Bitcoin v roce 2017 za 2000 USD? Zeptali jsme se expertů

Cena bitcoinu by během roku 2017 mohla dosáhnout více než 2000 dolarů. S touto predikcí včera vyrukovala společnost Saxo. Je tento výhled reálný? Zeptali jsme se předních odborníků na bitcoin. Expert na kryptoměny Karel Fillner serveru Roklen24 sdělil, že existuje množství studií a předpovědí, které pracují ještě s daleko vyššími částkami. V příštích deseti letech odhaduje cenu bitcoinu i v desítkách tisíc dolarů.

„Mám-li být konkrétní, tak pro rok 2017 předpovídám dosažení a překonání dřívější maximální ceny a výrazně vyšší cenu než 1200 USD,“ uvedl Fillner.

„Žijeme v době nulových úrokových sazeb, které nafukují bubliny na akciích, v dluhopisech, v nemovitostech a na řadě dalších trhů. Až tato bublina splaskne, budou lidé hledat peníze, které se nenafukují,“ dodal expert na kryptoměny Dominik Stroukal. Vedle tradičních drahých kovů je podle něj může oslovit právě bitcoin. „Příští rok se to ale nejspíš nestane, centrální banky mají ještě mnohem více munice, než si myslíme,“ dodal.

Kolik bude stát bitcoin? Příští rok více jak 2000 dolarů

Pokud by všichni věřili tomu, že bitcoin bude stát příští rok 2000 dolarů, pak by nakupovali a nikoliv prodávali. To by se v ceně projevilo ještě dnes. Většina tomu tedy zjevně nevěří, ale možná Saxo Bank předvídá něco, co ostatní nevidí, podotkl Stroukal.

„Bitcoinu věřím dlouhodobě, neboť zblízka sleduji růst jeho adopce a infrastruktury, a myslím, že míří vysoko nad cenu 2000 dolarů,“ míní odborník na alternativní měny Martin Šíp, který ale zároveň dodává, že konkrétní cenové predikce v čase je třeba brát s odstupem jako čiré spekulace. Za rok může být bitcoin na 10 tisících dolarech. Díky nějaké vnitřní krizi ale může stát méně, než je dnes.

Konkrétní důvody pro růst ceny bitcoinu vnímá Šíp spíše jako zástupné. „Obecně bych spíše argumentoval celkovým špatným stavem finančního systému, předlužeností států a jejich snahou o centralizaci (nejen) ekonomické kontroly – to jsou podle mě hlavní důvody, které budou lidi po celém světě doslova tlačit do bitcoinu jakožto svobodnější a bezpečnější peněžní alternativy, a tím i bude i vytvořen velký tlak na růst jeho ceny,“ poznamenal.

 

 

„Máme bezpečné peněženky, lepší burzy, jednodušší aplikace. A proto roste počet uživatelů a s nimi i cena. Řešit stále dokola cenu bitcoinu je jako kdybychom vývoj internetu ilustrovali růstem ceny akcií Googlu. Ano, je to zajímavé a souvisí to spolu, ale přicházíme o to podstatné,“ poznamenal Stroukal. Pro Šípa je pozitivním znakem především fakt, že se významné instituce finančního statu quo, jako je Saxo Bank, vůbec začínají bitcoinu všímat a oficiálně se k němu vyjadřují.

Vytvářet predikce k ceně bitcoinu je podle Fillnera na jednu stranu poměrně jednoduché, víme-li, že je jeho emise neměnná a dopředu spočitatelná. „Množství bitcoinů uvolňovaných do oběhu je algoritmem nastaveno na konečných 21 milionů, což je jedna z jeho základních vlastností. Pozorujeme-li současně, jak se zvyšuje míra akceptace kryptoměny jako platební metody a bude-li tento trend pokračovat i nadále, nejsou předpovědi růstu ceny v násobcích vůbec nereálné,“ dodal.

Fillner věří tomu, že se bitcoinová komunita nakonec dohodne na řešeních, která uvolní další potenciál kryptoměny. Nejen jako platební metody, ale i jako technologie využitelné v mnoha oborech.

 

Newsletter