O koruně se mluví, hodně mluví…

Zájem o korunu je velký. Své o tom vědí například spekulanti sázející na předčasné ukončení intervenčního režimu. Vzhledem k rekordním odhadům lednových intervencí tak do hry (nepřímo) vstoupila ČNB, a to prostřednictvím hned dvou členů rady a jejich rozhovorů pro Lidové noviny a Seznam Zprávy.

Jako první byl během víkendu zveřejněn rozhovor s viceguvernérem ČNB Mojmírem Hamplem, který otiskly Lidové noviny. Vypíchnout v tomto případě jde především pasáž o možném skokovém posílení české měny v návaznosti na tzv. „exit“. Podle Hampla není tento scénář všeobecně nutný, jelikož se dá čekat pohyb v obou směrech.

„Být tržním hráčem, tak bych rozhodně nevsadil všechny peníze, které mám, na to, že jediným směrem, kterým se koruna po opuštění kurzového závazku vydá, bude posílení,“ řekl Hampl pro LN. „Nikdo neumí předvídat denní pohyby kurzu. Řada ekonomů tvrdí, že nelze odhadnout ani krátkodobý pohyb kurzu. A predikovat denní změny po ukončení kurzového závazku je podle mne ještě o dva řády těžší. Proto by mě rozkolísanost kurzu na obě strany rozhodně nepřekvapila.“

Boj o české bondy. Výnos 1letého se propadl na rekord -1,7 %

Co se týče vývoje po uvolnění koruny, analytici podle posledního šetření agentury Reuters čekají zpevnění o několik procent. Někteří však míní, že vinou obrovského množství pozic by posílení české měny mohlo být mnohem mírnější, a to díky vybírání zisků. Banka ING pak odhaduje, že na trhu „číhá“ zhruba 20 miliard euro, které na konec intervencí netrpělivě čekají.

ČNB trhá intervenční rekordy. Exit přijde ve 2. čtvrtletí

Spekulace na maximum

Poslední odhady analytiků pracují s tím, že ČNB utratila za necelých 14 dní letošního roku bezmála 250 miliard korun (cca 5 % HDP) ve snaze zabránit posílení koruny pod intervenční hranici 27,00 EURCZK. Hlavním motorem tohoto vývoje bylo prosincové dosažení inflačního cíle na 2 %.

„Poslední data o inflaci přimějí Českou národní banku uvolnit intervenční režim dříve či později, pravděpodobně v květnu,“ řekl pro Reuters analytik agentury Moody‘s Tomáš Holinka. „Příliv spekulativního kapitálu do korunových aktiv, na kterých investoři po ukončení režimu očekávají zisky pramenící z posílení české měny, banku donutí celý proces ukončení intervencí urychlit.“

Když mluví nejpovolanější

Během dnešního dne pak promluvil nejpovolanější, a to sám guvernér ČNB Jiří Rusnok. Ten pro server Seznam Zprávy uvedl, že zájem o korunu čekali, a to v návaznosti na přibližující se avizovaný konec intervencí. Stále však platí, že ten přijde tehdy, jakmile to bude mít banka „silně potvrzené“ příslušnými fundamenty.

V tomto směru je řeč především o inflaci. Rusnok uvedl, že není podstatná absolutní úroveň tempa růstu cen, ale především trend a jeho ukotvení v čase.

Jiří Rusnok: Intervence můžou skončit i v roce 2018

Co se týče následného vývoje po exitu, podle guvernéra existují důvody, aby kurz koruny mírně posílil, stejně tak ale i pro možné oslabení.

Bez jakýchkoliv dalších informací tak stále platí oficiální verze, a to, že ČNB intervence ukončí pravděpodobně v první polovině roku 2017 nehledě na to, co si analytici či obchodníci myslí či předvídají. Kdy na tento scénář však rozhodně nedojde je podle Rusnokových slov 1. čtvrtletí.

A co kurzy?

Koruna vůči euru na spotovém kurzu dnes nejevila výraznější výkyvy. Stále se tak pohybujeme v okolí 27,02 EURCZK.

Na forwardovém kurzu došlo po humbuku z minulého týdne k jistému uklidnění. EURCZK 12měsíční forward se po propadu (spekulace na posílení koruny) až téměř k hodnotám z listopadu 2013 zvedl o pár desítek bodů více.

Spekulace na max. CZK forward padá nejníže od startu intervencí

O něco volatilnější vývoj byl pozorován na 3měsíčním forwardu EURCZK. Jde o logickou věc, jelikož právě tento instrument je ve srovnání s předchozím levnější, tudíž jsou jeho investoři „akčnější“.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter