Evropské akcie padají, futures amerických rostou. Výnosy rostou na obou stranách Atlanitku, Dolar po krátkém zpevnění k 1,600 za euro obrátil do ztráty. Koruna v zisku pod 25,30 za euro.

Tesla jako investice pro otrlé. Extrémní riziko, závratné zisky

Akcie Tesly létají nahoru dolů. V posledních čtyřech letech jsme její cenu mohli vidět jak na úrovni 280 dolarů, tak i na 180 dolarech. Na jízdu na horské dráze si investoři již přivykli, stejně tak na neustálé spekulace o tom, jak přehnané jsou valuace tohoto titulu. Dokonce i CEO Tesly Elon Musk tu a tam označí tyto akcie za nadhodnocené. Prudké propady střídané nákupním šílenstvím, nejistá budoucnost firmy a bezradnost analytiků při snaze firmu ocenit napovídají, že investice do Tesly je vhodná spíše pro otrlé. Pokud však člověk dokáže ve správnou dobu nastoupit, doveze ho k příjemným ziskům.

V roce 2010, kdy se automobilka zotavila z hrozícího bankrotu, byly její akcie k mání za méně než 20 dolarů. V tomto světle ani poslední propad z 280 USD na 245 USD dlouhodobé investory nezarazí – někteří z nich mohou dokonce i na těchto úrovních realizovat zisky. Na druhou stranu je při pohledu na graf vývoje titulu zřejmé, že tržní hodnota Tesly bez mrknutí jediného oka ztratí klidně i miliardy.

To může nahrávat otrlým investorům, kteří se nebojí riskovat. Nakoupit, když je titul u dna, držet ho, dokud je pod vodou a počkat si na nevyhnutelné růstové šílenství. Problém je v tom, že je extrémně obtížné na základě dostupných informací odhadnout, jakým směrem se Tesla vydá příště.

Fundamentální analýza nám zde příliš nepomůže. Tesla se sice vzhledem k produkci vozů na elektrický pohon zatím od ostatních automobilek fundamentálně odlišuje, její výroba zatím není nijak závratná a záviděníhodnou 20% hrubou marži se jí dosud nepodařilo přeměnit na konzistentní zisky.

Tesla reportovala výsledky. Jak (ne)překvapila?

Tesla se také nikdy nekonsoliduje. Místo toho, aby si dala chvíli pauzu a zůstala u svých dvou modelů (Model S sedan a Model X SUV), které se prodávají za cenu kolem 100 tisíc dolarů, a posílila svou pozici na trhu, vynakládá miliardy dolarů, aby na trh letos ve velkém uvedla Model 3 za 35 tisíc dolarů. To by samo o sobě nevadilo. Takový Amazon se může roky topit ve ztrátách, za předpokladu, že díky své expanzi bude stále na trhu dominovat. Tesla však není v pozici, kdy by si mohla činit nároky na lídra ve svém sektoru, ve kterém se jen v USA v posledních dvou letech prodalo přes 30 milionů vozů.

I kdyby Tesla své prodeje zčtyřnásobila, stále by prodala celkově tolik aut, jako prodá Honda jen v případě svého modelu CR-V SUV za jediný rok. Zdá se však, že cílem uvedení Modelu 3 na trh je spíše urychlení realizace Muskovy vize o ukončení éry fosilních paliv, než momentální zvyšování zisků firmy.

Kritici firmě vytýkají i fakt, že se Tesla stále pouští do nových oblastí činnosti. V uplynulých třech letech se pustila do produkce Modelu X a Modelu 3, otevřela obří továrnu na výrobu baterií, rozšířila svou rychlonabíjecí síť Supercharger či koupila společnost SolarCity za více než 2 miliardy dolarů.

Analytici na Wall Street se snaží přijít na to, jak nový konglomerát ocenit, a dochází přitom ke značně rozdílným výsledkům. Server businessinsider.com přirovnal snahu ocenit Teslu ke snaze pochopit obří experimentální román, který se stále píše. Velká část miliardové tržní kapitalizace firmy je totiž tvořena vírou v budoucnost, která teprve ukáže, zda se tyto peníze skutečně zhmotní.

V minulosti se to Tesle docela dařilo, i když zpravidla se zpožděním. V takovém případě nejprve akcie zlevní, stejně jako nyní, kdy se diskutuje o tom, zda se Model 3 začne do poloviny roku 2018 vyrábět masově, aby pak zase vystřelily vzhůru.

Samotnou Teslu cena jejích akcií příliš nevzrušuje. Papíry vydává jen, když potřebuje navýšit kapitál, na což se ideálně hodí v podstatě jakákoli cena nad 200 dolarů za kus. Wall Street tak pro ni do jisté míry představuje obrovský bankomat, podotýká trefně server businessinsider.com s tím, že tak to zkrátka u této firmy chodí: Pokud jsou tam peníze k dispozici, bylo by hloupé si je nevzít.

Přitom firma postupuje neúnavně vpřed, a pokud jí budoucnost dá za pravdu, mohly by její akcie mít v budoucnu nesrovnatelně větší hodnotu než dnes. A pokud jí budoucnost dá za pravdu jen v něčem, například v oblasti aut na elektřinu a solárních střech, pak by nejvyšší úrovně ceny jejích akcií mohly být oprávněné.

Mezitím investorům by nápovědou dalšího vývoje cen akcií mohla být alespoň technická analýza. Z té vyplývá, že pokud by se Tesla znovu vrátila k hodnotě kolem 280 dolarů, mohla by jí čekat další stovka navíc. Uvedl to hlavní analytik Evercore ISI Rich Ross pro televizi CNBC. Pokud by k tomu opravdu došlo, mohla by tak nyní uskutečněná investice do Tesly investorům přinést více než 50% zhodnocení.

Od posledních minim v prosinci 2016 si titul připsal značné zisky. „Nyní jsme měli 38procentní korekci – učebnicovou korekci – zpět až k 50dennímu [klouzavému průměru] kolem úrovně 241 USD,“ uvedl Ross s tím, že poměr rizika a odměny je na této úrovni opět ve prospěch investorů.

V minulém týdnu akcie Tesly klesly poté, co firma reportovala větší ztrátu za čtvrté čtvrtletí, než se očekávalo, i přesto, že tržby předčily očekávání. V pondělí titul navíc srazila dolů zpráva, že analytik David Tamberrino z investiční banky Goldman Sachs stanovil cílovou cenu akcie Tesly na 185 USD, což implikuje 25procentní pokles, a snížil doporučení na „prodat“.

Tesla propadákem? Goldmani přeřadili z „neutrálu“

Jak již bylo uvedeno výše, mezi odhady analytiků ohledně dalšího vývoje akcií Tesla však panují obrovské rozdíly. Podle údajů společnosti FactSet činí průměrná cílová cena akcie v současné chvíli 243,06 USD a průměrné doporučení na „držet“.

Newsletter