Objem veřejných zakázek na projektové práce pětinásobně vzrostl

Veřejní investoři vypsali od začátku roku do konce dubna výběrová řízení na projektové práce za 3,91 miliardy korun, meziročně zhruba pětkrát více. Důvodem výrazného růstu byly dvě lednové mimořádné zakázky v souhrnu za 2,1 miliardy korun. Počet zakázek meziročně vzrostl o 118 procent na 170. Vyplývá to z analýzy, kterou zpracovala společnost CEEC Research na základě dat uveřejněných ve Věstníku veřejných zakázek.

Počet i objem je nejvyšší za poslední tři roky, tedy za celou dobu sledování. „Důvodem nezvykle výrazného růstu byla především velká zakázka v hodnotě 1,3 miliardy korun od společnosti E.ON Distribuce a také zakázka Dopravního podniku Praha na výkon inženýrské činnosti za 800 milionů korun,“ uvedl ředitel CEEC Research Jiří Vacek. Za celý loňský rok činil objem veřejných projektových zakázek 4,53 miliardy korun.

V dubnu vzrostla hodnota vypsaných zakázek o 38 procent na 477 milionů korun. „Největší výběrové řízení tohoto měsíce v hodnotě 86 milionů korun vypsalo Ředitelství silnic a dálnic ČR na projektové práce související s úsekem dálnice D3 mezi Úsilným a Hodějovicemi,“ doplnil Vacek.

Do konce dubna veřejní investoři ukončili a zadali konkrétním firmám 183 zakázek za 712 milionů korun. Počet se meziročně zvýšil zhruba o pětinu, hodnota vzrostla o 9,6 procenta. „Projektová příprava tvoří přibližně dvě až tři procenta hodnoty celé stavby. Ovšem z hlediska významu je to naprosto klíčový prvek, bez kterého stavby v podstatě nemohou vzniknout. Vývoj vypsaných a následně zadaných projektových zakázek ukazuje směr, kterým se české stavebnictví za rok až dva bude ubírat,“ dodal Vacek.

Newsletter