Ministr Babiš přebytek rozpočtu v roce 2017 neudrží

,
16:23 • 1. prosince 2016

Tagy: ČR, rozpočet, vláda, Andrej Babiš, Ministerstvo financí

Dnešní čísla k plnění státního rozpočtu za listopad signalizují, že rozpočet ČR bude letos po více než 20 letech opravdu přebytkový. Stát ale přebytek v roce 2017 neudrží. V příštím roce lze očekávat silnější než letošní investiční činnost vlády, která bude zároveň pokračovat v předvolebním uplácení voličstva, uvedl hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda.

„Je to škoda. Makroekonomicky je alespoň vyrovnaný rozpočet dosažitelný i v roce 2017, aniž by to jakkoli podvázalo dlouhodobý růst tuzemské ekonomiky. Deficit v příštím roce nebude ekonomickou nutností, ale politickým rozmarem,“ dodal Kovanda.

Přebytek státního rozpočtu klesl ke konci listopadu na 55,5 miliardy korun z říjnových 98,3 miliardy korun. Jde o nejlepší listopadový výsledek od vzniku České republiky. Loni v listopadu rozpočet vykázal schodek 29,5 miliardy korun.

Za dobrým výsledkem je podle úřadu především růst daňových příjmů a ekonomický růst. Na celý rok je plánován schodek 70 miliard korun.

Ministerstvo uvedlo, že významný je především vzestup celostátních daňových příjmů o 8,2 procenta dokumentující efektivnější výběr daní i pokračující ekonomický růst, který se promítá i do růstu mezd zaměstnanců v podnikatelské sféře. Vykázaný přebytek rozpočtu tak představuje, stejně jako na konci předchozích osmi měsíců, nejlepší výsledek hospodaření státního rozpočtu od roku 1993.

 Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.