Evropské i americké výnosy rostou. Dolar oslabil nad 1,0700 za euro, pomohla nad očekávání horší data amerického indexu PMI. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Aktuálně část zisků odevzdává nad tuto hranici.

Které finanční centrum nejvíc ohrožuje realitní bublina?

Kanadský Vancouver, kde žije více než 600 tisíc obyvatel. Právě toto město je podle švýcarské banky UBS světové finanční centrum s nejrizikovější bublinou na trhu nemovitostí. UBS sestavila index, který porovnává stav na realitním trhu ve vybraných městech po celém světě, a hodnotí je podle rizika „bubliny“. Z výsledků vyplývá, že ceny domů se v rámci rizika vzniku bubliny od roku 2011 zvýšily o téměř polovinu, napsala CNBC.

Podle UBS nebyly ceny nemovitostí ve Vancouveru ovlivněny finanční krizí v roce 2008 a dále rostou navzdory oslabení cen komodit. V současné době se zdají být mimo ekonomické fundamenty a nacházejí se v teritoriu, kde hrozí realitní bublina.

Trh s bydlením se během dvou let podle UBS rozběhl naplno, a to díky silné poptávce po místních nemovitostech mezi zahraničními investory a uvolněné měnové politice.

Kde se žije nejlépe? Dominuje Austrálie a Kanada

Vancouveru na paty šlapou Londýn a Stockholm. Nízké úrokové sazby v eurozóně posunuly všechna evropská města do rizikového teritoria, a to s výjimkou Milána. Podle UBS právě nízké úrokové sazby v Evropě přispěly v posledních letech k přehřátí trhů s rezidenčními nemovitostmi.

To zapříčinilo, že v Londýně, Stockholmu, Mnichově a Curychu dosáhly po očištění o inflaci nových rekordních úrovní. Hrozba realitní bubliny naopak opadla v Paříži a Ženevě.

A nejdražší město na světě je…

New York zpráva popisuje jako město, kde jsou nemovitosti „spravedlivě oceněny“. Reálné ceny domů jsou v New Yorku téměř o čtvrtinu nižší, než tomu bylo před deseti lety. Nájemné je ale v reálných cenách o více než 50 procent vyšší než v roce 2006, patří tak k nejdražším na světě.

Pokud hledáte tip na dobrou koupi, může to být Chicago. Podle UBS tam ceny nemovitostí neudržely růst jako v širším americkém průměru a banky tamní nemovitosti považují za podhodnocené.

Newsletter