Bubble tea měly složení v pořádku, potvrdila analýza SZPI


15:43 • 11. ledna 2017

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) loni reagovala na nález 3,5 tuny želé kuliček pro přípravu nápoje, takzvaného Bubble tea, který obsahoval zakázanou látku konjak označovanou také E425. Zkontrolovala výrobce a prodejce tohoto nápoje. U jednoho z největších, firmy BubbleStar, který nabízí čaje značky Bubbleology, nenašla v pěti vzorcích nic závadného. U všech však potvrdila přítomnost umělých barviv, řekl dnes ČTK mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

SZPI analyzovala ve čtyřech případech nápoj i želé kuličky, v jednom případě pouze želé kuličky. „I když byla ve všech vzorcích umělá barviva, ani v jednom případě nepřekročila povolený limit,“ uvedl Kopřiva.

Bubble tea je v Česku stále poměrně novinkou. Nápoj vznikl na Tchaj-wanu a říká se mu také perlivý či bublinkový čaj. Vyrábí se smícháním mléka s čajem, ovocným sirupem a cukrem. Čaj se podává studený. Oblíbený je právě ten, do něhož se přidávají želé kuličky s různou příchutí.

Právě složení kuliček loni spustilo kauzu, která se ze sociálních sítí a internetu dostala i do médií. Firma totiž při sebepropagaci tvrdila, že nepoužívá žádná umělá sladidla ani barviva. Internetová televize Stream.cz nechala želé kuličky odborně analyzovat. Zjištěním bylo, že obsahují umělá sladidla i barviva. Reportér se navíc v pořadu snažil dokázat, že spotřebitelé se jen obtížně dostanou ke složení nápoje.

Výrobce BubbleStar loni uvedl, že ještě na podzim nahradí umělé látky přírodními. Nyní v tiskové zprávě napsal, že se tak stane během letošního roku. „Nyní stále ještě některé ingredience azobarviva obsahují,“ uvedl manažer firmy pro Česko Jaroslav Švadlenka.

RSS


Přejít na diskusi

Top zprávy
Diskuze k článku
comments powered by Disqus

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.