těmi současnými. Polovina ze současných producentů dle Gheita potřebuje k přežití 70 dolarů za barel, kterých cena ropy v dohledných letech nedosáhne.

 

Napsat autorovi RSS

Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze se zaměřením na finanční trhy, bankovnictví a hospodářskou politiku. Specializoval se na analýzu dat z ekonomiky finančními trhy. Při studiích nejprve spoluutvářel zpravodajství z finančních trhů v rámci Hospodářských novin. Několik let vedl public relations a propagaci v oblasti vládní podpory tuzemského exportu. Následně zodpovídal za Business Development v přední tuzemské poradenské skupině. Věnoval se vlastním projektům v oblasti PR. Pět let se podílel na chodu a rozvoji investičního portálu Patria.cz, kde zodpovídal zejména za zpravodajství z finančních trhů. Od května roku 2014 se podílí na startu finanční skupiny Roklen Fin. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Top zprávy
Diskuze k článku
comments powered by Disqus

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.