Europoslanec Zdechovský: S eurem budeme hrát první ligu


09:10 • 21. května 2017

Tagy: Evropská unie, Evropa, Německo, Ekonomika, euro, Angela Merkelová, politika

Přijetí eura by nás dostalo do první ligy evropských států, byli bychom u všech jednání. Kdo někdy podnikal a vyvážel do zahraničí, určitě potvrdí, že euro exportérům pomůže opravdu výrazně. Lidem by se samozřejmě zjednodušilo cestování do zahraničí. V rozhovoru pro server Roklen24 to říká europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

R24: Jak byste zhodnotit momentální kondici české ekonomiky?

Českou republiku se snažíme v Bruselu opravdu hodně propagovat. Česká ekonomika, když nebudeme zvyšovat deficit a mandatorní výdaje, vypadá, že by mohla mít prvky zdravosti a dravosti. To může být velmi dobrá zpráva pro investory a firmy s vysokou přidanou hodnotou. Právě počet firem z oblasti hight-tech (pozn. redakce odvětví s vysokou technologickou náročností) se v České republice zvyšuje. Například v souvislosti s investicí pět miliard korun do vrtulových motorů pro letadla, vznikne za 190 milionů korun v Hradci Králové testovací centrum, které k nám zase přivede experty. Půjde o evropské testovací centrum, takže evropské firmy, které budou turbovrtulové motory vyrábět, se budou směrovat na Českou republiku. To může totálně převrátit náš průmysl. Často je slyšet, že v naší zemi jsou převážně montovny, ale za chvíli v České republice můžeme mít specialisty na letectví, kosmonautiku.

R24: Jak dlouho to bude trvat? Co proto můžete ze své pozici europoslance udělat?

Domnívám se, že 3 – 4 roky. Nedávno jsem například pomohl firmě, která si potřebovala ověřit certifikace, vzal jsem je na Evropskou komisi a díky tomu jejich letoun již dělá zkoušky a začne se vyrábět – šlo o investici v řádech několik miliard korun. Firmy mohu nasměrovat do Evropské investiční banky, ta jim je schopna nabídnout půjčku za 1 – 2 procenta. Jsem také schopen jim zprostředkovat jednání mezi českými bankami a Evropskou investiční bankou, tím získají záruky na úvěr, což jim může výrazně zlevnit poskytování.

R24: Pomohlo by České republice k tomu, aby už nebyla pouze montovnou, přijetí eura?

Rozhodně ano. V současné době už splňujeme veškerá kritéria pro přijetí. Dostalo by nás to do první ligy evropských států, byli bychom u všech jednání. Kdo někdy podnikal a vyvážel do zahraničí, určitě potvrdí, že euro exportérům pomůže opravdu výrazně. Dneska za různé převody ztrácíme velké peníze.

R24: A jaké by byly výhody pro občany?

Lidem by se samozřejmě zjednodušilo cestování do zahraničí. Vidím tady v Bruselu kolegy ze Slovinska i Slovenska, všichni si euro chválí. Na Slovensku jsem sám podnikal, málokdy jsem tam potkal člověka, který by byl s eurem nespokojený. Každý z nich, kdo někdy vyjel ze Slovenska, zařizoval třeba něco v Rakousku nebo Německu, tak ocenil, že jsou současní eurozóny.

R24: A vidíte i nějaké nevýhody?

Často je slyšet, že budeme platit dluhy za jiné země, že se zhorší naše ekonomická situace nebo se bude zdražovat. To je z mého pohledu naprostý nesmysl. Euro může některé služby výrazně zlevnit. Tím, že si začneme opravdu konkurovat a začneme skutečně reálně srovnávat ceny, tak to může situaci výrazně ovlivnit. Když vezmu bankovnictví v Evropě, tak tady neplatíte za nic žádné poplatky. To je krásná ukázka toho, jak je český bankovní sektor uzavřený a zakonzervovaný, jak je nepružný. Malé banky jsou u nás úspěšné, protože reagují na ty největší nesmysly českého bankovnictví. Díky euru si můžete na jedno kliknutí srovnat ceny života v Belgii, v Německu, v České republice a není to pro experty, pro ekonomy, ale je to pro běžného občana.

R24: Jak probíhá spolupráce s Vašimi kolegy europoslanci z jiných zemí?

Jsem v českém delegaci, ale chodím ještě na německou delegaci, kde jsem jako jediný Čech ve frakci CDU/CSU, což mě výborným způsobem dostává do hry ohledně některých návrhů. Mohu tam diskutovat a slyšet některé argumenty, než budou představené na plénu nebo ve výborech. Díky tomu mám také možnost dostat se i na některá školení, která pořádají německá ministerstva tady v Bruselu.

Musím také říci, že je to nejlépe organizovaná delegace v Evropském parlamentu. Přál bych si, abychom i my Češi měli takovouto strukturu a schopnost překonat nějaké osobní konflikty a pracovat na konkrétních věcech. Jsem také německými zastoupeními v Bruselu zvaný diskutovat o migraci nebo kohezní politice, i když mají Němci odlišné názory, debatě jsou otevřeni. Mají také skvělou vlastnost – jsou ochotni naslouchat, to si myslím, že se od nich můžeme učit. Třeba francouzská delegace přichází do Bruselu se svými postoji, které jsou dány ve Francii a podle toho hlasují. Italové i Španělé to mají stejně tak. Němci jsou mistři kompromisů a vyjednávání, to je věc, kterou se od nich neustále učím.

R24: Jaký očekáváte výsledek nadcházejících německých voleb?

Jsem přesvědčený, že Angela Merkelová vyhraje. Martin Schulz, se v některých otázkách odvařil, úplně nepochopil vnímání některým evropským nařízením německou společností. Začal produkovat svoji trochu arogantní socialistickou politiku, po boomu z ledna začíná nyní ztrácet. Jeho komentář, že pomůže Emmanuelu Macronovi vyhrál prezidentské volby, byl v německém tisku zesměšňován a brán jako velmi dobrý vtip. To bych řekl, že také o něčem svědčí a ukazuje, že socialisté budou mít problém ve volbách uspět.

Tomáš Zdechovský je od července 2014 poslancem Evropského parlamentu za KDU-ČSL. V letech 2004 – 2014 byl jednatelem PR a komunikační agentury Commservis.com, od roku 2011 také vzdělávací agentury WIFI CZ a společnosti Brain2win na trénink mozku. Věnuje se také publicistice a literární činnosti. Je autorem čtyř knih, z toho tří básnických sbírek a jedné prózy. Vystudoval tři magisterská studia: pastorační asistent, pedagog volného času na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích a mediální studia na FSS Masarykovy univerzity v Brně. Bakalářský titul získal na Papežské univerzitě v Římě v oboru politické komunikace. Je ženatý, má čtyři děti.
Napsat autorovi RSS

Zástupkyně šéfredaktora Roklen24 dokončující magisterské studium na Národohospodářské fakultě VŠE. V rámci své práce se účastnila desítek odborných byznysových českých i zahraničních konferencí jako např. FinTechového Finovate v Londýně, vídeňských Pioneers či cest do Bruselu. V rámci studia pak strávila semestr na Ozyegin University v Istanbulu, také se účastnila Letních akademií Mises Institutu.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.