Varování: Černé labutě se letos uhnízdily na komoditním trhu

Kde na trzích číhají možné zdroje problémů? Kde hnízdí tzv. černé labutě? Podle britské banky Barclays by se pozornost měla zaměřit především na komoditní trh.

Komodity mohou být rozbuškou roku 2017. Od hrubých surovin přes energetiku až po kovy, investoři by si měli dát pozor například na možný default Venezuely, nepokoje v Chile či obchodní válku mezi Spojenými státy a Čínou.

„Nová vlna politického populismu a protekcionismu má dostatečný potenciál na to, aby narušila vztah globální nabídky a poptávky různých druhů komodit,“ přepisuje agentura Bloomberg slova studie Barclays. „Letos jsou rizika v tomto směru jednoznačně vychýlena směrem vzhůru.“

Čína: Trumpe, pozor! I my můžeme přiostřit

Komodity v roce 2016 vykázaly vůbec poprvé od 2010 pozitivní výkon, a to díky obnově energetického sektoru, do které navíc zasáhly politické události jako brexit a zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem. Letos by se však tato oblast mohla stát katem světové ekonomiky, přičemž významný vliv na tom by měla mít právě politika.

„Černé labutě komoditní trhu mohou mít mnoho podob, což může mít vliv na jejich začlenění do cen. To totiž může přijít hned, nebo klidně až za několik let,“ míní Barclays. „Čína, Rusko, Blízký Východ a Turecko. To jsou hlavní epicentra možných komoditních překvapení v roce 2017.“

Britská banka tak vyjmenovala celkem 13 černých labutí (viz tabulka výše) týkajících se oblasti komodit, a to jak na straně nabídky, tak i poptávky. V prvním případě je řeč například o bankrotu Venezuely, který se projeví v její ropné produkci, v tom druhém je možné z mínit například zpomalení čínské ekonomiky. V čele výčtu pak stojí zhoršení vztahů mezi Spojenými státy a Íránem, a to především kvůli Trumpově snaze o rozvrat nedávné jaderné dohody.

Ropný boom je tu. Investujte, a to na všech frontách

„Není překvapením, že Trumpův slib ohledně zrušení íránské jaderné dohody je jedním z nejvýznamnějších možných motorů růstu cen ropy. I přesto si však myslíme, že se jeho skutečný postoj bude ve výsledku lišit od rétoriky během kampaně,“ píše banka.

Hned poté následuje bankrot Venezuely, který by na nátlak věřitelů mohl vést ke zmrazení bankovních účtů státní společnosti Petroleo de Venezuela, což by se ve výsledku projevilo v pozastavení její činnosti, aka v těžbě ropy.

Vývoj ropy za posledních více jak 150 let

Newsletter